II 3 Schrik om harde verzuimregel Bizar datje zieke werknemers wilt pakken op inkomen De aanvaller, Redouane Lakdim opende eerst het vuur op een groepje politieagenten in de histo rische stad Carcassonne, waardoor een agent gewond raakte. Vervol gens schoot hij een automobilist dood, waarna hij de aanwezigen in een supermarkt in het nabijgele gen Trèbes in gijzeling nam. Daar doodde hij twee mensen terwijl hij 'Allahu akbar' schreeuwde. Niet lang daarna bestormde de politie de supermarkt in de kleine plaats en schoot de gijzelnemer dood. De Franse president Emma- nuel Macron noemde de moord op drie mensen een daad van 'islami tische terreur'. De veiligheidsdien sten zoeken uit of terreurgroep Is lamitische Staat echt achter de aanslag zit, zoals deze claimde. Tijdens de hele actie raakten in totaal zestien mensen gewond. Ze ker twee van hen verkeren in kri tieke toestand. Een politieman die zich vrijwillig liet gijzelen in ruil voor vrijlating van de anderen, raakte zwaargewond en vecht voor zijn leven. „Hij heeft vele levens gered", zei Macron. De Franse mi nister van Binnenlandse Zaken Gérard Collomb sprak van 'een heldendaad'. De agent, luitenant-kolonel Ar- naud Beltrame (45), is getrouwd maar heeft geen kinderen, melden Franse media. Mobieltje De officier wist gijzelnemer Lak dim omstreeks het middaguur zo ver te krijgen dat hij de plaats mocht innemen van een gegij zelde vrouwelijke klant van de Su per U in Trèbes, niet ver van Nar- bonne. Doordat de politieofficier zijn mobieltje aan liet staan, kon den de collega's buiten precies vol gen wat zich in de supermarkt af speelde. Toen de terrorist om streeks 14.30 uur begon te schieten, bestormden ze de zaak. Volgens minister Collomb was de aanvaller bij de politie bekend voor kleinere misdrijven. Hij werd niet gezien als een islamitische dreiging. De minister zei dat de gijzelnemer alleen handelde. Vol gens Collomb is de dader geïden tificeerd als de 26-jarige Redouane Lakdim uit Carcassonne en is hij van Marokkaanse komaf. De gijzelnemer eiste volgens Franse media de vrijlating van Sa- lah Abdeslam, de enige terrorist van de aanslagen in Parijs in 2015 die nog leeft. Abdeslam zit vast in Frankrijk. De dader verklaarde na mens terreurgroep Islamitische Staat te handelen. Een twintigtal aanwezigen slaagde te ontsnappen uit de su permarkt. Een van hen getuigt hoe Lakdim een wapen tevoorschijn haalde en 'Allahu akbar' schreeuwde. Daarop zou hij geroe pen hebben: 'Jullie gaan Syrië bombarderen, als straf moeten jul lie sterven.' In een tweet heeft IS bevestigd dat Lakdim 'een soldaat' van de organisatie was. Een vrouw die in de supermarkt aanwezig was op het moment dat de dader binnenstormde vertelde aan een Franse radiozender dat ze zich met een tiental anderen in een koel ruimte verstopte. „We zijn daar een uur blijven zitten. We hoor den nog schoten en zijn uiteinde lijk ontsnapt via de achterste nooduitgang." Werknemers van Carinova die zich ziek melden, wordt gevraagd zelf vervanging te zoeken voor hun dienst. Lukt dat, dan krijg je die dag geen geld uitgekeerd. Bovendien moet de werknemer de 'gemiste' uren werk later inhalen. Dat staat in het nieuwe verzuim- protocol van Carinova. De zorgaan bieder (3.200 werknemers) biedt thuiszorg, woonzorg en huishou delijke hulp in vooral het oosten van het land. Ellen Brocatus, advocaat arbeids recht bij Kantoor Dreef, klinkt de constructie vreemd in de oren. „Wie op maandag staat ingeroos terd en zich 's ochtends ziek meldt, heeft recht op doorbetaling van loon. Als diegene dan op een andere dag wordt ingepland waarop hij of zij aanvankelijk niet was ingeroos terd, is sprake van overwerk." Volgens de vakbonden CNV en NU'91 en werknemersorganisatie FBZ handelt de zorgaanbieder in strijd met de wet. Ze eisen dat de regels voor ziekteverzuim worden aangepast. CNV sluit een rechts gang niet uit. Vitaliteit Reden voor het nieuwe beleid is volgens Carinova-woordvoerder Jos van de Kemenade dat binnen Carinova niet alleen wordt gespro ken over het voorkomen van ver zuim, 'maar ook over vitaliteit in brede zin'. Daarom is overgegaan op een 'gedragsmatige visie op ver zuim'. De handelswijze leidt tot grote verontwaardiging in de Tweede Ka mer. CDA, GroenLinks, SP en PvdA hebben minister van Sociale Zaken Wouter Koolmees (D66) om ophel dering gevraagd. GroenLinks-par- lementariër Zihni Özdil zegt ge schrokken te zijn dat uitgerekend een zorgaanbieder de randen van de wet opzoekt en mogelijk zelfs overschrijdt. „Het is bizar dat een aanbieder van zorg zieke werkne mers op hun inkomen probeert te pakken. Dat is je reinste Kafka." Repressief Carinova zegt de verzuimregels ju ridisch te hebben laten toetsen door advies- en opleidingsbureau Falke Verbaan. Dat erkent directeur Reijer Pille, maar hij zegt dat de maatregel 'niet uit onze adviesko ker kan komen'. „Wij hanteren de slogan 'ziekte overkomt je, verzuim overleg je', want het is belangrijk dat leidinggevende en werknemer in gesprek blijven. Straffen en belo nen werkt niet om verzuim terug te dringen." Zwaar Het hoge verzuim is een probleem in de zorg, ziet ook vakbond CNV. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gaat 3,7 procent van de werkdagen verloren aan ziektever zuim. In de zorgsector is dat gemid deld 4,9 procent, in de verpleging en zorg met overnachting zelfs 5,8 procent. „Het werk is fysiek zwaar, de werkdruk hoog en door bezuini gingen is er onderbezetting", zegt Jan de Vries, voorzitter Zorg en Welzijn bij CNV. „Nu het perso neelstekort verder oploopt, krijgen wij ook meer meldingen van strenge verzuimregels. Mensen mailen ons dat hun manager heeft gezegd dat ze een 'emotionele bankrekening hebben' en dat 'ver zuim diefstal betekent van colle ga's'." Dat geluid klinkt ook op Face- book, waar een vrouw reageert die werkzaam is in een verpleeg huis van Carinova. Ze zit in de ziek tewet, maar bleef na de ziekmel ding gewoon ingepland staan op de dienstenlijst. „Het was nog niet be kend wat ik had, maar het zou beter zijn om aan het werk te blijven." Ze kreeg naar eigen zeggen 'dreigbrie ven': als ze zich niet aan de regels zou houden, zou per direct haar loon worden stopgezet. „Toen ik een keer niet kon werken vanwege hoofdpijn, kreeg ik gelijk de vraag wanneer ik dit ging inhalen." Deskundigen stellen dat Cari nova te ver gaat. Hoogleraar ar- beidsepidemiologie Allard van der Beek: „Dit verzuimprotocol gaat uit van het verkeerde principe: dat mensen voor hun plezier vrij ne men. Zo'n maatregel werkt eerder contraproductief: het verziekt de sfeer op de werkvloer." Hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen vindt het 'geforceerd beleid'. „Mensen in de zorg zijn sterk gemotiveerd. Met zo'n maatregel misken je dat dit verzuim juist te maken heeft met de aard van het werk." zaterdag 24 maart 2018 'Ziekdag? Haal het maar in' Terrorist schiet drie Fransen dood Een terrorist heeft gisteren in Zuid-Frankrijk drie mensen ge dood voordat hij zelf werd uit geschakeld door Franse veilig heidstroepen. Bob van Huët Trèbes Luitenant-kolonel Beltrame. FOTO GENDARMERIE NATIONALE Werknemers van zorgaanbieder Carinova die ziek zijn, moeten hun werk op een andere dag in halen. En de vakbonden zeggen meer meldingen te krijgen over strenge verzuimregels in de zorgsector. De Tweede Kamer is verontwaardigd. Pepijn van den Brink Marleen Luijt Deventer -Zihni Özdil (Kamerlid GL) De supermarkt in Trèbes waar het gijzeldrama zich afspeelde, fotoreuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3