9 31 WIELRENNEN E3HARELBEKE Vorig jaar viel Niki Terpstra drie keer keihard en won hij geen enkele koers. Het gaf zijn klassieke zege in E3 Harelbeke, na een meeslepende solo, nog meer betekenis. Om half zeven ploft Niki Terpstra op een houten stoeltje. Op tafel ligt een uitslagenformulier. Het is een dik uur na zijn indrukwekkende zege en hij laat zijn ogen eens rollen over het velletje. Nu pas ziet hij de namen van alle toppers die hij ach ter zich heeft gelaten. „Goh", klinkt het tevreden. Niki Terpstra - 33-jarige hardrij der en kasseienspecialist uit Noord- Holland - heeft nog altijd nauwe lijks benul van wat er zich allemaal achter zijn rug heeft afgespeeld tij dens de bijzonder enerverende E3 Harelbeke. Het was dan ook een echte Niki Terpstra-zege. Net als bij zijn klinkende zeges in Dwars door Vlaanderen (2012 en 2014) en Pa- rij s-Roubaix (2014) wint hij na een meeslepende solo. Tweede wordt zijn ploegmaat Philippe Gilbert, derde is olympisch kampioen Greg van Avermaet. Vandaag is Terpstra op 70 kilo meter voor de finish vertrokken met ploegmaat Yves Lampaert, om vervolgens op 24 kilometer van de streep aan zijn solo te beginnen en de kilometers af te tellen. Dat is heel zwaar, verschrikkelijk zelfs, vertelt Terpstra. „Het laatste uur dacht ik: waarom, potverdomme? Was ik maar een sprinter. Dan hoef ik mij niet zo lang dubbel te vouwen om een koers te winnen." Het maakt zijn zeges tegelijker tijd grootser. En bij zo'n echte Niki Terpstra-zege hoort volgens de tra ditie inmiddels ook een liedtekst, met een grijns uitgesproken door de eigenzinnige hoofdrolspeler. Zo kwam hij vier jaar geleden na zijn UITSLAGEN Was ik maar een sprinter. Dan hoef ik mij niet zo lang dubbel te vouwen om een koers te winnen gewonnen Dwars door Vlaanderen al met een muzikale knipoog naar het lied 'Als je wint, heb je vrienden' van Henny Vrienten en wijlen Her man Brood. Nu waren de eerste woorden van Terpstra een knipoog naar het nummer Banaan van Je- broer. „De laatste twee uur wilde ik HANDELSMERK gewoon koersen, volle bak gaan. Ik zei vanmorgen tegen Fitte (ploeg leider Wilfried Peeters, red.): ik heb m'n stoute schoenen aan. Ik wil koersen, ik lust geen appel en geen kiwi, ik wil gaan, ik wil gaan met die banaan." Het is Terpstra ten voeten uit. Al jaren Nederlands beste klassieke renner, een pure stilist op de fiets, niet vies van haantjesgedrag daar buiten soms, en niet zelden zijn toehoorders in lichte vertwijfeling achterlatend. Een wielrenner die zich niet snel met een ander laat vergelijken. Een man die op geheel eigen wijze zijn weg vond naar de top en eenmaal daar jaar in jaar uit patent had op enkele klinkende re sultaten. Tot vorig jaar. Na een vierde plaats in Gent-We- velgem en een derde plaats in de Ronde van Vlaanderen begon de el lende met een keiharde val in Pa- rij s-Roubaix. Amper terug in koers viel hij in de Ronde van België op nieuw bijzonder hard. Eind juli was zijn rampseizoen compleet met een lullige val op trainingskamp in Li- vigno. Een greep uit zijn medisch bulletin in 2017: een hersenschud ding, vijf gebroken ribben, een ge broken bekkenkant. Wringen Die reeks valpartijen heeeft lang door zijn hoofd gespookt. Terpstra had angst. Moeite met het wringen en positioneren in een nerveus pe loton. Toch zag iedereen hem wel al vliegen de voorbije maanden. Zelf zegt Terpstra het hoofdstuk afge sloten te hebben na zijn winst in de GP Le Samyn, eind februari. „Dat was misschien een kleine koers, maar voor mij een grote overwin ning. Toen heb ik na afloop wel ge huild, ja." Nu zijn er geen tranen, wel héél veel voldoening. De overmacht van Quick-Step is uitzonderlijk. Op 108 kilometer van de finish zit de vol tallige ploeg al op de voorste rijen, wanneer er daarachter in het pelo ton massaal wordt gevallen. Quick- Step trekt door, trekt bovenop de Taaienberg in het offensief met Terpstra Lampaert en beschermt die vlucht vakkundig. Dus straalt Terpstra, sinds 2011 vaste waarde bij de Belgische groot macht. „Ik word ook ouder. Elk jaar telt. Als je één jaar weggooit dan wil je er alles aan doen dat het volgende jaar beter wordt. Niet dat ik vorig jaar relaxed was, maar toen zat het enorm tegen. Heel gaaf dat ik hier nu win." ÉÉH zaterdag 24 maart 2018 PC Niki Terpstra had zijn stoute schoenen aan Pim Bijl Harelbeke Tennis Miami. Mannen, 2de ronde: Sousa (Por) - Goffin (Bel/7) 6-0 6-1, Krajinovic (Ser/22) - Broady (GBr) 6-3 6-2, Schwartzmann (Arg/13) - Jarry (Chi) 6-3 6-1, Mmoh (VS) - Bautista (Spa/12) 7-6 (4) 2-6 6-4. Vrouwen, 2de ronde: Barty (Aus) - Liu (VS) 6-0 7-6 (O), Svitolina (Rus/4) - Osaka (Jap) 6-4 6-2, Vekic (Kro) - Vesnina (Rus/24) 6-3 6-7 (4) 6-1. Wielrennen E3 Harelbeke: 1. Terpstra (Ned) 206,5 km in 5.03.34, 2. Gilbert (Bel) +0.20,3. Van Avermaet (Bel), 4. Naesen (Bel), 5. Benoot Niki Terpstra boekt een echte Niki Terpstra-zege: alleen over de streep komend na een imponerende solo. fotocorvos - Niki Terpstra (Bel), 6. Stuyven (Bel), 7. Vanmarcke (Bel), 8. Moscon (Ita), 9. Stybar (Tsj), 10. Küng (Zwi) allen z.t. Settimana Coppi e Bartali, 2de etappe: 1. Mollema (Ned) 130 km in 3.36.23,2. Rosa (Ita) +0.02,3. Ciccone (Ita) +0.03, 4. Mar tin (Fra) z.t., 5. Carapaz (Ecu) z.t. Klasse ment: 1. Rosa 6.04.53, 2. Mollema +0.07, 3. Bouwman (Ned) +0.26. Ronde van Catalonië, 5de etappe: 1. Pan- tano (Col) 212,9 km in 5.20.53,2. Laengen (Noo) z.t, 3. Mohoric (Slo) +0.10, 4. Vis conti (Ita) z.t, 5. Wyss (Zwi) z.t. Klasse ment: 1. Valverde (Spa) 22.22.05, 2. Bernal (Col) +0.16,3. Quintana (Col) +0.26. Ook zijn vo rige klassieke overwinnin gen behaalde Niki Terpstra na een me morabele solo. Het lijkt in middels zijn handelsmerk. ■Oh rutópJU 1$ -s- -5= nxo J29 4EN578 BHhI Dwars door Vlaanderen Dwars door Vlaanderen Parijs - Roubaix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31