Gestrek 26 S JOERD MOSSOU FORMULE 1 GRANDPRIXVAN AUSTRALIË Nooit begon een 20-jarige Formule 1- coureur aan zijn vierdejaar in de koningsklasse. Max Verstappen heeft nu al 60 races en drie overwinningen op zijn naam staan. Wat volgt? Column in Engeland deze week, en ondanks het feit dat kunstgras natuurlijk niet de oorzaak is van al onze voetbalproblemen, is het een verstandige, goed getimede uitspraak. Gullit voelde het aan zijn water: soms heeft een discussie een gestrekt been nodig, met de noppen vooruit op kniehoogte. De kunstgrasdiscussie dreigt de laatste maanden weer enigszins dood te bloeden namelijk. PEC Zwolle (over een tijdje) en Almere City (snel) kon digden aan te stoppen met kunstgras, maar in bre dere zin verzandde het thema wéér in vergaderin gen, eigenbelang, onderzoekjes, bijzaken, afschuif- mechanismen en afgeleide discussies. Sterker: de KNVB heeft inmiddels twee mensen aan de top die jarenlang sturing gaven aan nota bene Heracles, de ultieme kunstgrasclub van Ne derland. Niet alleen de eerste club die zogenaamd 'innovatief beweerde te zijn (gelul, hybride velden hebben de toekomst, kunstgras niet), maar boven dien jarenlang dé showroom voor de kunstgrasindustrie. de kunstgrasdiscussie gaat in zijn simpele es sentie niet over rubbe ren korreltjes, over wel of geen blessuregevoe ligheid, over de pre cieze mate van compe titievervalsing, over praktische voordeel tjes wel of niet, over de verdeling van televi- siegeld en bladiebla. Je Het is zoals KNVB- commissaris Han Berger deze week zei: het is zaalvoetbal in het groot kunt daar honderden onderzoeken op loslaten en oeverloos over verga deren, je kunt alle plussen en minnen nog eens naast elkaar leggen, subtiel manoeuvrerend rich ting je eigen belangetje. Maar het nationale kunstgrasdebacle gaat over iets veel wezenlijkers. Het is heel simpel: kunst gras maakt van voetbal een andere sport. Niet in romantische of in sentimentele zin, nee, gewoon in speltechnisch opzicht. Het is zoals KNVB-com- missaris Han Berger deze week in VI nog zei: het is zaalvoetbal in het groot. Iedere voetballer ter wereld weet dat. Het rollen, het stuiteren, het passen van de bal, je lichaamsba lans, je afzet, het aannemen, het schieten. Wie op kunstgras voetbalt, zoals alleen wij Nederlanders in absurde mate doen, speelt domweg een andere sport. Daar gaat het om. Al het andere is van on dergeschikt belang. „De discussie wordt op emotionele gronden ge voerd", zeggen de verdedigers van kunstgras steeds. Dat is flagrante onzin, er is ratio in over vloed, maar los daarvan: juist die emotie is essenti eel en broodnodig. Alleen zo breek je door het ge neuzel heen dat nu al jaren voortkabbelt. De druk moet er vol op, elk jaar langer op kunst gras is een bedreiging voor onze voetballers, onze opleiding, onze eredivisie, ons aanzien en bovenal ons spel. Die discussie mag nog harder, nog scher per op de man, want we hebben gezien wat er ge beurt als je alles op zijn beloop laat. Dan duiken ze weg, dan schuiven ze af, dan ver gaderen ze tot ze een ons wegen. Jan Smit, Nico- Jan Hoogma en al die anderen hebben ons voetbal beschadigd, door het belang van hun eigen clubje groter te maken dan het voetbal, het spel zelf. Dat zullen ze altijd met zich meedragen - net zo lang tot het is opgelost. Verhoeven tegen Hari: september ïbra' kiest voor LA Melbourne, Australië. Het blijft een prima decor om je jaarlijks bij de start van een nieuw Formule t-sei- zoen nog eens te verbazen over de bizarre opmars van Max Verstap pen. Exact drie jaar na zijn vuur doop als jongste debutant ooit, start hij er morgenochtend om 07.10 Ne derlandse tijd alweer in zijn 61ste Grand Prix. Met drie zeges op zak, nog eens acht podiumplaatsen, 421 WK-punten. Duizelingwekkende getallen voor een knul van 20. Zijn transformatie gaat maar door. Brutale debutant. Agressieve racer. Jongste racewinnaar. Meer voudig winnaar. Toekomstig we reldkampioen. Dit jaar al titeluitda- ger? „Max heeft in zeer korte tijd al enorm veel bereikt. Een databank aan kennis verzameld. Daar gaat hij dit jaar het effect van proeven", ver wacht teambaas Christian Horner, die geen obstakels meer ziet wat er varing en karaktervorming betreft. „Daar is hij al doorheen." Oud-wereldkampioen Damon Hill verwacht de jonge Nederlan der morgen in Melbourne op de eerste startrij naast Lewis Hamil- ton. Ook als het niet regent. Zo snel is zijn status dus veranderd in de paddock. „Max is geaccepteerd. Ie mand om rekening mee te houden. Iedereen weet wat hij kan", merkt en hoort vader Jos. „Die eerste sei zoenen moet je jezelf bewijzen. Je plek verdienen. Als je met heel veel verwachtingen in de Fi komt en het niet laat zien, ja, dan is dit circus ook meedogenloos." Dan word je net zo rap als je op gehemeld wordt ook weer afgeser veerd. Zoals de drie jaar oudere Da niël Kviat. Begin 2017 nog op de stoel van Verstappen, nu testcou reur van Ferrari. Voorportaal van een stille dood. Verstappens jongensboek boeit juist meer en meer. Zelfs met een problematische wagen wist hij een lastig 2017 op te fleuren met zijn tweede en derde zege in Maleisië en Mexico. Hij staat nu al gelijk met bijvoorbeeld Johnny Herbert, de Engelsman die voor die drie zeges in de jaren 90 wel negen seizoenen en 165 races nodig had. Ervaring „Ik ben er niet zo zeker van of we Max nog wel een talent moeten noemen", vertelt Herbert, nu als tv- analyticus in de paddock van Albert Park. „De ervaring van zijn vader, de jaren in de kart, dat ene seizoen Formule 3, de drie jaren hier. Hij is nu al heel erg ervaren en goed. En vervelend voor de concurrentie: hij wordt alleen nog maar beter." Pa Jos ziet het voor zijn ogen ge beuren, hoe het topsportleven zijn zoon steeds beter past. Hoe relaxt hij blijft onder alle aandacht, hoe makkelijk hij alle trainingsarbeid verwerkt. „Hij wordt natuurlijk ook steeds wat ouder, begrijpt het alle maal steeds beter. Het hele leven, hè. Niet alleen Formule 1. Hij heeft echt een sterk karakter, wat nodig is om je hier staande te houden. Hij weet heel goed wat hij wil." Een eerste wereldtitel. Dat gaat hem volgens wereldkampioen van 2016 Nico Rosberg niet zomaar luk ken bij Red Buil Racing, maar ook de Duitser denkt dat het er sowieso zaterdag 24 maart 2018 PC @sjoerd mossou Volgens Ruud Gullit heeft kunstgras ons voetbal 'compleet verwoest'. Dat zei hij Voor wie het spoor inmiddels bijster is: rrrrr^ KICKBOKSEN Kickbokser Rico Verhoe ven wil in september vechten tegen Badr Hari. Dat zei de Brabander bij BNR Nieuwsradio. Hari maakte onlangs zijn rentree met een zege op Hesdy Ger- ges. Verhoe ven versloeg in december 2016 Hari omdat de Marokkaan moest opge ven. VOETBAL Zlatan Ibrahi- movic gaat voetballen in de Verenigde Staten bij Los Angeles Ga- laxy. In een interview be vestigt de 36- jarige Zweed zelf dat hij voor LA Ga- laxy heeft ge kozen. „Na het winnen van 33 prijzen in Europa wilde ik naar de VS om te spelen, te winnen en mensen te vermaken", zegt de spits. O fi. (0 Verstappen is Arjan Schouten Melbourne Max Verstappen gisteren vol concentratie voor de vrije training op het circuit van Melbourne. Hoewel hij pas 20 jaar is, begint hij al weer aan zijn vierde seizoen in de Formule 1. fotobgetty images Max Verstappen tijdens de vrije training. In de ochtend derde, 's middags tweede op slechts 0,127 seconde van Lewis Hamilton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26