Waarom China? Met die ruzie toch niets te maken? Kunnen we die dumping tegenhouden? Dus we zijn nog niet van Donald Trump af? Loopt het uit de hand? Hoe moet het verder? E 21 Geen land heeft ooit een gro ter handelstekort gehad dan de VS nu met China, zegt Trump. De Chinezen exporteren per jaar voor ruim 500 miljard dol lar aan spullen naar de VS. De VS exporteren maar voor 125 miljard dollar naar China. Het tekort is een astronomische 375 miljard dollar. Trump wil dat het tekort op korte termijn met 100 miljard dollar vermindert. Verder verwijt hij de Chinezen dat het voor Ameri kaanse bedrijven moeilijk wordt gemaakt in China zaken te doen. En de Chinezen stelen ook nog eens op grote schaal intellectueel eigendom, ofwel: ze gebruiken Amerikaanse uit vindingen zonder daarvoor te betalen. Ook dat moet stoppen, vindt Trump. Helaas wel. Via de internatio nale handel zijn landen nauw met elkaar verweven. Een voorbeeld. Een Amerikaanse chipproducent levert chips voor mobiele telefoons aan China, waar ze in een iPhone worden gestopt. Die iPhone wordt vervolgens naar Nederland geëxporteerd en hier verkocht. Als China de import van Amerikaanse chips extra belast, wordt de iPhone in Nederland duurder. Meer dan de helft van de wereldhandel betreft leveringen van onderdelen en halffabrikaten aan bedrijven. Dat betekent dat veel producten duurder worden door een handelsoorlog. Europa kan ook nog op een an dere manier slachtoffer worden. De kans bestaat dat de Chinezen en de Amerikanen hun producten op de Europese markt gaan dum pen als ze niet meer bij elkaar terechtkunnen. Veelzeggend in dit verband: de EU waarschuwde China al meteen en zéér nadruk kelijk om zijn staal niet naar Europa te sturen als het de VS niet meer in kan. We kunnen onze ogen niet sluiten voor de enorm oneerlijke handelpraktijken tegen ons land We moeten vasthouden aan vrijhandel en nee zeggentegen protectionisme Jazeker. En dat gebeurt ook al. Europa profileert zich als de grote vrijhandelskampioen maar dat beeld is niet helemaal terecht. Europa heeft al jaren gele den importtarieven ingesteld voor Chinees staal. Trump wijst ook op het importtarief van 10 procent voor Amerikaanse auto's die de EU binnenkomen. Omgekeerd is dat maar 2,5 procent. Als je alles bij elkaar neemt, wordt de Ameri kaanse import in Europa gemid deld 5,2 procent belast. De Amerikanen belasten 'onze' export met 3,5 procent. Daarnaast zijn er nog andere handelsbelem meringen, denk aan het verbod op Amerikaanse 'chloorkippen'. Trump wil dat dit soort belemmeringen wordt opgeruimd. Niet voor niets waren de reacties voorzichtig op het nieuws dat er voorlopig geen heffing op Europees staal komt. Er is sprake van uitstel, of het afstel wordt, moet nog blijken. De Europese Unie is bang dat Trump de heffing alleen intrekt als er concessies tegenover staan. Want ook met de EU hebben de Amerikanen een handelstekort. Maar Europa voelt er niets voor 'met het mes op de keel te moeten onderhandelen' zoals een EU-diplomaat het omschreef. De angst is groot dat het een totale handelsoorlog wordt. Trump is onberekenbaar en dat maakt het moeilijk het verloop te voorspellen. Daarom dalen de beurzen wereldwijd. Die onzeker heid heeft nu al gevolgen. Euro pese bedrijven noteerden voor het eerst in jaren minder exportorders sinds Trump begon te dreigen met een handelsoorlog. Bedrijven stel len investeringen uit als ze on zeker worden en consumenten houden de hand op de knip. Zo kan alleen de dreiging van een handelsoorlog al tot economische schade leiden. Amerikanen willen concessies van Canada en Mexico, de EU en China. Zowel de EU als China heeft al met concrete te genmaatregelen gedreigd. Zeker de Chinezen staan bekend als bik kelharde onderhandelaars. China zal proberen de VS en de EU tegen elkaar uit te spelen, de Amerika nen zullen willen dat de EU hen steunt in hun strijd met China, is de verwachting. Europa en China weten allebei dat het voorkomen van een handelsoorlog het belang rijkste is. Als datzelfde besef bij de Amerikanen leeft, is een compro mis snel gesloten. zaterdag 24 maart 2018 GO Trumps nieuwe doelwit fn Donald Trump, maart 2018 Xi Jinpeng, januari 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21