1 DE WEEK VAN PHLIPPEN Wat is er aan de hand? 20 Opluchting overheerste toen Trump besloot om Europees staal en aluminium niet te belasten met een extra importheffing. De VS richt zijn pijlen nu op China. HANDELSOORLOG AMERIKA O Of Nix, de topman van het data-analysebedrijf dat de Amerikaanse kiezer pro beerde te manipuleren, een holle blaaskaak is, moet nog blijken. Nix schepte deze week op over hoe zijn psychologische profielen met Facebookdata hebben geleid tot Trumps overwinning. Campagne strateeg Steve Bannon zei gisteren in The Financial Times dat het larie is. „Die psychologische profielen werkten helemaal niet." Datamarketing is deze week weer eens de kop van Jut. Facebook verloor meer dan 10 procent van zijn waarde. Ik heb mijn account ook stop gezet. Ineens realiseerde ik mij dat social media niet alleen in theorie niet veilig zijn, maar ook in het echt. Ik wist dat Facebook data aan elkaar knoopt om advertenties op maat te verkopen. Maar dat ruwe data worden doorverkocht, was nieuw voor me. Het bedrijf dat die data kocht, Cambridge Analytica, is zo'n schimmig bedrijfje waarop meestal niemand let. De ceo van dat bedrijf, ene Robinson, zei vorig jaar nog op een congres dat het hem geen drol uitmaakt of hij nou een politicus aan de man brengt met zijn data of een tube tandpasta. Nou, mij maakt dat dus wel uit. De gevolgen van Trump op het wereldtoneel zijn enorm. Daardoor is het op zijn minst gewenst dat de kiezer weet wat hij deed toen hij stemde, want we hebben allemaal te maken met de gevolgen. Als ik mij een tube slechte tandpasta laat aansmeren, heb alleen ik daar last van. Als het echt mogelijk is psycho logische profielen van ons te maken met wel 5.000 individuele kenmerken, kent die profielbouwer ons beter dan wij onszelf kennen. Onze keuzes zijn dan eigenlijk niet meer onze eigen keuzes. Is dat erg? We krijgen er immers gemak voor terug, we winnen er tijd mee, maar vooral: we krijgen veel diensten gratis. Mailen, bellen en reizen worden allemaal gratis of veel goedkoper wanneer we ons laten gidsen met data. Dat Facebook ruwe data doorverkoopt, was nieuw voor mij keerzijde heeft. Dat probleem los sen we niet meer op met het op zeggen van een Facebookaccount. Ook niet met het achter tralies zet ten van schimmige bedrijfjes. De algoritmen van Cambridge Analy- tics zijn afkomstig van weten schappelijk onderzoek. Wereldwijd zijn marketing wetenschappers bezig met het ver fijnen van het aan de man brengen van wat dan ook. Weliswaar ab stract en zonder kwade intenties, maar het is niet verrassend dat de kennis die daaruit voortkomt zijn weg vindt naar de markt. De markt voor tandpasta of de markt voor politieke macht. Flitsen Flow Traders Vop ASML Philips og maar kort geleden kon digde de Amerikaanse presi dent Donald Trump import- heffingen aan op staal en alumi nium uit zo'n beetje elk land dat deze metalen naar de VS expor teert. De 'eigen' Amerikaanse staalindustrie zou bijna bezwijken onder die invoer en Trump wil niet de president zijn die daar het spreekwoordelijke licht uitdoet. Door de buitenlanders de voet dwars te zetten zouden de Ameri kaanse staalbedrijven meer lucht krijgen en dat zou goed zijn voor de werkgelegenheid in de VS. Een wereldwijde storm van protest brak uit, omdat Trump de geschreven en ongeschreven re gels van de vrijhandel met voeten dreigde te treden. Buurlanden Canada en Mexico kwamen met de schrik vrij, maar Trump leek niet van plan Europa ook een voorkeursbehandeling te geven. Daarom werd de druk op de Ame rikanen langzaam opgevoerd. Donderdag, een dag voor de importheffing van kracht zou worden, bleek Trump het toch niet te hebben voorzien op de hele wereld, maar alleen China wil straffen voor het enorme handels tekort dat de VS hebben met China. De importheffingen voor andere landen zijn (voorlopig) van tafel. Trump denkt aan heffingen op 1.300 verschillende producten uit China, van speelgoed tot elektronica. In totaal zou het om 60 miljard dollar gaan. Wij geloven dat afscherming ons niet verder brengt. Wij geloven dat we moeten samenwerken @sandraphlippen anoD3Sta Deze week werd weer wat duide lijker dat ons digitale gemak een Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant De Europese Commissie heeft groen licht gegeven voor de verkoop van de margarinetak van Unilever aan de Amerikaanse investeerder KKR voor ruim 6,8 miljard euro. Volgens de commissie heeft de verkoop geen na delige gevolgen voor de concurrentie omdat Unilever en KKR geen overlap van activiteiten hebben. Unilever zette de margarinetak, met iconische mer ken als Becel, Blue Band, Bona en Zeeuws Meisje, vorig jaar in de etalage. Merel van Vroonhoven is ook de komende vier jaar bestuursvoorzitter van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Haar herbenoeming per 1 april gebeurt op voordracht van de raad van commissarissen van de toezicht houder. Van Vroonhoven is sinds april 2014 de hoogste baas van de AFM. O zaterdag 24 maart 2018 De beursinter- mediair profi teerde juist van de onrust op de markten. Het tankopslag- bedrijf noteerde een mooie winst. De chipmachine maker deelde mee in de alge hele malaise. Het medische technologiebe drijf sloot de week af als grootste daler bij de hoofdfondsen. <D o GO China is Tekst: Peet Vogels, illustratie: Mark Reijntjens Angela Merkel, januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20