17 'Monument doet ook recht aan hulpverleners' 'De nabestaanden wilden geen moment missen' We dachten: als ze terugkomen in een van de kisten, zijn we erbij geweest Hij was er alle twaalf keer bij en had geen één keer willen missen. Anton Kotte uit Eindhoven stond er steeds als stoffelijke resten van de MHi7-slachtoffers ceremo nieel werden ontvangen op Vliegbasis Eindhoven. „Iedere keer hadden wij als familie de gedachte: als ze terugkomen in een van de kisten, dan rijden ze langs ons en dan zijn we erbij geweest." Kotte doelt op zijn zoon Oscar, schoonzus Miranda Kotte-Smolders en kleinzoon Remco, die bij de ramp om het leven kwamen. De ceremo niële ontvangsten hebben veel indruk gemaakt op Kotte. Van daar dat hij zich samen met Ronald Rutten sterk maakte voor het monument bij het mi litaire gedeelte van het Eind- hovense vliegveld. „In die eerste roerige dagen na de ramp waren we behoor lijk in de war. De middag van de eerste repatriëring van de slachtoffers werden de nabe staanden eerst op de kazerne in Oirschot ontvangen en daarna op Vliegbasis Eindho ven. We kwamen terecht in een groep mensen die een sfeer uitstraalde van: kom maar bij ons, wij zullen voor jullie zor gen. Het leek alsof er een warme deken om ons heen werd gelegd. Het was voor het eerst sinds de ramp dat we ons weer een beetje senang gingen voelen. Dat was heel welkom." Kotte prijst de organisatie. „Niet alleen voor ons, maar ook voor al die medewerkers die erbij betrokken waren, zijn de ontvangsten bijzonder geweest. Ze werden zomaar opgetrommeld en moesten het allemaal maar doen. We hebben daar veel respect voor gekregen", zegt Kotte. „Vergeet niet, het was zomer. Veel me dewerkers hadden vakantie plannen. Velen hebben hun vakantie uitgesteld of zijn te ruggekomen. Zo betrokken voelden ze zich." Het Eindhovense monu ment is dan ook bedoeld om 'recht te doen aan de aankom sten van de slachtoffers'. Kotte: „Het gaat ook om alle hulpver leners die elke keer zijn uitge lopen om alles tot in de puntjes te verzorgen." Ronald Rutten uit Beunin- gen kwam met het idee voor het monument bij Vliegbasis Eindhoven. Hij was bij de ceremonies betrokken namens uitvaartverzorger Mo- nuta. Dat raakte hem. Rutten richtte de stichting Walk-for- 298 op om geld in te zamelen voor het gedenkteken. Hij vroeg de Nijmeegse kunstenaar Toon Heijmans het beeld te maken. Rutten was aanwezig bij on geveer de helft van de twaalf aankomstplechtigheden. Hij be geleidde de nabestaanden en reed met ze in bussen naar de vliegbasis. „Ik denk nog regel matig aan die dagen", zegt Rut ten. „Ik herinner me nog goed dat ik in het begin, toen ik voor het eerst van de ramp hoorde, niet besefte hoe groot het was. Omdat ik toen de Vierdaagse van Nijmegen liep, was het voor mij moeilijk te bevatten. Het drong pas goed tot me door op de laatste dag van de Vierdaagse, toen de muziek werd afgelast." „Toen we met ons team bij de eerste ceremonie aankwamen, voelden we de spanning. We hebben gezegd: koste wat kost, schouders eronder en we gaan ons meer dan 200 procent inzet ten om deze mensen, die met zoveel emoties zitten, zo goed mogelijk te ondersteunen. Ik zie mezelf als een strohalm die werd vastgegrepen en na een tijdje weer werd losgelaten. We streefden er naar steeds met zo veel mogelijk dezelfde mensen naar de ceremonies te gaan. Zo word je een vertrouwd gezicht en krijg je een soort band met nabestaanden." Rutten hielp nabestaanden met praktische dingen. Hij ver telde bijvoorbeeld van welke kant de Hercules-toestellen kwamen, zodat mensen niet de verkeerde kant op keken. „De nabestaanden hadden één fo cus: ze wilden absoluut geen moment missen. Dus als ie mand dorst had, verwezen we hem niet naar de bar, maar gin gen wij drinken halen." „We zaten ook elke dag met een zekere spanning, want er mocht niets misgaan. Je moet er niet aan denken dat er iets met een rouwauto gebeurt. Gelukkig is alles goed verlopen. Dat kwam ook doordat we een goed draaiboek hadden, goede brie fings en goede communicatie." zaterdag 24 maart 2018 GO T De terugkeer van de eerste slachtoffers op Vliegbasis Eindhoven op 24 juli 2014. Vlucht MH17 was op 17 juli neergestort, fotoanp waardiaheid teruakreae Anton Kotte, nabestaande A Anton Kotte verloor drie familieleden, fotojurriaan balke —Anton Kotte, nabestaande Het ge denkteken, dat van daag wordt onthuld. FOTO MARTIJN MUNSTERS Ronald Rutten, begeleider en initiatiefnemer A Ronald Rutten zamelde geld in. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17