O ïi c Jgfkr. r 16 O VLIEGBASIS EINDHOVEN MONUMENT MH17 Ik sloot me af voor de emoties van nabestaanden' Dagenlang lagen de stoffelijke resten van slachtoffers van vlucht MH17 in een Oekraïense treinwagon. Pas in Nederland kregen ze een indrukwekkende ceremonie, op Vliegbasis Eindhoven. Daar wordt vandaag een monument onthuld. Als eerbetoon aan de slachtoffers, maar ook als dank aan alle hulpverleners. 'Je hoorde alleen het touw tikken tegen de vlaggenmast' Ze hadden net oud-mari nier Albert Hoeben, Rid der Militaire Willems orde, naar zijn laatste rustplaats gedragen, toen de volgende op dracht binnenkwam. Guido van Zurk en zijn collega's hoorden dat ze ingezet zouden worden bij de repatriëring van de licha men van MHi7-slachtoffers. „Zoiets groots hadden we nog nooit gehad. Normaal draag je één kist op één dag. Dit ging om grote aantallen en het ging om burgers. Ik kon me er vooraf geen voorstelling van maken." Van Zurk, reservist bij het Korps Mariniers, maakt al jaren deel uit van de draagploeg. Die wordt ingezet bij uitvaarten van omgekomen militairen tijdens missies, of veteranen die met militaire eer begraven worden. De Dordtenaar maakt deel uit van een vaste draagploeg van zestien mariniers. Bij de kist staat Van Zurk altijd rechtsach ter. „Ieder heeft een vaste plek. Dat heeft te maken met lengte. We willen de kist zo stabiel mo gelijk houden. Het moet er mooi en strak uitzien. We oefenen ge regeld om elkaar scherp te hou den en de routine erin te krij gen. Dat zit in de Korpsmentali teit. Je mag geen fout maken." Zijn ploeg droeg bij de eerste aankomst de allereerste kist uit de Hercules. „In het vliegtuig stonden 44 kisten. Dat was in- drukwekkend. Toen we met de eerste kist naar buiten kwamen, werden nabestaanden heel emotioneel. Ik hoorde het, maar probeerde me ervoor af te slui ten. Er gaan allerlei gedachten door je hoofd, maar als marinier mag je je niet door je gevoel la ten leiden. Ik probeerde ook niet te bedenken wie er in de kist lag die we droegen. Pas na afloop kwam de ontlading. Toen alle namen bekend waren, kwam ik erachter dat een oud school vriendje, föhn Allen, in het vliegtuig had gezeten." In totaal heeft de draagploeg van Van Zurk die dag dertien kisten naar de rouwwagens ge dragen. „Je voelt dat de hele we reld meekijkt. Dat bracht een zekere druk met zich mee. Onze taak was om het waardig, mooi en netjes uit te voeren. Dat is ge lukt en daar ben ik trots op. Ik hoop dat mensen daar kracht uit halen en troost vinden in het monument." Patrick Kivits twijfelde geen seconde toen hij een dag voor de aankomst van de eerste lichamen het ver zoek kreeg om rouwwagens be schikbaar te stellen. Hij had on menselijke beelden gezien van treinwagons in Oekraïne, waar de stoffelijke resten tijdelijk la gen opgeslagen. „De terugkeer naar Nederland was belangrijk voor de rouwverwerking. Ik ben dankbaar dat ik eraan heb mo gen bijdragen." Kivits heeft een eigen bedrijf in rouwvervoer. Hij heeft bij vijf aankomsten een kist vervoerd naar de kazerne in Hilversum, waar alle slachtoffers werden geïdentificeerd. Vijf keer reed hij voorop in de indrukwek kende stoet, die als een langge rekt zwart lint door een haag van mensen reed. „Ik zag men sen met verbijsterde gezichten, open mond en tranen in de ogen. Ze gooiden bloemen of sloegen een kruisje. Nederland was op dat moment één." De voorbereidingstijd was kort. Pas op de ochtend van de aankomst van de eerste vlucht verzamelden alle rouwwagens zich in een grote hangar op de vliegbasis. De chauffeurs kregen een briefing. Alles moest vol gens een strak militair protocol. „We kregen instructies en heb ben de hele ochtend geoefend met lege kisten. Rijden in een stoet, het platform op en af rij den, commando's voor het in- en uitstappen." Nooit zal Kivits het moment vergeten dat de transportvlieg tuigen geland waren, de moto ren stilvielen en de kisten een voor een naar buiten werden ge dragen. „Het was doodstil. Je hoorde alleen de commando's en het geschrei van nabestaan den. Wat me altijd bijblijft, is het geluid van het tikken van het touw tegen de vlaggenmast. Als ik dat nu hoor, ben ik weer terug op dat platform." Ondanks alle ervaring kreeg Kivits psychische klachten. „Als het over MH17 ging, werd ik emotioneel. Ik wist niet wat het was. Tot ik twee slachtoffers die geïdentificeerd waren van de kazerne naar een crematorium moest brengen. Toen waren ze niet alleen een kist meer, maar hadden een naam. Dat maakte het persoonlijker. Er viel een last van mijn schouders." zaterdag 24 maart 2018 GO Wa de s achtoffers Guido van Zurk, draagploeg Reservist Guido van Zurk (linksachter), foto getty images Dominique Elshout Tonny van der Mee Patrick Kivits, rouwchauffeur Patrick Kivits vervoerde vijf kisten, fotoronmagielse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16