Als een vis in het water... Vuist tegen staalbarrière en gifgas Verdediging van Holleeder loopt averij op M 15 Brussel reageert eensgezind BRUSSEL Het ene moment stapt hij al keuvelend met Angela Merkel de koude Brusselse nacht in. De volgende morgen: druk ge barend wéér naast haar. Of op de hurken om vlak voor de top nog snel even iets tegen Commissie baas Juncker te zeggen, binnen gehoorsafstand van diens nieuwe kabinetschef Clara Martinez-Al- berola. Mark Rutte voelt zich in Brus sel steeds meer als een vis in het water. Steeds vaker zoekt hij an dere leiders op, smeedt coalities, stemt af. Buiten Juncker is hij de vierde langstzittende leider na Merkel, Orban (Hongarije) en Grybauskaité (Litouwen): dik ze ven jaar alweer. Verweesd na de brexit? Niks van, zeggen diplo maten. Rutte is relatietherapeut in het verstandshuwelijk tussen Merkel en Macron. Emmanuel heeft hem nodig om Angela vooruit te krijgen, Angela op haar beurt om Emmanuel af te rem men. Vroeger leverde Londen de reserveonderdelen voor de Frans/Duitse motor, nu Den Haag. Rutte duikt vaker op in buitenlandse media, zijn diplo maten worden vaker bevraagd. En: Rutte wordt Europeser. „Met al onze kritiek op Europa: bij vrij handel, interne markt en veilig heid zie je de meerwaarde van sa menwerking", zo klonk het gis termiddag spontaan. „Tegenover Rusland en de dreigende han delsoorlog met Amerika sta je met 28 sterker." Bizar, had Rutte even daarvoor tegen Macron ge zegd, dat de Britten weggaan ter wijl dit in de wereld aan de hand is. Even later namen ook zij af scheid, met een high five. Europese leiders kunnen vech tend over straat rollen of uitge sproken laks zijn met de uitvoe ring van hun eigen besluiten, maar even wat druk van buiten volstaat om de rijen te sluiten en in actie te schieten. Verrassend eensgezind schaarden ze zich donderdagavond achter hun Britse collega Theresa May. Spij kerhard bewijs ontbreekt, maar Russische betrokkenheid bij de gifgasaanval, op Brits grondge bied, op een Russische ex-spion en zijn dochter is 'zeer aanneme lijk'. De Unie volstond niet met een scherpe veroordeling, maar riep ook de EU-ambassadeur in Mos kou terug voor overleg. Diverse lidstaten gooien de komende da gen, zoals de Britten, Russische diplomaten het land uit. En meer maatregelen volgen. Poetin is ge waarschuwd. Ook aan Trump liet Europa zijn tanden zien. Dat hij Europa voor lopig buiten zijn staaloorlog houdt is mooi, maar niet vol doende. De ergernis over zijn ge drag is groot. Trump weigerde eerst duidelijkheid over zijn pre cieze plannen. Nu laat hij Europa nog eens bungelen door de Europese vrij stelling enkel tot t mei te garande ren. De tariefsverhoging voor staal en aluminium blijft dus gewoon boven de markt hangen. Dat zint de Europese leiders niet. De gesprekken met Amerika gaan dus door, maar de voorberei ding van een pak vergeldings maatregelen ook. Als Trump één pas verkeerd zet, komt er een im- portheffmg op honderd VS-pro- ducten, zorgvuldig uitgekozen op de mate waarin ze pijn doen. En Verdeeld Brussel sluit de rijen, zodra er grote druk van buitenaf is maandag is de beurt aan Turkije. Dan krijgt president Erdogan van een opnieuw eensgezind Europa de wind van voren over zijn pira terij tegen Griekenland en Cyprus in de Egeïsche en oostelijke Mid dellandse Zee. Discussies over een Europees migratiebeleid, Europese defensie en terreurbestrijding of verster king van de muntunie duren soms 20 jaar. Dat is de tragiek van Eu ropa: het functioneert alleen bij druk van buiten.Economie Geïrriteerd valt Willem Holleeder zijn zus in de rede. Astrid Hollee der heeft net verteld dat Willem na de dood van Cor van Hout een rondje liep om te praten over de er fenis van Cor. „Met wie dan?" vraagt Holleeder. „Je liegt!" Holleeder heeft een rotdag. Op de derde verhoordag van zijn zus lijkt een deel van de verdedigings strategie in het water te vallen. In een proces dat draait om vijf liqui daties met zes doden loopt de span ning dan logischerwijs op. Wekenlang is zijn advocatenduo Janssen en Malewicz bezig geweest om de betrouwbaarheid van de zussen Holleeder aan te vallen. Vol gens hen getuigen Astrid en Sonja puur uit eigenbelang tegen hun broer. Het veiligstellen van de erfe nis van Cor van Hout zou daarin een cruciale rol spelen. Mede-Heinekenontvoerder Van Hout stak zijn miljoenen in een Alkmaarse hoerenstraat. Toen hij in 2003 werd doodgeschoten, erfde zijn partner Sonja Holleeder die besmette panden. Toen justitie ze op het spoor was, trof ze in 2011 en in 2016 een deal met justitie om strafvervolging af te kopen. En daarin zoekt advocaat Sander Jans sen al weken de verklaring. Zou in die deals besloten liggen dat de ge zusters gemotiveerd zijn hun broer ten val te brengen? Deals Herhaaldelijk heeft Janssen gezegd dat hij 'de hele waarheid op tafel' wil. Maar de rechtbank ziet het ver band niet tussen de deals met jus titie en de getuigenrol van de zus sen in dit proces. Astrid Holleeder wil best beken nen dat ze 'keihard gelogen' heeft over Cor van Houts erfenis. Maar dat was in een eerdere zaak, waarin ze zelf verdachte was. „Dan mag je Nou, seks heb ik met verschillende mensen, maar niet met hem liegen." Nu ze als getuige onder ede staat, ligt dat anders. „Ik zweer op mijn kleinkinderen dat ik de waar heid spreek", zegt ze. „En ik zweer op alle kinderen van de wereld dat je liegt", antwoordt Willem. Ook andere pogingen om Astrid Holleeder aan te vallen, stranden. Omzichtig vraagt advocaat Janssen naar haar vermeende relatie met topcrimineel Johan 'de Hakkelaar' V., die ook in de Alkmaarse panden zou hebben geïnvesteerd. „Heeft u een relatie met hem?" Astrid: „Zoals u een relatie heeft met een collega?" Janssen: „Nee, een seksuele relatie."Astrid: „Oh, een seksuéle relatie. Nou, seks heb ik met verschillende mensen, maar niet met hem." Ze beschrijft V. als een lieve man. Geruchten over een relatie met hem schrijft ze toe aan diens des tijds verslaafde dochter. „Om haar te helpen, heb ik haar een tijd laten chauffeuren. Dat stopte toen ik haar op het dashboard zag snui ven." Op het eind van de dag vouwt Astrid Holleeder nog een brief open van haar moeder Stien. Die had de gevangenis geschreven dat ze haar zoon nooit meer mochten vrijlaten. „Hij dreigt mijn kleinkin deren hetzelfde aan te doen als mijn kinderen. Namelijk ze te ver moorden." Holleeder: „Die brief hebben ze gedicteerd. Mijn moeder is een Jor danese. Zo praat ze niet." zaterdag 24 maart 2018 FOTO'S AP EN BELGA Europa laat niet met zich sol len. Het tolereert geen gifgas- gebruik op zijn grondgebied, en ook geen afscherming van de eigen markt voor een belang rijk basisproduct als staal. Dat was de afgelopen twee dagen de ondubbelzinnige boodschap van Brussel aan Moskou en Washington. Frans Boogaard Brussel Willem Holleeder zag gisteren een deel van zijn verdedigingsli nie wegvallen in een af en toe chaotisch getuigenverhoor dat ging over seks, zingen en snui ven op het dashboard. Koen Voskuil Amsterdam Publiek wacht om de rechtbank binnen te kunnen, fotoanp -Astrid Holleeder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15