Vlinders voor Joodse slachtoffers Zierikzee Kunstkring Sint Anna kijkt over eigen grenzen heen 7 PROFIELWERKSTUK ZWIN COLLEGE Hoe het verder moet met het Zwin College? Vwo'ers Elias, Meivin en Tim weten het. Ze maakten er hun profielwerkstuk van, wat zelfs aandacht kreeg van onderwijsminister ArieSlob. zv Aandacht van de re gionale pers, een tripje naar politiek Den Haag en - niet onbelangrijk - een 9,3 als eindcijfer. Scholieren Elias de Vriese (18) uit Aardenburg, Meivin Fenijn (17) uit Oostburg en Tim Poppe (18) uit IJ- zendijke hadden dat vorig jaar niet kunnen bedenken, toen ze een on derwerp voor hun profielwerkstuk zochten. Toen werd kort na de zomerva kantie bekend dat het Zwin Col lege onder 'aangepast financieel toezicht' kwam te staan. Hoe kan dat, wat zijn de gevolgen en hoe ziet de toekomst van het middel baar onderwijs in West-Zeeuws - Vlaanderen eruit, vroeg het drietal zich direct af. Ook deed het wat met hen. „Het is leuk als je school in het nieuws komt, maar natuur lijk niet op die manier", zegt Mei vin. „Ouders gingen zich ook zor gen maken" zegt Elias. De eerste stap was het inwinnen van informatie. Ze interviewden onder meer wethouder Jack Werk man, Peter Verploeg van de mede zeggenschapsraad van de school, ZorgSaam-bestuurder René Smit en schooldirecteur Frank Neefs. Tim: „Zonder onze directeur had den we het niet kunnen doen, we konden alles aan hem vragen." Elias verdiepte zich in de finan ciën en maakte een analyse. Ter wijl er steeds meer bekend werd en er gaandeweg een taskforce en een financieel en bestuurlijk red dingsplan ontstond, schaafden ze hun onderzoek steeds bij. Dat re sulteerde in drie samenhangende aanbevelingen over betaalbaarheid van het onderwijs, de kwaliteit en het onderwijssysteem. Zo moet het Zwin College investe ren in groene energie, concluderen de leerlingen. Dit is noodzakelijk Er is te weinig kennis over wat eraan bedrijven zit in de regio om op energiekosten te besparen en, aldus het drietal, het imago van de school te verbeteren. Ook moet het roer om op het gebied van per soneel. De 'oude garde' moet ver vangen worden door jonge docen ten. Elias: „De gemiddelde leeftijd van het personeel op het Zwin College ligt hoog, namelijk 52,5 jaar." Het contact tussen bedrijfs leven, leerlingen en de school moet daarnaast beter. Dat kan on dervangen worden door een nieuw vak te introduceren, 'be- drijfscontact.' Dat moet een prak tijkgericht vak worden, waarbij alle leerlingen vanaf hun vierde leerjaar kennismaken met lokale bedrijven. Tim: „Er is te weinig kennis over welke bedrijven er in de regio zijn." Ook het onderwijssysteem moet op de schop. De lessen moe ten voor zeventig procent uit theo rie bestaan en voor dertig procent uit praktijk, in de vorm van een opdracht of project. Gesprek met de minister Ook onderwijsminister Arie Slob las de aanbevelingen. Wethouder Jack Werkman vroeg onlangs of Tim namens het drietal mee wilde naar politiek Den Haag, waar een Zeeuws-Vlaamse delegatie ging praten over startgroepen voor peu ters. Tim bood het werkstuk aan en praatte er met de minister over. „Hij vond dat het inhoudelijk goed in elkaar zat en vond het mooi dat we meedenken over onze school. 'Menig ambtenaar kan daar wat van leren', zei hij." ZIERIKZEE Bij het Joods mo nument aan de Grachtweg in Zierikzee is gisteren herdacht dat tijdens de Tweede Wereldoorlog 22 stadsgenoten zijn omgebracht. Leerlingen van de J.L. de Jonge- school legden een krans en plantten een papieren vlinder in de grond rond het gedenkteken. De school heeft het monu ment geadopteerd en houdt met de jaarlijkse herdenkingen de herinnering aan de slachtoffers levend. Achttien Zierikzeese ge zinnen werden 24 maart 1942 ge dwongen huis en haard te verla ten en werden met andere Joden in Zeeland op de trein naar Am sterdam gezet. De 22 mensen uit Zierikzee kwamen nooit meer terug. Ze werden omgebracht in een Duits vernietigingskamp. Slechts een klein deel van de Joodse bevolking in Zeeland wist onder te duiken en te overleven. Namens de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland memo reerde Petri d'Anjou (PvdA) de verschrikkingen onder de Duitse bezetting en trok een parallel met hedendaagse oorlogen en onderdrukking wereldwijd. „Ge lijkwaardigheid en verdraag zaamheid zijn voorwaarden voor een vreedzame samenleving. La ten we dat onthouden." Monique de Paauw is sinds vijfjaar voorzitter van de Kunstkring. Ze zegt trots te zijn op het brede aan bod dat de groep in die periode bracht. „We organiseren lezingen, concerten, poëzie, beeldende kunst en daarbij gaan we zoveel mogelijk op zoek naar streektalenten, zeker ook jongeren. We zoeken bijvoor beeld samenwerking met de lokale Muziekschool. En op Monumen tendag hebben we een uitgebreid programma, waarbij we ons ook op kinderen richten." Het kerkgebouw, de uitvalsbasis van de Kunstkring, is sinds het ver trek van de protestantse gemeente eigendom van een groep particulie ren die de kerk wil behouden. Een restauratie was het gevolg, maar te gelijkertijd is de toekomst voor de Kunstkring daardoor constant on zeker. „We kunnen niet meer dan een jaar vooruitkijken", vertelt De Paauw. „Het is elke keer de vraag of we het jaar erop in de kerk terecht kunnen." Tijdens de restauratie, toen er tij delijk geen concerten gegeven kon den worden in de kerk, zocht de Kunstkring al naar alternatieven. Zo werd samengewerkt met het Po dium van Zaamslag en het Bach Comité in Aardenburg. „Dat blijft een mogelijkheid", zegt De Paauw. In elk geval kan de Kunstkring dit jaar weer terecht in de kerk. Daar geeft Cappella I Fiamminghi zon dag een passieconcert. Aanvang is 15.00 uur, toegang kost 12,50 euro. zaterdag 24 maart 2018 Leerlingen weten hoe 't verder moet Sophie Stockman Oostburg Leerlingen Elias de Vriese, Tim Poppe, Meivin Fenijn (vlnr) van het Zwin College maakten een profielwerkstuk waarin ze hun visie geven op de toekomst van het voortgezet onderwijs in de regio, foto boaztimmermans - Tim Poppe, leerling De Kunstkring Sint Anna trapt morgen, zondag, het nieuwe sei zoen af met een passieconcert. Het Zeeuws-Vlaamse kwartet Capella I Fiamminghi speelt dan in de voormalige hervormde kerk in Sint Anna-ter-Muiden. Cornelis van Kampen Sint Anna-ter-Muiden |Wat zijn de oorzaken en gevolgen ivan de financiële problemen van het |Zwin College en wat is onze ■toekomstvisie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 130