Nog één keer uitpakken Zonder goede samenwerking komt herindeling in zicht Bij de Zeeuwse mariniers Nieuwe film van Digna Sinke Henk Zwartelé De aanbevelingen in het rapport over samenwerking tussen de Zeeuwse overheden zijn niet vrijblijvend, waarschuwt gedeputeerde Harry van der Maas. gaat straks de vlag uitzeeland2 'Ik wil beelden bewaren die me dierbaar zijn' Oud-voorzitter van Goes doet een boekje open over werkwijze van de club Het is vijf voor twaalf voor de Zeeuwse gemeenten. Als het niet lukt beter samen te werken komt de gemeentelijke herindeling om de hoek kijken. „Pakken we deze kans niet, dan ben ik bang dat die vraag op ons bordje komt. Dat wil ik juist voor komen." Provinciaal bestuurder Harry van der Maas (SGP) windt er geen doekjes om als hij reageert op het rapport 'Samenwerkingskracht in Zeeland'. Er moet wat gebeuren om te voorkomen dat het openbaar bestuur in Zeeland binnen tien, vijftien jaar 'door zijn hoeven zakt'. Het rapport werd gisteren gepre senteerd op een strategisch gekozen moment twee dagen na de raads verkiezingen. Van der Maas en de commissie achter het rapport roe pen de politici in de gemeenten op verbetering van de samenwerking met andere gemeenten, provincie en waterschap op te nemen in de nieuwe collegeakkoorden. De commissie, bestaande uit oud-burgemeester Giel Janssen, onderneemster Scarlett Kwekke- boom en onderwijsman Gerard Langeraert, adviseert snel maatre gelen te maken om het bestuur in Zeeland eenvoudiger, sterker en be ter te maken. Bij het formuleren van de opdracht aan de commissie werd de term gemeentelijke herin deling zorgvuldig gemeden om te voorkomen dat gemeenten hun hakken in het zand zouden zetten. De commissie stelt dat zaken als zorg, woningmarkt, onderwijs en werk alleen in regionaal verband geregeld kunnen worden. Maar, constateert de commissie: „Couleur locale en het behoud van de ge- Samenwerken kan lot betere resultaten leiden dan samenvoegen meentelijke autonomie zijn be langrijke drijfveren en staan sa menwerking in de weg." Ander zijds heeft de provincie de neiging zich overal mee te bemoeien, wat de samenwerking niet bevordert. De commissie Janssen heeft met tal van lokale bestuurders en verte genwoordigers uit de Zeeuwse sa menleving gesproken. Samenvoe gen van gemeenten is niet nodig als gemeenten in de Zeeuwse regio's er in slagen hun gezamenlijke slag kracht te vergroten. „We hebben ervaren dat de bereidheid er is. Sa menwerken kan tot betere resulta ten leiden dan samenvoegen. Her indeling is bij het formuleren van onze conclusies niet aan de orde ge weest", zei Janssen. Wat als ondanks alle goede be doelingen gemeenten zich toch verschansen achter hun eigen gren zen? De provincie moet dat voorko men door haar rol als toezichthou der op het lokale bestuur met 'ge strengheid' te vervullen. It zaterdag 24 maart 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND4 ZEELAND 20 Het kon nog één keer, flink uitpakken, voordat alles tegen de vjgkte gaat. En dat gebeurde gisteravond. Aan de Nieuw- straat-Zuid in Terneuzen sloot Toonbeeld het kunstproject Ons Zeezout af met de presentatie van een serie video's. Leer lingen van De Rede en het Zeldenrust-Steelantcollege werkten er samen aan, als voorproefje van de aanstaande fusie tussen de schalen. „We hadden wat betreft dus de primeur", aldus Toonbeeld-directeur Jo Stanneveld. Op de video's is te zien hoe de Iswlihgen tegen Terneuzen aankijken. En dat zag er redelijk positief uit. fotocamileschelstraete Laatste kans Zeeuws bestuur Theo Giele Middelburg -Giel Janssen, commissielid ZEELAND5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127