C9 Gemeente is achterhaald 30 procent vers Varkenshouder wil nieuwe varkensstal aan Stekeldijk Lama 2 Terwijl hun collega's balen, gaat bij Zeeuwse mariniers de vlag uit nu de kazerne naar Vlissingen verhuist. Zij werken straks dichtbij huis. MARINIERS ZEEUWEN REAGEREN OP Commentaar Is de gemeente achterhaald? Pal na de verkiezingen lijkt dit een vreemde vraag. Toch is een antwoord dringend gewenst. Op verzoek van de provincie heeft een com missie van wijze mensen zich gebogen over de Zeeuwse bestuurskracht. In hun rapport staat tussen een reeks nut tige aanbevelingen een belangrijke constatering. De leef wereld van Zeeuwen past al lang niet meer binnen de ge meentegrenzen. Dit pleit voor een bestuur op een veel gro tere schaal. Gedeputeerde Harry van der Maas maakt er een dreige ment van: als we niet snel meer gezamenlijke bestuurs kracht tonen, komt er een gemeentelijke herindeling. Deze klare taal steunt op een tamelijk theoretisch rapport. Er staat geen enkel voorbeeld in van bestuurlijke missers waarmee kansen werden verprutst. Dat kan geboren zijn uit voorzichtigheid, maar man en paard noemen is veel beter. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Het gemak waarmee de commissie oude overleggroepen vervangt door nieuwe, is ook niet overtuigend. Want het gaat veel meer om een cultuur van over de grenzen kijken en van geven en nemen. Dat kan in elke structuur. Deson danks is dit rapport nuttig. Alleen al door het advies om sa menwerking op allerlei terreinen in regiocontracten vast te leggen. Zo wordt de bestuurders, zeker ook die van de provincie, een spiegel voorgehouden. Van het beeld zullen ze niet vrolijk worden. Zeeuwse bestuurders zullen niet vrolijk worden van rapport over hun slagvaardigheid Tijdens een inloopavond op woens dag 4 april presenteren de gemeente Noord-Beveland en de dorpsraad van Geersdijk de plannen. 'De nieuwbouw wordt uitgevoerd met de best beschikbare technieken om de activiteiten met zo weinig moge lijk of geen overlast in te passen in de omgeving', zo staat te lezen in het bericht van de dorpsraad op Face- book. Belangstellenden kunnen tus sen 19.30 en 21.00 uur in het Dren- thehuis terecht om het plan in te zien. Burgemeester en wethouders ver leenden Merks vorig jaar opnieuw een vergunning voor het in gebruik nemen van de varkenshouderij. Dat deed de gemeente zo'n tien jaar ge leden ook al, maar door onenigheid tussen de twee compagnons is die vergunning nooit gebruikt en uit eindelijk verlopen. Inmiddels is de varkenshouderij alleen nog van Door onenigheid tussen compagnons is die vergunning nooit gebruikt en verlopen Merks. Verschillende omwonenden en de Zeeuwse Milieufederatie von den dat de vergunning onterecht verleend was, maar de bezwaren- commissie stelde hen in het onge lijk. ALMANAK Op de redactie in Zeeuws- Vlaanderen vliegen regelmatig termen over de burelen, die voor buitenstaanders onbegrij pelijk zijn. Zo wijst een collega iemand behulpzaam op de aan wezigheid van een 'hoerenjong' in zijn tekst, wordt de 'natte krant' gevuld en worden er 'flit- sen' het web op geslingerd. Af en toe horen de verslaggevers zelf ook hoe raar iets klinkt. Een verslaggever schreef een verhaal over een in Westdorpe gepeste lama en vroeg waar dat stukkie moest komen. 'De lama gaat naar de voortrein', liet de redac tiechef weten. Begrijpt u? Brandweerpost op Klein Frankrijk Podium 't Beest begint DJ-school Ad Schenk wordt informateur Goes GOES Bakker Boer opent winkel in de Bussel De 13 gemeenten stelden gisteren de definitieve uitslag van de verkie zingen vast. Dat leverde geen grote verrassingen op. Wel is nu zeker welke 281 Zeeuwen zijn gekozen. Onder hen zijn 90 mensen die de afgelopen periode geen raadslid of wethouder waren. Het meeste vers bloed kennen de gemeenten Schouwen-Duiveland (11 van de 23 raadsleden) en Goes (11 van de 25). Weinig vernieuwing is er in Bor- sele, Hulst, Kapelle en Noord-Beve land. Het aantal nieuwkomers kan nog groter worden als de colleges worden gevormd en gekozen raads leden doorschuiven naar een wet- houderspost. Onder de 281 gekozen raadsleden zijn 34 zittende wet houders. De man-vrouwverhouding lijkt weinig re veranderen. Er zijn 72 vrouwen gekozen, tegenover 209 mannen. In de afzwaaiende raden zitten 73 vrouwen. Goes en Middel burg krijgen aanzienlijk meervrou wen. Op Tholen daalt het aantal vrouwen van 4 naar 1. 25 mensen maken dankzij voor keursstemmen aanspraak op een zetel: vijf in Sluis (Ronald de Croock, Kevin de Nooijer, Sebasti- aan Keijmel, Marianne Poissonnier en Raoul du Fossé) en in Terneuzen zich wel aanpassen, maar zodra er koopwoningen, partners en kin deren in beeld zijn, is het een pro bleem. Dat zijn vooral de onderof ficieren: mensen met veel erva ring." Veel van zijn collega's wonen binnen een uur reisafstand van de kazerne. Ze reizen dagelijks heen en weer naar hun werk. „Ze zijn iedere avond thuis, ze kunnen hun kinderen van de bso halen. Hun leven is ingericht op hun werkplek in Doorn." Vaak wonen ouders en schoonouders in de buurt. Martijn, vader van twee kinderen, kan zich goed voorstel len dat zijn collega's niet zitten te wachten op een verhuizing naar Vlissingen. „Als je een drukke operationele func tie hebt, dan ben je de helft van her jaar Voor marinier Martijn, die Zee land als woonplek nooit verlaten heeft, betekent het dat hij straks eindelijk doordeweeks bij zijn ge zin kan zijn. „Nu vertrek ik meestal op zondagavond of maan dagochtend, en ik ben pas vrijdag weer thuis. Dat is niet altijd fijn. Als ik klaar ben met werken, moet ik mezelf vermaken. Ik zit op een kamer in een verouderde kazerne, terwijl ik weet dat mijn vrouw al leen thuis zit. Mijn sociale activi teiten moet ik altijd in het week end proppen. Als ik doordeweeks iets wil doen in Zeeland, dan moet ik een vrije dag opnemen." Martijn schat dat 90 procent van zijn collega's niet zit te wachten op een verhuizing naar Vlissin gen. „De jonge mariniers zullen zaterdag 24 maart 2018 Varkenshouder Peter Merks wil de oude stallen aan de Stekel- dijk in Geersdijk slopen. Daar voor in de plaats moet nieuw bouw komen die onderdak biedt aan maximaal 2.000 mestvar- kens, 750 zeugen en 3.750 ge speende biggen. Ellen Jobse Geersdijk Tip? redactie@pzc.nl GOES De nieuwe brandweer post voor de westkant van Goes komt op bedrij venterrein Klein Frankrijk. Momenteel is deze extra post voor Goes (de hoofdpost zit aan de Oranjeweg) nog tijdelijk gevestigd op het ge meenteterrein aan de Troelstralaan. De keuze voor Klein Frankrijk is ge maakt door de Veilig heidsregio Zeeland. De kosten voor de nieuw bouw komen voor reke ning van de gemeente. GOES Podium 't Beest in Goes begint binnenkort een DJ-school voor jongeren tussen de 9 en 16 jaar. Ze krijgen les van DJ Sand- storm (Sander Verhaar, foto) en werken in twaalf weken toe naar een Danceparty waarop de deelnemers hun kunsten kunnen tonen. De lessen zijn vanaf 11 april elke woensdagavond in de bar van 't Beest. Bij veel animo kan de dinsdag avond worden toege voegd. GOES Ad Schenk uit Ovezande wordt informateur in Goes. Dat meldde de Goese CDA-lijsttrekker Derk Alssema gisteren. Schenk is nu nog demis sionair wethouder in Bor- sele, maar op die post keert hij niet meer terug. Hij gaat volgende week al een eerste gesprek voe ren met alle partijen. Als sema, wethouder in Goes, noemt Schenk een zeer ervaren gemeente bestuurder. Bakker Boer opent bin nenkort een vestiging in winkelcentrum Beuken hof in Goes-Zuid. In de ruimte waar tot voor kort bloemencentrum Paauwe was gevestigd, worden vanaf mei brood en aanverwante produc ten verkocht. Boer heeft al vestigingen in onder meer Kloetinge en de Goese Polder. 'Thuisfront Een derde van de Zeeuwse ge meenteraden is vernieuwd als gevolg van de verkiezingen van afgelopen woensdag. Rolf Bosboom Vlissingen Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 124