'Jongeren moeten op één plek terechtkunnen met zorgvragen' Neuroloog Bas Bloem spreekt in Zierikzee over Parkinson Zierik brengt 'Een Sneeuw' in theater De Verdieping 7 Ze heeft Parkinson. Maar nog meer: ze heeft daadkracht. Ellen van Velthoven zit niet bij de pakken neer. Met het Ellen Parkinson Project haalt ze een bekend neuroloog naar Zierikzee. Zelf zou Ellen van Velt hoven uit Zierikzee ki lometers omrijden om een lezing van neuro loog Bas Bloem te kunnen bijwonen. Omdat hij he lemaal up-to-date is als het om kennis over de ziekte van Parkin son gaat. „En hij kan schitterend vertellen. Als je zelf de ziekte hebt, hang je aan zijn lippen." Met haar stichting Ellen Parkinson Project haalt ze Bloem vrijdag 13 april naar Zierikzee. In november 2013 werd bij El len, toen 43 jaar oud, de diagnose Parkinson gesteld. Shocked was ze, maar ook vastberaden. In de auto terug vanuit het Radboud in Nij megen zei ze direct tegen haar man Remy: „Hier wil ik iets mee doen." Ze richtte Ellen Parkinson Project op, met als streven in vijf jaar tijd 50.000 euro op te halen voor onderzoek. De eerste helft van dat bedrag is binnen. Bloem krijgt de cheque in Zierikzee uit gereikt. Dat geld wordt gebruikt voor ParkinsonNext, een online plat form waar alle mensen met de ziekte van Parkinson, maar ook mantelzorgers en zorgverleners terecht kunnen. „In Nederland al leen al zijn er zeker 50.000 Par- kinsonpatiënten. Als die zich alle maal melden, krijg je een enorme database waar heel veel informa tie uit kan worden gehaald." In formatie die gebruikt kan worden voor verder onderzoek. Zo deed Ellen zelfbijvoorbeeld mee aan een bewegingsonderzoek en aan het testen van een nieuw medi cijn. Aan dat laatste onderzoek konden alleen proefpersonen meedoen die nog geen andere medicijnen gebruikten. Parkin sonNext kan helpen die specifieke onderzoeksgroep te vinden. Inmiddels gebruikt Ellen wel (reguliere) medicatie. „Dat was mentaal een enorme stap. Dat je afhankelijk wordt van medicijnen is écht heel lastig. Maar toen ik eenmaal begonnen was en merkte hoe goed ik me voelde, dacht ik wel: waarom heb ik zo lang ge- Ik kan er dramatisch over doen, maar daar schiet niemand iets mee op wacht?" Aan Ellen, moeder en ei genaresse van een kledingzaak, zie je aan de buitenkant eigenlijk niets. Parkinson heeft veel ver schijningsvormen en bij haar uit het zich tot nu eerder in stijfheid dan in bijvoorbeeld trillen. Maar de dagelijkse praktijk is zuurder. De energie van de Zierikzeese is beperkt en vooral gecombineerde activiteiten (iets tillen en onder tussen de trap oplopen) gaan haar steeds moeilijker af. „Daar kan ik heel dramatisch over doen, maar daar schiet niemand iets mee op. Dan wordt het een helse weg, ook voor m'n gezin. Aan Parkinson ga je niet dood, dus wil ik er ook wel iets positiefs mee doen. Dan heb ik die ziekte in ieder geval niet voor niets gekregen." Met het naar Zeeland halen van Bas Bloem slaat ze twee vliegen in één klap. En de stichting heeft geld weg te geven én Zeeuwen met Parkinson kunnen Bas Bloem ontmoeten. „Hij weet precies wat er allemaal speelt en kan er begrij pelijk over praten. En het is een heel positief iemand. Maar hij is altijd op pad. Je kan hem bijna niet vangen. Daarom is het zo bij zonder dat hij naar Zierikzee toe komt." In theater De Verdieping in Zierik zee speelt vanaf 29 maart zeven keer 'Een Sneeuw' van Willem-Jan Ot- ten. Het stuk wordt vertolkt door theatergroep Zierik, onder gastre- gie van Ali Pankow. Met 'Een Sneeuw' zet Zierik op nieuw een tragikomedie op de planken in het eigen mini-theater aan het Jannewekken. Horen, zien en zwijgen spelen een belangrijke rol, hoewel de personages in dit stuk ook weer geen blad voor de mond nemen. Behalve Panda, hij zwijgt. Niet omdat hij niks te zeg gen heeft, maar omdat hij niet meer kan praten sinds hij geopereerd is aan zijn strottenhoofd. Het verhaal speelt zich af begin jaren tachtig, in het huis van Agnes Quint en haar vriend Panda. Drie generaties Quint komen bijeen tij dens een winters weekend om zijn verjaardag te vieren. Het moet vro lijk en gezellig worden. Panda heeft het de laatste tijd al moeilijk genoeg gehad. De première is donderdag 29 maart. Het stuk wordt verder nog gespeeld op 30 en 31 maart, 5, 6, 7 (aanvang 20.00 uur) en een matinee (aanvang 14.30 uur) op zondag 8 april. Kijk voor meer informatie en kaartverkoop de site theatergroep- zierik.nl. Voor het rapport zijn partijen als Juvent, GGD Zeeland en Arduin gevraagd naar jongvolwassenen met problemen op het gebied van huisvesting. Bij de gemeenten in de regio bestond het beeld dat de jon geren niet altijd de goede hulp krij gen. Omdat daar gegevens over ontbraken, heeft het Leger des Heils een inventarisatie gemaakt, zegt Bin. „Op papier is er veel goed geregeld, maar in de praktijk werkt het niet voor alle jongeren goed. Gemeenten zien dat zelf ook. Maar nu moeten ze er iets mee doen." De zeven gemeenten hebben het rap port aangeboden gekregen. Daarin staat onder meer dat de toegang tot de verschillende vor men van ondersteuning als 'ver snipperd' wordt ervaren. „Veel jongvolwassenen konden niet ge holpen worden omdat de toegang tot veel voorzieningen ingewikkeld is en ze te weinig praktische vaar digheden hebben om zelf hun weg te vinden. Het duurt lang voordat ze hulp krijgen en ze geven aan dat er voor elk probleem een ander lo ket is", zegt Bin. De inventarisatie gaat uit van ze ker 40 jongeren van de 117 jongeren met huisvestingsproblemen die in 2016 niet geholpen konden worden. Mogelijk is die groep zelfs groter omdat enkele organisaties geen concrete cijfers konden of wilden noemen. „Maar de groep bestaat dus ook in de Oosterschelderegio", zegt Bin. „Hij is groot genoeg om serieus te nemen." zaterdag 24 maart 2018 'Dan hang je aan zijn lippen' Esme Soesman - Ellen van Velthoven De lezing van Bas Bloem is vrijdag 13 april in de Nieuwe Kerk van 14.00 tot 16.00 uur. ledereen is welkom. Wel graag even aanmel den via: info@fysant.nl of elfvan- velthoven@zeelandnet.nl of 0111- 450475. Marcel Modde Zierikzee Zorg dat er voor jongvolwasse nen één plek in de Oosterschel- deregio komt waar ze met hun vragen over zorg terechtkun nen en waar ze direct antwoord krijgen. Dat is één van de con clusies uit het rapport 'Jong Vol wassen?', opgesteld door Rode- rik Bin van het Leger des Heils. Michiel Bouwman Goes A Bestuursleden van de Stichting Ellen Parkinson Project (vlnr.) Karen Koopen, Carianne Heikoop, Ellen van Velthoven en Michiel Koopen voor de Nieuwe Kerk, waar Bas Bloem de cheque krijgt, fotoernestaverburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123