Jolanda Keijzer slaat terug na de dood van haar twee zonen EUWS 11 Stel u voor. Uw kind wordt vermoord. Nooit zal hij ouder worden dan 16 jaar. Negen jaar later worstelt uw andere kind nog altijd met de dood van zijn broer. Zijn psychische nood loopt zo hoog op, dat hij zelfmoord pleegt. En dan is er de moordenaar. Hij krijgt een celstraf van vijftien jaar, maar komt na negen jaar op vrije voeten. Met zijn gezin - in de gevangenis verwekt hij twee kinderen - woont hij nu op vijf kilometer afstand van uw stille, lege huis. Dit is het leven van Jolanda Keijzer, moeder van Pascal en Remy. Onlangs deed zij wat vrijwel geen nabestaande eerder deed. Ze sloeg terug. Letterlijk. Voor deze krant beschreef ze wat ze meemaakte. Op 7 februari 1991 neemt Jack Keijzer een foto van zijn vrouw en hun pas geboren zoon. Jolanda, intens geluk kig. Pascal, heerlijk slapend. Pril ge luk, een stralende toekomst. Klik. De foto van toen herinnert aan wat niet meer is, net zoals de herdenkings boom die langs een lange, koude pa rallelweg in West-Friesland staat. Hier in Zwaagdijk-Oost stierf Pascal, 16 jaar nadat hij in het ziekenhuis vlak na zijn geboorte in de warme ar men van zijn moeder werd gelegd. Zijn leven eindigde toen hij werd neergestoken en er daarna over hem heen werd gereden, door twee man nen met wie hij ruzie had gekregen. Die fatale Koninginnedag ligt alweer elf jaar in het verleden, maar de boom van Pascal is nog altijd maar een ielig ding. De reden: hij wordt keer op keer kapotgemaakt. Soms omgezaagd. Soms geknakt. Dat laatste is ook het geval op 7 februari van dit jaar, als Jolanda met haar man halt houdt bij de herden kingsboom. Vanavond zullen ze uit eten gaan met Laura, een oude vrien din van Pascal, om zijn geboortedag te vieren. Jolanda heeft er naar uitge keken. Maar eerst wil ze stilstaan bij Pascals leven, zijn dood ook. Een kaarsje aansteken, denken aan hem. Hij had 27 kunnen worden. Hij had 27 moeten worden. Dan ziet ze de kapotte boom. Haar hart gaat tekeer, het vliegt haar naar de keel. Het liefste gaat ze direct naar de moordenaar om verhaal te halen. Ze weet zeker dat hij of iemand uit zijn omgeving verantwoordelijk is voor de vernielingen. Wie anders? Maar ze houdt zich in, zoals ze al zo vaak heeft gedaan. Jolanda gaat toch uit eten. Even verdrijft de gezellig heid het onrustige gevoel, dat weer opstuwt als ze thuiskomt. Tot laat in de avond zint ze op actie, bedenkt een plan dat de volgende dag in haar hoofd blijft hangen. Het is er als ze tevergeefs tracht de burgemeester van de gemeente Stede Broec te be reiken, om te praten over de vernie lingen. Het is er ook als ze de ge meentesecretaris vertelt hoezeer de moordenaar haar tart. Als ze de tele foon heeft neergelegd, huilt Jolanda. Net zo lang tot ze leeg is. En ze neemt een besluit: vandaag zal ze het huis van Emiel T. marke ren. Met een stift wil ze opschrijven wat hij op zijn geweten heeft, zodat iedereen dat weet. Ze vertrekt, den kend dat hij aan het werk is. Maar T. blijkt thuis. En Jolanda keert niet om. Nee, ze belt aan, steeds weer. Net zo lang tot de deur open zwaait. Daar staat hij: de moordenaar. LEES VEDER OP PAGINA 12 zaterdag 24 maart 2018 GO Remy (links) en Pascal Keijzer. Pascal werd vermoord, Remy pleegde later zelfmoord. De moeder tegen de moordenaar Carla van der Wal Ik denk aan de stift in mijn jas zak. Ik voel dat ik nog iets moet doen en begin met schrijven. M... O.... O... Moor denaar moet er komen te staan, op het raam van Emiel T. Dan schuift het gor dijn open. Emiel is niet alleen. Het is een van zijn dochtertjes, die ook thuis blijkt te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11