'NIET DE HELE DAG FOTO'S MAKEN, PEDDEL EENS MEE!' omheen zijn geplaatst. Lekker een uurtje naar de Kirgizische spa. Logeren De rode rotsen van Jety-Öguz ('de zeven stieren', vanwege de vorm) staan op vrij wel elke Kirgizische ansichtkaart. We laten ons vlakbij door een taxi afzetten. Vlakbij de rode rotsen staan drie joerts. Samen vormen ze een restaurant. Voor lekker eten hoefje niet naar Kir gizië, want de noedelsoep kesme, twee keer per dag, verliest al snel z'n charme. Wel is elke maaltijd een feestje om te zien, met op tafel minstens tien schalen, met brood, jam, vis vol graten, vaag vlees en steevast een schaal met snoepjes in glinsterpapier. Maar waar moeten we eigenlijk slapen? Geen probleem: na het eten gaan de lage tafels opzij en worden matrassen neer gelegd. Het hurktoilet, waar we al aan gewend zijn, is ook hier tamelijk primitief: een gat in de grond met wat planken erover in een hok van golfplaten. Wat zou je morren als je overnacht in een nomaden- tent op een ansichtkaartlocatie? Jagen Bei-Tam Yurt Camp, aan de zuidoever van Issyk Kul, zou je een familiecamping kunnen noemen. Je kunt er eten, kajaks huren, paardrijtochten maken, een muziekoptreden bijwonen. Op de dag dat wij er zijn, is er een roofvogelshow. „Jagen met adelaars is een oude traditie", vertelt de roofvogeljager van dienst. „Mijn familie doet het al honderden jaren op deze manier." Hij demonstreert hoe de adelaar een konijn vangt „De vogels worden jong gevangen. Na een aantal jaren laten we ze weer vrij in de bergen, zodat ze zich kunnen voortplanten." Charlotte en Wessel vinden het vooral zielig voor het konijn. Ze gaan liever kajakken. Waanzinnig uitzicht, met de bergen, het heldere water, het licht van de ondergaande zon op de rotsen. „Mamma, niet de hele dag foto's maken. Peddel 's mee!" Overnachten Elk dorp heeft kantoren van ebt (commu- nity based tourism), waarvan de medewer kers excursies en overnachtingen bij mensen thuis kunnen regelen. In Koch- kor boeken we bij ebt een driedaagse paardrijtocht, dwars door de bergen naar het meer Song Kul. Dit het onderdeel van de reis waar vooral Charlotte naar heeft uitgekeken. „Willen jullie morgenoch tend al? Geen probleem." Gids Adi haalt ons om 9 uur op, brengt ons met de auto naar een gezin dat paarden verhuurt, en aan het eind van de ochtend rijden we al door de uitgestrekte heuvels. Als Charlotte vraagt hoe haar paard heet, schatert Adi het uit. Het is zoiets als in Nederland vragen naar de naam van iemands fiets. Adi: „Zeg maar Chu tegen ze." Wat zoveel betekent als vort. We overnachten bij een nomaden- gezin. Hun drie joerts staan tegen de berg. Dat slapen bij de mensen thuis gaat relaxed. Ze wijzen je je joert, brengen eten (altijd met een schaal snoepjes erbij) en verder gaat ieder z'n eigen gang. 's Avonds in het donker je weg vinden naar het toilethok, krijgt een extra dimensie als je weet dat in de omgeving wolven zijn gesignaleerd. De volgende dag rijden we verder naar Song Kul, over een bergpas, over de jailoo, de uitgestrekte graslanden, de edelweiss is net uitgebloeid. In mijn hoofd klinkt The Sound ofMusic: These are afew ofmy favorite things: mijn kinderen zien paard rijden, midden in Kirgizië, glinsterende stroompjes diep beneden, uitzicht vanaf de laatste bergpas. „Ik ga vast naar Bisj- kek", roept Charlotte, en ze galoppeert weg, langs de oever van Song Kul, in de richting van het tentenkamp in de verte. 's Avonds laat gaan we onze joert uit om naar het heelal te kijken. De Melkweg loopt als een brede baan van horizon tot horizon. Het regent vallende sterren. Een driedaagse paardrijtocht met gids: ongeveer €120 all in per persoon. magazine 43 Vervoer heen en terug vanaf Karakol: €25 per persoon. Overnachting in guesthouse €5, maaltijden €4,20. Paard huren: €3,60 per uur, €12 per dag. Warme bronnen bij guesthouse: €2,50 p.p. (bij de rivier gratis). bij de zeven stieren Taxi: €4, overnachting: €3 p.p., incl ontbtijt. met een adelaar Overnachting in joert: €10,50 p.p., huur van een kajak: €6, muziekoptreden €2,50. tussen de wolven De reis Amsterdam-Bisjkek vanaf circa €450 retour met de Turkse low- costairline Pegasus. Voor Kirgizië is geen visum nodig, het paspoort moet wel nog zes maanden geldig zijn na terugkomst. Beste reistijd: eind mei tot half september. Het verblijf Gemiddelde prijzen, per persoon: overnachtingen in joert of guest house €8,50, maaltijden in restau rant €5, openbaar vervoer €0,10 (stadsbus) tot pakweg €3 (marsj- roetka), taxi's zijn wat duurder. Geld De Kirgizische munteenheid is de som. €1 is circa 80 som. In grotere plaatsen zijn geldautomaten, elders zijn contante dollars handig. Meer informatie cbtkyrgyzstan.kg (Engelstalig) Onze reisreportages kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze sponsors hebben geen invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107