j KIRGIZIË -U" Citytrip 'Kirgizië? Bij welk strand is dat?' vraagt een medepassagier onderweg naar Istan- boel. Het is niet de eerste keer dat we onze eindbestemming op de kaart moe ten aanwijzen. Kirgizië ligt in het hart van Centraal-Azië, ingeklemd tussen Kazachstan, Oezbekistan, Tadjikistan en China. In vlieguren: vijf uur vanaf Istanboel. Eenmaal in Bisjkek droppen we de rug zakken bij het hostel en gaan de stad in. De temperatuur is even slikken, het is 35 graden. De mooiste plek voor verkoeling is bij de fonteinen op het Ala-Too-plein, maar we zijn ook meteen dol op het Pan- filovpark, waar een kleine kermis is, met een mini-achtbaantje tussen de bomen. Kirgizië behoorde tot 1991 bij de Sovjet-Unie. Het standbeeld van Lenin mag dan zijn weggestopt achter het his torisch museum, het centrum doet nog steeds communistisch aan, met veel hoekige, strenge gebouwen. Naast Kirgizisch (verwant aan Turks) is Russisch de belangrijkste voertaal. Ik probeer mijn kennis over het cyrillisch schrift op de kinderen over te brengen. „De C is een S. De H is een N. De P is een R." Charlotte (16): „Hoogst verwarrend." Wessel (19): „O kijk, dat is leesbaar! CHEK-BAP. Een snackbar!" Naar het strand Openbaar vervoer in Kirgizië gaat door gaans per marsjroetka, witte personen- busjes die rijden als een 'lijntaxi'. Vanuit Bisjkek rijden we per marsjroetka een paar uur oostwaarts naar Cholpon-Ata, een badplaats aan het meer Issyk Kul. Dat meer (180 bij 60 kilometer) ligt op een hoogte van zo'n 1.600 meter, de temperatuur is veel aangenamer dan in Bisjkek. Het strand is vrij klein, het water glashelder en in de verte steken be sneeuwde bergtoppen de hoogte in. Rond lunchtijd komt een strandver- koper langs, een mooie gelegenheid om wat Russische woordjes te leren. Blini, pannenkoekjes. Malina, framboos. Atkoeda wi? (Waar komt u vandaan?) Op een uitgestrekt keienveld aan de rand van Cholpon-Ata bevinden zich prehis torische rotstekeningen. Bij die petrogliefen is zichtbaar dat de toeristi sche infrastructuur in Kirgizië nog in de kinderschoenen staat. Het hek is stuk, het hokje waar je de toegangsprijs zou moe ten betalen, is dicht. Er staan wat bordjes, maar naar welke steen ze verwijzen, is soms geheel duister. „Zie jij hier ergens een tekening van een kudde geiten?" De kortste route terug naar de kust voert over de verlaten landingsbaan van een voormalig vliegveld, een onver wachte attractie. Tikkertje, rondjes ren nen, midden op de landingsbaan gaan liggen, alles kan. Ze kunnen hun lol niet op. Wel oppassen voor automobilisten die het asfalt als racebaan gebruiken. Marsjroetka Bisjkek-Cholpon-Ata €3, overnachting in hostel €7 per persoon, lunch €1,50. Mini-trek Karakol, ten oosten van Issyk Kul, is ver geven van de bergbeklimmers. Het is dan ook de toegangspoort tot een uitgestrekt berggebied met toppen tot ruim 3.000 meter en startpunt van meerdaagse hikes. Ruig gebied. Het eerste deel is een be boste kloof. Her en der is het grindpad weggespoeld en moeten we over een steil en glibberig bergpaadje; een paar snel- stromende riviertjes doorkruisen we over twee spekgladde boomstammetjes. „Mamma! Kijk niet zo chagrijnig! Dit is juist grappig!" Na een uur of vijf bereiken we een idyl lische vallei, met een riviertje, loslopende paarden en een kampeerterrein. We kun nen onze eigen tent opzetten of er een huren die al klaarstaat en de volgende dag verder te trekken, maar omdat er slecht weer op komst is, keren we terug. Dat gaat bergaf een stuk sneller, zelfs over die boomstammetjes. Vanaf de uitgang van het nationaal park krijgen we van een jong stel uit Bisjkek een lift terug naar Karakol. Het illustreert de ongelofelijke vriendelijk heid en gastvrijheid van de Kirgiezen. Taxi vanuit Karakol en toegang tot het nationaal park: €16,50 voor drie personen. Overnachting in Karakol Base Camp: €12,50 per tent. Excursie Tot dusver was Kirgizië al een groot avontuur, maar alle ervaringen vallen in het niet bij de taxirit van Karakol naar het bergdorpje Altyn Arashan. De taxi is een Russische legerbus, het enige voer tuig dat de onverharde weg aan kan. Een ritje in de achtbaan is er niets bij. De bus rijdt over rotsblokken, ver dwijnt soms halfin een gat en gaat rake lings langs afgronden. Autogordels zitten er niet in, die zouden meteen blokkeren. We houden ons overal aan vast om te voorkomen dat we door de bus vliegen. Doodvermoeiend, maar spectaculair. Charlotte wil van plaats ruilen, want ze zit aan de kant waar je diep in een afgrond kijkt. Wessel let vooral op de chauffeur. „Moet je zien hoe die rijdt! Die man is zó bad ass." Na anderhalf uur komen we duizelig aan bij Elza's Guesthouse in Altyn Aras han. En kunnen we bijkomen in een van haar warme bronnen. Bijna elk huis in Altyn Arashan heeft privé-bronnen, waar gebouwtjes CHOLpON- KAZACHSTAN ATA KOCHKOR i bisjkek UARA5HA<, I- cV 7 JETY SON6 BEL-TAM YURT CAMP f A OEZ- v_ r' "V"' BEKISTAM CHINA -s l v'V r'i A' t TADJIKISTAN i 10Q KM wij gaan naar Bisjkek! Overnachting in Bisjkek: vanaf circa €10 per persoon via de gebruikelijke boekingsites. Cholpon-Ata door de bergen in een Russische legerbus WG magazine 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105