meest exotische locatie is een bureau met een prettige stoel uiteindelijk de meest ideae werkpositie. Tip: Gelukkig kan dat ook, en komen er steeds meer coworking spaces. Dat zijn kantoren speciaal voor freelancers, waar voor je dag-, week- of maandkaarten kunt kopen. Ze verschillen in grootte, prijs en luxe, maar het zit er bomvol digi tale nomaden die aan het werk zijn. Een ander goed alternatief zijn hotellobby's en bibliotheken. Je hebt altijd een vrij gevoel Realiteit: Je voelt altijd de werkdruk. Het lijkt alsof je werk-leefbalans niet stuk kan in het buitenland. Dat is een vergissing. Neem alleen al het verschil in tijdzones. Als jij na een werkdag aan je verdiende borrel wilt beginnen en de zee in wilt duiken, begint in Nederland nét de werkdag en sturen ze belangrijke mails en updates. Of ze willen je bellen. Als je dat combineert met de angst dat ze je niet meer inhuren als je niet snel reageert, zorgt dat ervoor dat je vaker aanstaat: je bent altijd bereikbaar en beschikbaar. Maar terwijl jij die bijzon dere vulkaan beklimt, wil je niet bij elk uitkijkpunt moeten stoppen om met 4G te checken of je al e-mail terug hebt (been there, done that). Tip: Kies duidelijk de momenten waarop jij vakantie wilt hebben. Baken bijvoor beeld je weekeinden af, net zoals in Nederland, of plan de dagen dat je 'vrij' bent. En kies je vrienden zorgvuldig: de levens van expats en andere digitale no maden lijken meer op jouw levensstijl dan die van backpackers of reizigers. Die laatste groep is écht op vakantie en altijd vrij: als digitale nomade ben je dat niet. Je hebt niet veel nodig voor een leven als digitale nomade Realiteit: Je kunt het zo luxe maken als je wilt. Een ticket kost een flinke duit, maar het levensonderhoud in een ander land? Waarschijnlijk net zoveel als in Neder land. Nog minder als je naar een goed koop land afreist. Het is een misvatting dat je veel geld gespaard moet hebben. Als digitale nomade heb je een ander uit- gavepatroon dan op vakantie, waarbij je wellicht drie keer per dag uit eten gaat en bijzondere excursies doet. Ik plan mijn reisbestemming vaak om opdrachten heen: dikke opdracht bin nen? Japan (duur land!) here I come. Daar betaal je rustig 100 euro per nacht voor een hotel. Wil ik wat meer luieren? Ga ik weer terug naar Thailand, waar je voor 30 euro per nacht ook goed slaapt. Tip: Maak een realistische financiële planning. Neem daarin zaken mee als appartement, telefoonkosten, coworking space en drie maaltijden per dag. Kijk eens op de site nomadelist.com naar wat het leven kost in het land van jouw keuze. Reken precies uit hoeveel geld je nodig hebt en zorg voor een spaar potje met 3.000 euro achter de hand zodat je altijd terug kunt keren naar Nederland. <1 Wie zijn het? WG magazine |37 Op kantoor Charlotte van 't Wout (op de grote foto) werkt aan een boek over het leven van een digitale nomade. Het komt volgend jaar uit. Veel digitale nomaden zijn freelancers met een creatief beroep, zoals programmeurs, illustra tors, schrijvers, social- mediaspecialisten. Je moet niet afhankelijk zijn van een baas of werk plek: een loodgieter kan lastig weg. Sommige digitale nomaden zijn zo goed in foto's maken en social media dat ze kunnen rondkomen van reizen, zoals zogeheten influen- cers. Voor de foto's die ze plaatsen, krijgen ze geld of gratis overnach tingen; hun leven wordt gesponsord. Dan heb je nog een categorie digitale noma den die in loondienst werkt, maar waarbij het voor het bedrijf niet uit maakt waar ze wonen: vaak zijn dit jonge start- ups of techbedrijven die hun medewerkers die vrijheid gunnen. De meeste digitale nomaden zijn tussen de 25-35 jaar, zonder schoolgaande kinderen. Sommigen hebben nog een huis in Nederland dat ze verhuren, ande ren hebben alles op gezegd. Zolang je in Nederland staat ingeschreven, blijf je daar belasting beta len. De meesten reizen op een toeristenvisum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101