OP DE VULKAAN WIL JE NIET STEEDS OP ZOEK NAAR 4G OM JE MAIL TE LEZEN Eeuwig blijven reizen is te gek Realiteit: Reizen is soms best eenzaam, en je mist je wortels. Ik ben 1 meter 83 en blond, dus in Azië val ik op. Nergens merk je zo goed dat je Nederlander bent als in het buitenland. En hoe langer ik weg ben, hoe meer ik verlang naar mijn roots. De Japanners vinden toch écht andere dingen grappig dan ik. De lievelingsliedjes van de Thaise vrienden zijn voor mij een onbegrijpe lijke muzikale nachtmerrie. Zelfs in San Francisco, tussen de Amerikanen, vallen de cultuurverschil len op: als Nederlander ben ik directer, bemoeizuchtiger, en in vergelijking met de vlotte Amerikanen ook nog eens een stijve hark. Eenmaal weer thuis valt op hoe wij Nederlanders elkaar begrijpen en op elkaar lijken. Je weet hoe je je moet gedra gen in een lift. Je snapt de grapjes van de tramconducteur. Je kunt met één blik inschatten of iemand te vertrouwen is en je vrienden kennen je: je hoeft niet bij elke ontmoeting uit te leggen dat niet iedere Nederlander continu stoned is. Dat vertrouwde gevoel van 'thuis zijn' en bij 'je eigen mensen' voelt als een warm bad nadat je een lange periode gezien bent als grote vrouw met geel haar. Eeuwig op pad zijn is vermoeiend. Tip: Zoek andere expats op. Er zijn fora voor Nederlanders in het buitenland. Er zijn Facebookgroepen voor digitale nomaden. Kijk ook naar netwerkorgani saties als InterNations, die borrels en activiteiten voor expats organiseren. Het klonk voor mij ook als een nachtmer rie ('ik wil geen andere Nederlanders op vakantie zien!') maar geloof me: reis lang genoeg en je bent dolblij om samen naar Guus Meeuwis te luisteren. Of een maand lang in hetzelfde huisje te wonen, en je even 'thuis' te voelen. Het is de perfecte manier om je leven te resetten Realiteit: Doe niet alles tegelijkertijd. Er komt superveel op je af. Op Bali kwam ik een meisje tegen dat haar negen-tot-vijfbaan had opgezegd, haar relatie had gestopt en nu aan haar nieuwe leven begon als freelance illustra tor. Klanten had ze nog niet. Een website was in de maak. En ondertussen stalkte ze de Instagram van haar ex. „Het is wel een beetje lastig", zei ze, terwijl ze met een rietje uit haar kokosnoot dronk. „Ik dacht: ik ga vast, en dan komt het wel goed. Maar nu is mijn geld bijna op." Ik heb diep respect voor iedereen die zo aan het avontuur begint, en ik raad het enorm af. Het is namelijk al heel wat om te reizen en te werken tegelijkertijd. Als je dan ook nog eens een bedrijf moet opbouwen, is dat een monstertaak. Je moet als beginnende ondernemer nog zo'n steile leercurve door: leren wie jij bent als ondernemer, je moet een klantenkring opbouwen, een website, aan marketing doen: allemaal randvoor waarden die voor de meeste mensen in Nederland al veel moeite, tijd en geld opslokken. Als je dat dan in je eentje in Verweggistan doet zonder stabiele wifi en niemand van je vrienden die je af en toe uit je bubbel trekt... Doe dat jezelf vooral niet aan. Tip: Begin je 'nieuwe leven' als onderne mer in Nederland, zodat je voordat je je koffer pakt al drie vaste klanten hebt en op die basis kunt rondkomen. Of ga twee weken op vakantie om uit te huilen over je verbroken relatie, zonder dat je jezelf de druk oplegt om geld te moeten verdie nen. Ik wil maar zeggen: Het hoeft niet allemaal tegelijk. Je werkt vanaf het strand Realiteit: Zand, zand, zand. Overal. Zand in je toetsenbord, geen wifi, hitte en een aanlokkelijke zee die je niet in kunt (dan is je laptop weg). Echt waar: op het strand kun je niet werken. En naast het zwembad op een ligbedje ook niet (ook geprobeerd!) want er zijn altijd kin deren die rondrennen en mannen die bommetjes doen. Cafeetjes? Ook daar is koffiemachinelawaai. Dus geloof de foto's niet: zelfs op de 361 zaterdag 24 maart 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100