1' IV KAMERA EXPRESS 7 Wat verklaart het enorme succes van Denk? En wat gaat de partij er mee doen? „Ik denk dat ze op hun hoogtepunt zitten." e lm Het wij-denken was de afgelopen jaren ver te zoeken. Dat brengen wij terug Nikon D3400 18-55mm VR Nikon tas 16GB geheugenkaart Nikon D5600 18-55mm VR an tevoren had hij best durven dromen van vier zetels. Maar toen ze gisteren ook echt op het grote scherm in het stadhuis versche nen, en lijsttrekker Mahmut Erdem besefte dat Denk de tweede partij van Schiedam was geworden, schreeuwde hij het uit. „We bestaan pas een halfjaar", zegt Erdem (36) de volgende morgen, nog een beetje schor van de afterparty. „En nu al zo groot. Hoe is het mogelijk?" Denk was afgelopen woensdag één van de grote winnaars van de lokale verkiezingen. In de veertien gemeen tes waar Denk meedeed, haalde de partij in totaal 23 zetels. Een groot succes, vindt politicoloog Floris Ver meulen van de Universiteit van Am sterdam. „De frustratie onder Turkse stemmers is groot. Ze voelen zich niet meer geaccepteerd, en vinden dat de partijen waar ze vroeger op stemden - PvdA, CDA - hen niet be schermd hebben tegen de anti- islamtaal van Wilders. Denk gaat daar wél tegenin." Het was een electorale buitenkans, zegt Vermeulen, die al een paar jaar voor het grijpen lag. Lokaal waren er vier jaar geleden wel wat pogingen, maar die strandden door een gebrek aan ervaring. „Denk heeft slim ge handeld door in bijna alle steden oud-raadsleden van gevestigde par tijen te zoeken." Zo zat de voorman van Denk Schiedam een jaar geleden nog voor de PvdA in de gemeente raad, en die in Amsterdam voor het CDA. De grootste prestatie van Denk is volgens Vermeulen dat de partij Turkse Nederlanders massaal naar de stembus heeft gekregen. In Amster dam ging woensdag bijna 50 procent van de Turkse kiezers naar de stem bus. Vier jaar geleden lag dat nog op 37 procent. „En van die Turkse stem mers koos 75 procent voor Denk. Dat is een onwaarschijnlijk hoog percen tage." Opmerkelijk is dat andere alloch tone groepen door Denk veel minder goed zijn bereikt. Van de Marok kaanse stemmers in Amsterdam koos weliswaar de helft voor Denk, maar de opkomst onder deze groep was met 23 procent juist lager dan ooit. Van Surinaamse en Antilliaanse stemmers moest Denk het al hele maal niet hebben, met maar 6 pro cent van de stemmen en een op komst van 25 procent. „Denk profiteert van het feit dat de Turkse gemeenschap zo goed is geor ganiseerd", zegt onderzoeker Ver meulen. „Er zijn veel sterke organisa ties en actieve moskeeën, en een sterke gemeenschapszin. In buurten waar veel Turken bij elkaar wonen, waren de verkiezingen het gesprek van de dag. Terwijl ze voorheen aan een deel van de Turkse samenleving compleet voorbijgingen. De Marok kaanse gemeenschap is bijvoorbeeld een stuk minder sterk georgani seerd." Volgens Vermeulen zit hier met een ook het probleem van Denk: het is vooral een partij voor Turkse Ne derlanders geworden. „Ik denk dat ze op hun hoogtepunt zitten", zegt Ver meulen. „Uit de Turkse achterban hebben ze nu het maximale effect ge perst. En zodra ze ook echt op andere groepen gaan mikken, verliezen ze juist een deel van die aantrekkings kracht op Turkse Nederlanders." Maar dat is een zorg voor morgen. Vandaag viert Denk feest. Bijvoor- beeld in Schiedam, waar lijsttrekker Mahmut Erdem nog op adem moet komen na het eclatante succes. Hij kreeg elf procent van de stemmen, vooral dankzij de grote Turkse ge meenschap in de stad, tien procent van de totale bevolking. „Dit zijn mensen die zich niet meer thuis voelden in de politiek. Het wij-den ken was de afgelopen jaren ver te zoeken in Schiedam. Dat willen wij terugbrengen. We hebben heel veel mensen naar de stembus gelokt die al jaren niet meer gingen stemmen. En daar ben ik trots op." De vraag is of het succes er ook toe gaat leiden dat Denk gaat besturen. Vermeulen vraagt het zich af. „Om dat ik me kan voorstellen dat de par tijleiding het niet toestaat. Want dan moeten er compromissen worden ge sloten, en moeten ze lokaal een ge matigder geluid gaan vertolken. En daar heeft de achterban zijn stem niet voor gegeven." In Rotterdam en Amsterdam lijkt de kans inderdaad klein dat Denk in het college komt. Maar in Schiedam, waar Denk groter werd dan waar ook in het land, deinst lijsttrekker Erdem er niet voor terug. „Besturen? Waarom niet? Het is niet ons plan om aan de zijlijn blijven staan roepen. Wij willen heel graag de eerste Denk-wethouder van Nederland le veren." 7n.3nnmm Amsterdam Arnhem Breda Den Bosch Den Haag Eindhoven Groningen Haarlem Leeuwarden Rotterdam Utrecht Zwolle Antwerpen Samen beter in beeld. vrijdag 23 maart 2018 GO Schiedam De opmars van Denk: 'Natuurlijk willen wij bestu ren' Peter Groenendijk - Mahmut Erdem, Denk Schiedam NU TIJDELIJK GRATIS JAARABONNEMENT DIGIFOTO PRO OF STARTER! 5 JAAR GARANTIE 5 JAAR GARANTIE 1 k- 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7