C9 Protest via de stembus Na 227jaar verkoopt familie geen vis meer Nieuwland helpt Veere hoogste opkomst Sleepwet 2 Wie 'nee' zei tegen de bebouwing in het Nollebos, kreeg 'ja' van de Vlissingse kiezer. Toch vloeit daags na de verkiezingen geen champagne in huize Naudts, zetel van de actiegroep Red Nollebos- Westduinpark. RAADSVERKIEZINGEN 2018 A Commentaar Proteststemmen hebben hier en daar in Zeeland een zwaar stempel gedrukt op de gemeenteraadsverkie zingen. Winst en verlies lopen er vrijwel precies langs de scheidslijnen van voor- en tegenstanders in één enkele kwestie. Twee voorbeelden op Walcheren. In Vlis- singen is veel protest tegen bouwplannen in het Nollebos. De partijen die de bouw afwijzen, of ze nu links zijn of rechts, hebben stemmen gewonnen. Kennelijk vinden die kiezers het behoud van het groen belangrijker dan veel an dere standpunten. In Nieuw- en Sint Joosland, gemeente Middelburg, is grote weerstand tegen de aanleg van het bedrijventerrein Trekdijk. De Lokale Partij Middelburg en GroenLinks, die het verzet steunen, boeken prompt winst. Samen de straat op om te protesteren, samen stemmen op de kandidaat-raadsleden die precies het juiste stand punt vertolken. Veel directer kan de burger niet betrokken zijn bij de politiek. Toch kan dit gaan wringen. Steunen de proteststemmers ook de andere standpunten van een par tij? Vertrekken deze kiezers meteen weer als de kwestie is geregeld? Het is dus moeilijk om breed beleid te maken op basis van proteststemmen. Op Walcheren komt dit waar schijnlijk wel goed. Want de actievoerders beseffen dat er ook andere belangen spelen. Zij concentreren zich op één zaak, maar ze hebben geen oogkleppen op. Zij verwachten geen wonderen. Het is moeilijk om breed beleid te maken op basis van proteststemmen Het staat er echt: „Vanwege ge zondheidsproblemen gaan we stoppen met de viswinkel. Zaterdag 24 maart om 16.00 uur sluiten wij voorgoed de deuren." Dit keer is er geen ontsnappen aan, zegt de aima bele vishandelaar met vochtige ogen. Toen Co Hogerheijde en zijn vrouw Marieke tien jaar geleden de winkel aan de Mol verhuurden aan slager Ornée Bolier, kroop het bloed toch al snel weer waar het niet gaan kan. „We zijn een paar maanden dicht geweest, maar toen ging ik me zó vervelen. Dan ver koop je eens een visje hier en daar en van lieverlee zijn we verder ge gaan in de Hoge Molenstraat." Een tweede comeback is écht uitge sloten, verzekert hij. „Ik kan niet meer zo lang staan en heb ook last We zijn al eens een paar maanden dicht geweest, maar ik ging me zó vervelen van kortademigheid. Dus het is geen keuze, het is móeten." Het besef dat na morgen een hoofdstuk in het geschiedenisboek van Zierikzee wordt afgesloten, dringt langzaam door. ALMANAK Dat woensdag voor meer ge stemd kon worden dan voor de gemeenteraad, was lang niet alle kiezers bekend. Menigeen kwam er in het stembureau pas achter waarvoor dat andere for mulier was: het referendum over de sleepwet. Een ingewik keld onderwerp dat tot in het stemhokje tot discussies leidde. Een Middelburgse kiezer snapte weinig van de ophef. Wat veilig heid en privacy met sleepnetten te maken hadden, begreep hij niet. „Ja natuurlijk stem ik voor de sleepwet", reageerde hij en thousiast. „Da's toch stik goed voor de Zeeuwse vissers." Zorgen in haven om vluchtelingen Kleurrijke expo bij theetuin Led-verlichting bij voetbalveld TERNEUZEN 'Hondenpoep moet aangepakt' De Nieuwlanders hebben hun zin. Ze hebben twee partijen in het za del geholpen die hun verzet tegen een bedrijventerrein naast het dorp steunen. Toch zijn de protestbor den nog niet vervangen door feest- vlaggen. De LPM heeft nu de meeste zetels in Middelburg; GroenLinks won er de meeste stemmen bij. En dat is niet toevallig. Beide partijen kregen veel steun uit Nieuw- en Sint Joos land: de LPM 190 stemmen, Groen Links 139 stemmen. De SP trok zelfs de meeste kiezers (199), maar ver loor door tegenvallende prestaties in de rest van de gemeente toch een zetel. „Het is heel prettig dat LPM en GroenLinks, die ons vanaf het be gin hebben gesteund, hebben ge wonnen. Jammer is het wel dat de andere twee oppositiepartijen SP en D66, hebben verloren. Daardoor is er geen enorme verschuiving van coalitie naar oppositie mogelijk", reageert Hans van Hal van de werk groep Trekdijk. De vlaggen gaan dan ook nog niet uit, zegt Van Hal. „We begrijpen dat het moeilijk wordt een coalitie te vinden die de plannen gaat herzien. Als het CDA in de coalitie komt, hoop ik dat de LPM niet in levert op de Trekdijk Maar men kan er ook niet meer vol ledig omheen. Het zou fijn zijn als LPM en GroenLinks in de coalitie komen. De vraag is: met welke partners?" Dana Schouw, die de protestmars naar het stadhuis op de verkie zingsavond organiseerde, hoopt op DOMBURG Vier jaar geleden no teerde de gemeente Reimerswaal nog de hoogste opkomst bij de ge meenteraadsverkiezingen, maar woensdag ging de gemeente Veere met de eer strijken. In Veere ging 71,3 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus, ruim 2 procent meer dan in 2014. In Kapelle bleef de opkomst nagenoeg gelijk (70,5) en Reimerswaal zag het opkomstpercentrage dalen met bijna 3 procent naar 69,3. Vlissingen is, ondanks een lichte groei, weer laatste met 48,6 procent. De nummer één na laatst, de ge meente Terneuzen, noteerde 2,3 procentpunten hoger en kwam woensdag uit op 52,8 procent. Ook in Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Tholen en Veere was sprake van een hogere opkomst dan in 2014. In Borsele Hulst, Middelburg, Sluis en Reimerswaal kwamen naar verhouding minder mensen. Net als in Kapelle bleef in Goes de op komst nagenoeg gelijk. vrijdag 23 maart 2018 In Zierikzee is het met ingang van morgen gedaan met een in stituut. Na ruim twee eeuwen vis verkopen door een telg van de familie Hogerheijde (sinds 1791) stopt Cor Hogerheijde (70) ermee. Noodgedwongen. Marcel Modde Zierikzee -Cor Hogerheijde, visboer Tip? redactie@pzc.nl ZEEBRUGGE Vluchtelingen zorgen nog steeds voor overlast in en rond de haven in Zee- brugge. Sterker nog: ze vertonen steeds meer agressie, meldt het par ket in Brugge. De vluchtelingen verstop pen zich in de haven en proberen op een schip naar Engeland te raken. Bewakers worden steeds vaker aangevallen. Ook omwonenden worden lastiggevallen. Vorige week werden 70 vluchte lingen opgepakt. KOEWACHT Al jaren maakt Lianne Loos uit Axel kleurrijke gehaakte kussens en spreien. Ze heeft er sta pels van gemaakt. Vanaf vandaag, vrijdag, tot en met zondag is bij Thee tuin Koewacht aan de Klapstraat 38 bij Koe wacht haar werk te zien, elke dag van 13.00 tot 17.00 uur. Wie alvast een indruk wil krijgen van Li anne Loos' haakwerken, kan een kijkje nemen op haar Facebook-pagina. KOEWACHT Bij het vervangen van sportveldverlichting moet Terneuzen op energiezui nige led-lampen over stappen. PvdA-raadslid Johan van der Ha bepleit dit in schriftelijke vragen aan het college van B en W. Als voorbeeld noemt hij RKVV Koewacht, waar volgens hem 'gewone' lampen terugkomen. Led-lampen zijn duurder in aanschaf, beseft hij. 'Maar het milieu en sport clubs zijn erbij gebaat'. De kans bekeurd te wor den voor het niet oprui men van hondenpoep, is in Terneuzen minimaal. Dat moet veranderen, stelt raadslid Jack d'Hooghe (Sociaal Ter- neuzen) in schriftelijke vragen aan B en W. Meer bijzondere opspo ringsambtenaren (boa's) zijn nodig, stelt hij, om vaker te controleren. Partijen op Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland - Dana Schouw, protestmars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71