RENATE WENNEMARS Grote verschillen in vergoeding raadsleden PVV in alle dertig gemeenten in raad 6 Aangiften tegen Pechtold GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 Column Verkiezingsavond in het ge meentehuis. De uitslag is net bekend gemaakt. Ze zijn even helemaal van de leg, de men sen van het CDA. Een zetel verlo ren. Die zagen ze niet aankomen. Gemeentebelangen behoudt zijn negen zetels, maar het CDA gaat van zes naar vijf. En dat is heel wat, voor een landelijk gebied met veel agrarische bedrijven. Het CDA is de enige partij met een vrouwe lijke lijsttrekker. Ze heeft voor deze avond speciaal een groen jurkje aangetrokken. Het gaat ten slotte een feestelijke avond wor den. Maar de stemming komt er niet echt in. De eerste helft van de avond is ze gespannen, ondanks haar vertrouwen in een goede uit komst. Ze lacht wel, maar je ziet het aan haar ogen. En dan komt die uitslag. Dat is slikken. Ze kijkt ver bijsterd. Maar het wordt nog erger. ingevoerd in het computersys teem? De zaal is doodstil. Je ziet de spanning op de gezichten van de kandidaten. In een dorp als dit worden vaak mensen gekozen met voorkeursstemmen. Dus de uitslag valt moeilijk te voorspellen. En raadslid worden, daar gaat zo 20 uur per week in zitten. Dus je hele leven gaat er anders uitzien. Dorpsgenoten zullen je op straat aanspreken. Je bent hun vertegen woordiger en dat zul je weten ook. Op een groot scherm komen staatjes tevoorschijn. En cijfers. Er is iets bijzonders gebeurd, zo veel is duidelijk. Maar het gaat niet over de raadsleden. Het heeft te maken met zogenaamde restzetels. De burgemeester probeert uit te leggen hoe het zit. Want het is best ingewikkeld. Restzetels worden via een bepaalde verdeelsleutel over de partijen verdeeld. Je ziet mensen meerekenen. In hun hoofd en op telefoons. Maar pas als de burgemeester het helemaal heeft uitgeplozen, valt bij iedereen het kwartje: één stem. Het CDA is welgeteld één stem tekort geko men om een restzetel te bemachti gen. En die stem is vast naar Ge meentebelangen gegaan. Dat maar liefst twee restzetels heeft gekre gen. Het groepje CDA-ers ziet er wat radeloos uit. Alsof iets van ze gepikt is, maar ze niet weten wie ze de schuld kunnen geven. Die ene stem, van wie was die? Als ze dat toch eens wisten... Ik denk dat ze slecht geslapen hebben de afge lopen twee nachten. En ik gok dat we een hertelling gaan krijgen. Het groepje CDA-ers ziet er wat radeloos uit, alsof iets is gepikt DEN HAAG Wie straks plaats mag nemen op een van de zetels in de gemeenteraad doet dat niet voor niets. Naast invloed op het beleid in de gemeente krijgen kersverse raadsleden ook een vergoeding. De hoogte van dat 'salaris', daarin be staan flinke verschillen tussen ge meenten. Zo ontvangen raadsleden in Ten Boer, Schiermonnikoog en Baarle- Nassau een vergoeding van net iets meer dan 250 euro per maand voor hun inspanningen. Dat staat in schril contrast met hun Haagse, Amsterdamse en Rotterdamse col lega's, die elk een stuk royalere ver goeding van bijna 2.400 euro per maand tegemoet kunnen zien. De vergoeding voor raadsleden in mid delgrote gemeenten, zoals Veen- dam en Wageningen, ligt op bijna 960 euro per maand. Ook voor wet houders zijn de verschillen per ge meente groot. Zij krijgen een ver goeding tussen de 4.700 en bijna 10.000 euro. Burgemeesters verdie nen het meest. Zo krijgen de bur gervaders van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam per maand 11.500 euro aan vergoeding. De ambtsgenoten in kleinere ge meenten als Vlieland en Terschel ling moeten het met grofweg de helft doen. De hoogte van de belo ning voor raadsleden is afhankelijk van het aantal inwoners van de ge meenten en wordt elk jaar opnieuw bepaald. Voor dit jaar blijft de ver goeding gelijk aan die van 2017, hoewel die eind vorig jaar nog wel iets is bijgesteld vanwege inflatie. Over de vergoeding moet overigens gewoon belasting worden betaald. ALMERE In elke gemeente waar de PVV van Geert Wilders heeft meegedaan, komt de partij in de raad. De partij staat op 74 zetels, en dat kunnen er nog een paar meer worden. Bij de vorige ge meenteraadsverkiezingen, toen de partij van Geert Wilders alleen meedeed in Den Haag en Almere, won de partij zestien zetels. De PW deed woensdag mee in dertig gemeenten. Van 28 ge meenten zijn de uitslagen bekend. De partij zakte in Almere van ne gen naar zeven zetels en in Den Haag van zeven naar twee. Maar daar staat tegenover dat de PW in Nissewaard (Spijkenisse en om streken) vanuit het niets vijf zetels pakte. In Rucphen kreeg de partij naar verhouding de meeste stem men: 20,3 procent. Dat leverde vier zetels op. Datzelfde aantal behaalde de partij in Terneuzen en in Wilders' geboortestad Venlo. In Rotterdam won de PVV twee zetels. Ook in steden als Zaanstad, Enschede, Zoetermeer, Arnhem, Maastricht en Den Bosch kwam de partij in de gemeenteraad. Utrecht heeft alleen een tussen stand, en daarin staat de PVV op één zetel, en in Stichtse Vecht lijkt de PVV volgens een voorlopige uitslag twee zetels te krijgen. Omdat het nog wel even gaat du ren voordat de stemmen op de kandidaten geteld zijn, is er een leuk intermezzo bedacht. Maar nog tijdens de gezellig bedoelde pubquiz vraagt de burgemeester alle gasten terug naar de raadzaal. Hij heeft een mededeling. We denken allemaal dat hij ons gaat vertellen welke raadsleden verko zen zijn. Maar waarom kijkt hij dan zo ernstig? En wat zit de griffier daar koortsachtig te overleggen met de mensen die achter de scher men de stem men hebben vrijdag 23 maart 2018 Eén stem ARNHEM Bij het Openbaar Ministerie (OM) in Arnhem zijn 200 aangiften binnen gekomen tegen D66-leider Alexander Pechtold. De aangiften hebben te maken met het appartement in Scheveningen dat Pechtold cadeau kreeg van een vriend. Pechtold zou het appartement niet hebben gemeld in het geschenken- register van de Tweede Kamer. Een woordvoerder van het OM heeft de aan giften bevestigd, maar wil verder niets kwijt over de zaak. Baarle (r). FOTO'S ANP Denk-Kamerleden Farid Azarkan, Tunahan Kuzu en Selcuk Öztürk (vlnr) een dag na de gemeenteraadsver kiezingen. Onder: Mahmut Erdem (I), lijsttrekker Schie dam, en nummer één in Rotterdam Stephan van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6