C9 Protest via de stembus Meer gevels Goes krijgen schildering Nieuwland helpt Veere hoogste opkomst Sleepwet 2 Wie 'nee' zei tegen de bebouwing in het Nollebos, kreeg 'ja' van de Vlissingse kiezer. Toch vloeit daags na de verkiezingen geen champagne in huize Naudts, zetel van de actiegroep Red Nollebos- Westduinpark. RAADSVERKIEZINGEN 2018 A Commentaar Proteststemmen hebben hier en daar in Zeeland een zwaar stempel gedrukt op de gemeenteraadsverkie zingen. Winst en verlies lopen er vrijwel precies langs de scheidslijnen van voor- en tegenstanders in één enkele kwestie. Twee voorbeelden op Walcheren. In Vlis- singen is veel protest tegen bouwplannen in het Nollebos. De partijen die de bouw afwijzen, of ze nu links zijn of rechts, hebben stemmen gewonnen. Kennelijk vinden die kiezers het behoud van het groen belangrijker dan veel an dere standpunten. In Nieuw- en Sint Joosland, gemeente Middelburg, is grote weerstand tegen de aanleg van het bedrijventerrein Trekdijk. De Lokale Partij Middelburg en GroenLinks, die het verzet steunen, boeken prompt winst. Samen de straat op om te protesteren, samen stemmen op de kandidaat-raadsleden die precies het juiste stand punt vertolken. Veel directer kan de burger niet betrokken zijn bij de politiek. Toch kan dit gaan wringen. Steunen de proteststemmers ook de andere standpunten van een par tij? Vertrekken deze kiezers meteen weer als de kwestie is geregeld? Het is dus moeilijk om breed beleid te maken op basis van proteststemmen. Op Walcheren komt dit waar schijnlijk wel goed. Want de actievoerders beseffen dat er ook andere belangen spelen. Zij concentreren zich op één zaak, maar ze hebben geen oogkleppen op. Zij verwachten geen wonderen. Het is moeilijk om breed beleid te maken op basis van proteststemmen De subsidie is aangevraagd door de Culturele Raad Goes. Die wil het project Mural Goes, waarbij in 20t5 tien gebouwen in Goes door kun stenaars van een muurschildering werden voorzien, een vervolg ge ven. Het project oogstte destijds alom lof. De meeste muurschilderingen zijn nog steeds te zien. Die aan het Hollandiaplein niet meer, omdat het gebouw is gesloopt. Om het aantal schilderingen op peil te hou den, wil de Culturele Raad op nieuw kunstenaars uitnodigen ge bouwen te komen verfraaien. Met de 30.000 euro kunnen in 20t8 en 2029 vier nieuwe muur schilderingen worden gemaakt. Woningcorporatie RWS stelt daar opnieuw gevels in Goes-Zuid voor beschikbaar. Het gaat om gevels aan de Appelstraat, Breitnerstraat, In 2015 werden al tien gebouwen beschilderd door kunstenaars Kastanjestraat en Beukenstraat. Burgemeester en wethouders zijn enthousiast en willen voor 2018 en 2029 steeds 15.000 euro beschikbaar stellen. De muurschilderingen dra gen volgens het college bij aan een fraaie woonomgeving. De raad moet nog wel akkoord gaan. ALMANAK Dat woensdag voor meer ge stemd kon worden dan voor de gemeenteraad, was lang niet alle kiezers bekend. Menigeen kwam er in het stembureau pas achter waarvoor dat andere for mulier was: het referendum over de sleepwet. Een ingewik keld onderwerp dat tot in het stemhokje tot discussies leidde. Een Middelburgse kiezer snapte weinig van de ophef. Wat veilig heid en privacy met sleepnetten te maken hadden, begreep hij niet. „Ja natuurlijk stem ik voor de sleepwet", reageerde hij en thousiast. „Da's toch stik goed voor de Zeeuwse vissers." Alleen mannen in Thoolse raad Gekozenen nemen zetel in raad niet in Sentse viert eerste lustrum Keukenhof HEINKENSZAND Wandel je fitter met Elke Stap Telt De Nieuwlanders hebben hun zin. Ze hebben twee partijen in het za del geholpen die hun verzet tegen een bedrijventerrein naast het dorp steunen. Toch zijn de protestbor den nog niet vervangen door feest- vlaggen. De LPM heeft nu de meeste zetels in Middelburg; GroenLinks won er de meeste stemmen bij. En dat is niet toevallig. Beide partijen kregen veel steun uit Nieuw- en Sint Joos land: de LPM 190 stemmen, Groen Links 239 stemmen. De SP trok zelfs de meeste kiezers (199), maar ver loor door tegenvallende prestaties in de rest van de gemeente toch een zetel. „Het is heel prettig dat LPM en GroenLinks, die ons vanaf het be gin hebben gesteund, hebben ge wonnen. Jammer is het wel dat de andere twee oppositiepartijen SP en D66, hebben verloren. Daardoor is er geen enorme verschuiving van coalitie naar oppositie mogelijk", reageert Hans van Hal van de werk groep Trekdijk. De vlaggen gaan dan ook nog niet uit, zegt Van Hal. „We begrijpen dat het moeilijk wordt een coalitie te vinden die de plannen gaat herzien. Als het CDA in de coalitie komt, hoop ik dat de LPM niet in levert op de Trekdijk Maar men kan er ook niet meer vol ledig omheen. Het zou fijn zijn als LPM en GroenLinks in de coalitie komen. De vraag is: met welke partners?" Dana Schouw, die de protestmars naar het stadhuis op de verkie zingsavond organiseerde, hoopt op DOMBURG Vier jaar geleden no teerde de gemeente Reimerswaal nog de hoogste opkomst bij de ge meenteraadsverkiezingen, maar woensdag ging de gemeente Veere met de eer strijken. In Veere ging 71,3 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus, ruim 2 procent meer dan in 2024. In Kapelle bleef de opkomst nagenoeg gelijk (70,5) en Reimerswaal zag het opkomstpercentrage dalen met bijna 3 procent naar 69,3. Vlissingen is, ondanks een lichte groei, weer laatste met 48,6 procent. De nummer één na laatst, de ge meente Terneuzen, noteerde 2,3 procentpunten hoger en kwam woensdag uit op 52,8 procent. Ook in Noord-Beveland, Schou- wen-Duiveland, Tholen en Veere was sprake van een hogere opkomst dan in 2024. In Borsele Hulst, Middelburg, Sluis en Reimerswaal kwamen naar verhouding minder mensen. Net als in Kapelle bleef in Goes de op komst nagenoeg gelijk. vrijdag 23 maart 2018 Binnenkort komen er weer nieuwe grote muurschilderingen op gebouwen in Goes. De ge meente stelt daar 30.000 euro voor beschikbaar. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Een gemeenteraad met alleen mannen. Het ziet er naar uit dat het werke lijkheid wordt als er geen vrouwen met voorkeur stemmen zijn gekozen in Tholen. CDA'er Petrina Geluk is de enige vrouw op een verkiesbare plaats, maar wordt wel licht als wethouder naar voren geschoven. Van de huidige vrouwen in de raad, vallen Krista 't Hart (SP), Jolanda Prins (PvdA) en Gré Boelhou wers (VVD) weg. GOES Twee van de drie kandi daten die dankzij voor keurstemmen in de Goese raad zijn gekozen, hebben besloten hun ze tel niet in te nemen. Het gaat om Henk Hooger- land (foto) van de Partij voor Goes en Manda Heddemavan Groen Links. Heddema is de echtgenote van lijsttrek ker Carel Bruring. Ze vindt het niet goed om als echtpaar in de raad te zitten. Nellie Bliek van Nieuw Goes twijfelt nog. KAPELLE De Kapelse kunstenares Joke Sentse viert dit jaar een jubileum op de Keu kenhof. Het is al weer voor de vijfde keer dat Sentse met één van haar werken op het lentepark staat. Dit jaar is dat Ja nus, een gemozaiekt beeld van een 1,7 meter hoge kat. Het beeld staat er in het kader van het onderdeel 'Kunst in de Keukenhof'. De Keuken hof is open van 22 maart tot en met 13 mei. Het wandelproject Elke Stap Telt start 19 april in Heinkenszand. Deel nemers bouwen in tien weken een basiscondi tie op door samen te wandelen. Elke Stap Telt is een initiatief van Luctor Heinkenszand en Borsele Beweegt. Aan melden: 0113-238 383 of leefstijlcoach@bor- sele.nl Partijen op Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland - Dana Schouw, protestmars

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68