'Al het lekkerste' in nieuwe winkel De Zeeuwse Hemel Jonge dieven hebben nog meer op kerfstok 7 Na ruim twee eeuwen geen vis meer van Hogerheijde in Zierikzee DeHogerheijdeszijn verweven met de handel in vis, kaas en fruit. Na ruim twee eeuwen houden ze het voor gezien. Noodgedwongen. Het staat er echt: 'Van wege gezondheids problemen gaan we stoppen met de vis winkel. Zaterdag 24 maart om 16.00 uur sluiten wij voorgoed de deuren.' Dit keer is er geen ontsnappen aan, zegt de ai mabele vishandelaar met vochtige ogen. Toen Co Hogerheijde (70) en zijn vrouw Marieke tien jaar gele den de winkel aan de Mol verhuur den aan slager Ornée Bolier, kroop het bloed toch weer waar het niet gaan kan. „We zijn een paar maan den dicht geweest, maar toen ging ik me zó vervelen. Dan verkoop je eens een visje hier en daar en van lieverlee zijn we verder gegaan in de Hoge Molenstraat." Letterlijk aan de achterkant van het pand, dat doorloopt tot de Mol, daar waar Co is geboren en getogen. Te druk Een tweede comeback is écht uit gesloten, verzekert hij. Ook al zit de vishandel hem in het bloed en is de passie allerminst geblust. „Ik kan niet meer zo lang staan en heb ook last van kortademigheid. Dus het het geen keuze, het is móeten. Je bent niet alleen twee dagen be zig in die winkel. Dat is de buiten kant. Daar komt ook je voorberei ding en zo allemaal bij. Ik sta om half vijf op. Dat zijn toch lange da gen tot zes uur 's avonds." Hij neemt even de tijd om diep na te denken. „Toen we tien jaar geleden stopten, was het anders. Het werd te druk. En op een gegeven mo ment was het vooral kibbeling en lekkerbek. Terwijl er ook zoveel mooiere vis is om mee te werken. Je was zeven dagen per week in touw. Nu zes en een halve dag; dat is genoeg. Dit keer is het definitie ver, dat is het verschil. Ik weet nu ook meer wat vrije tijd is. Man, ik geloof dat ik toen wel honderddui zend keer het eiland ben rondge fietst!" Het besef dat na morgen een hoofdstuk in het geschiedenisboek van Zierikzee wordt afgesloten, be gint langzaam door te dringen. In 1791 begon de eerste Hogerheijde op de Balie een winkel in vis, kaas en fruit. Dat hoorde bij het loge ment van Feijen, vertelt Co. „Die waren met elkaar getrouwd. Zo doende. Daarna heeft onze familie eigenlijk altijd in die handel geze ten. Een ijssalon, hebben we ook Dit keer is het definitiever, dat is het verschil nog gehad, daar waar nu Capri zit." Co's beide zoons zijn een an dere weg ingeslagen en zo stopt die lijn van kooplieden bij hem. „Voor mij persoonlijk was het een uitgemaakte zaak dat ik in de vishandel terecht zou komen. Voor mijn vader niet. Hij vond dat ik be ter kon. Vandaar dat ik nog twee jaar Frans heb gestudeerd." Goed een halve eeuw geleden trad Co evenwel in de voetsporen van Ma- rinus. „Wat dat dan precies is? Ik weet het niet. Dat valt moeilijk uit te leggen. Ik heb het gewoon altijd een fantastisch product gevonden. Zelf eet ik twee maal daags vis. Hoe zeggen ze dat tegenwoordig? O ja, je moet er een klik mee hebben; veel liefde voor het vak vooral. En een vrouw die honderd procent achter je staat!" Marieke kwam kort na hun trouwen in 1991 in de winkel. Rechtstreeks van kantoor. „Ik had helemaal niks met vis." Maar nadat Co haar de fijne kneep jes van het schoonmaken van vis had geleerd, kroop Marieke achter de toonbank en sloeg ook die vonk al snel over. Co twijfelt er niet aan wat hen zo lang in de running heeft gehou den; dat tout Zierikzee en omstre ken nu ach en wee kraait bij de aangekondigde sluiting van de winkel. En dan voorgoed dit keer. „Wij zijn geen zakenmensen, eer der echte ambachtslieden. Natuur lijk verdienen we wat aan de ver koop, maar er zit bij ons een hoop vreugde in het vak. Dat is toch wel het allerbelangrijkste!" De winkel is sinds gisteren open. Een paar panden verwijderd van restaurant annex winkel De Zeeuwse Hemel (Melkmarkt 8) maken eigenaren Joost Pieters en Monique Hiltermann een nieuwe droom waar. Met een winkel met véél Zeeuws spul. Van wijn uit Dreischor tot thee uit Yerseke. Proeven Toen Pieters en Hiltermann in 2010 in Zierikzee neerstreken, propten ze 'al het lekkerste bij el kaar' in het pandje aan de Melk markt 8 en doopten dat De Zeeuwse Hemel. Het sloeg aan. De paar tafeltjes die er stonden om mensen live van de eigen produc ten te laten proeven, werden er steeds meer. De uitbreiding met het pand aan de Melkmarkt num mer 2, op de hoek met de Schuitha ven, brengt de winkel in volle glo rie terug. Met veel zelf ontwik kelde producten. „We zijn altijd nieuwsgierig naar nieuwe dingen. Willen verrassen", zoals Pieters het zegt. Dat laatste gebeurt bij elke stap die je in het 400 jaar oude pand zet. Door de drie gastenka mers met verborgen hoekjes en oude balken. Door de aankleding. Maar ook door de bijzondere spul len, of het nu om iets eetbaars (duindoorncheesecake) of iets tastbaars (ingevilte zeep met Veerse wol) gaat. Met de aanhouding van twee jonge Zierikzeeënaren heeft de recher che deze week een onderzoek afge rond naar een serie inbraken in huisjes op vakantieparken op Schouwen-Duiveland. Omdat sinds september 2017 en kele vakantieparken op Schouwen- Duiveland regelmatig bezocht zijn door inbrekers, deed de politie uit gebreid onderzoek. Het spoor leidde naar twee jongens van 18 en 19. Zij werden op 13 maart aange houden, een week later is nog een 18-jarige vrouw gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid. Beide mannen zijn voorgeleid voor de hulpofficier van justitie. De jongste was toen nog net 17 jaar en mocht het vervolg van zijn zaak thuis afwachten. De mannen worden ook verdacht van overtreding van de Opiumwet. In de woning van de 18-jarige is een hennepstekkerij aangetroffen. De 19-jarige bleek betrokken te zijn bij een hennepkwekerij in het huis van een 32-jarige man uit Seroos- kerke. Veel gestolen goederen zijn teruggevonden en in beslag geno men. De politie probeert die zo snel mogelijk aan de rechtmatige eigenaren te retourneren. vrijdag 23 maart 2018 SD 'Je moet er een klik mee hebben' Marcel Modde - Co Hogerheijde Je hebt Zeeuwse winkels én je hebt De Zeeuwse Hemel. Die laatste vind je op de hoek van de Melkmarkt in Zierikzee. Waar je nét even iets anders aantreft dan Zeeuwse babbe laars of Zeeuwse knoppen. Zoals het Zeeuwtje bijvoor beeld; een koek gemaakt met korrels van Zeeuwse vlegel. Esme Soesman Zierikzee Meer informatie staat op de web site dezeeuwsehemel.nl. Joeri Wisse Zierikzee A Marieke (I) en Co Hogerheijde (r) en medewerker van het eerste uur Yvonne Tiggelman (m) zetten voor de allerlaatste keer de wereldbe roemde vissoep van Co's broer Marien klaar, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67