Kabinet zit in maag met 'nee' tegen inlichtingenwet Kras.nüf bel 088-0885 886 5 Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt „De nee-stemmers hebben een sig naal afgegeven", reageerde minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken gisteren, kort nadat de meeste stemmen waren geteld. „Dat betekent dat het kabinet met die tegenstem aan de slag moet bij het wegen wat deze uitslag nu pre cies betekent." De uitkomst van het referendum is verrassend. Peilingen voorspel den een overwinning voor het voor-kamp, maar uiteindelijk stemde 48,7 procent van de kiezers tegen, terwijl 47,3 procent in stemde. 4 procent van de kiezers maakte geen keuze en stemde blanco. Vooral in de grote steden is het verzet tegen de nieuwe inlichtin genwet groot. In die plaatsen wo nen meer jongeren en studenten, van wie uit onderzoek blijkt dat zij zich vaker zorgen maken over hun privacy. Ook in het noorden van het land werd massaal tegengestemd. Zo keurde in Groningen ruim 70 pro cent van de kiezers de wet af. In die stad kon woensdag niet voor de ge meenteraad worden gestemd, waardoor mensen alleen voor het referendum hoefden komen op te dagen. Waarschijnlijk waren tegen standers daartoe eerder geneigd dan voorstanders. Negeren is geen optie. De kiezers willen meer waarborgen De uitslag is een klap voor het kabi net. „We hebben ons ingespannen om zoveel mogelijk mensen voor te laten stemmen", reageerde een te leurgestelde minister Ollongren. Zij laat weten dat het kabinet pas volgende week de resultaten gaat 'wegen', wanneer de officiële uit slag bekend is. Referendum sleepwet D66-Kamerlid Kees Verhoeven nam gisterochtend al een voorschot op die weging. Hij twitterde dat er géén meerderheid tegen de wet zou zijn, omdat 4 procent van de kiezers blanco stemde. Daarvoor werd hij meteen op de vingers getikt door de Kiesraad, die stelt dat sprake is van een meerderheid als het percentage kiezers dat een geldige tegenstem heeft uitgebracht hoger is dan het percentage dat voorstemde. CDA-leider Sybrand Buma wil niet herhalen dat het kabinet een afwijzing van de inlichtingenwet naast zich neer moet leggen, zoals hij eind vorig jaar nog wel zei. „Het is nu aan het kabinet om te beslis sen wat het gaat doen", aldus de co alitiepartner, die duidelijk op zijn woorden moest letten. Moderniseren „Negeren is geen optie", vindt Tweede Kamerlid van GroenLinks Kathalijne Buitenweg. „De meeste kiezers vinden dat de oude wet ge moderniseerd moet worden, maar zij kunnen niet leven met deze nieuwe wet. Zij vragen niet iets geks: ze willen meer waarborgen." De partij van Buitenweg heeft een reparatiewet klaarstaan waar van zij hoopt dat het kabinet die overneemt. „Het is belangrijk dat de veiligheidsdiensten op een groot vertrouwen van de bevolking reke nen. Daarom moet het kabinet de wet aanpassen." m III11.'IW w Y^TffWf ff f ffk-w» i ilFfff W vrijdag 23 maart 2018 GO Nu Nederland in meerderheid 'nee' heeft gezegd tegen de 'sleepwet', zit het kabinet met een groot probleem. Hoewel de regering de tegenstem naast zich neer mag leggen, eist de oppositie aanpassingen. Peter Winterman Den Haag - Kathalijne Buitenweg 47,3% vóór 48,7% tegen Amsterdam nog onbekend ANVR vcVj/ SGR Dresden, Praag, Boedapest en Wenen Inclusief ontbijt en diner Klantbeoordeling 8,7 Compleet verzorgd over de Wolga Boek nu met korting tot 100 p.p. Incl. excursies met NL-talige gids O.a. Bonaire, Colombia en Panama Boek nu met korting tot 150 p.p. All Inclusive cruisen, incl. fooien Leuk: vier eilanden in één reis Walvissen, kraters en leuke dorpjes Klantbeoordeling 8,2 Autovakantie Wadden-arrangement 3 dagen v.a Busreizen Midden-Europa Kras.nl/39368 Kras.nl/wolga Kras.nl/curacao-cruises Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage (zeecruise), reserveringskosten en Calamiteitenfonds Kras.nl/38875 De wereld is Kras Comfortabel hotel in Haren Inclusief overtocht naar Borkum 1 x 3-gangendiner inbegrepen Kras Cruise Sale Moskou St. Petersburg Kras Cruise Sale Caribbean, MS Monarch Rondreis Eilandhoppen Azoren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5