Huislooken de Romeinen mm m nuntii m 2 ROMKE VAN DE KAA AUtt IS De schutting wil wat zeggen Expositie Richard Hutton (50) ontwerpt én verzamelt stoelen. In het Haagse Gemeentemuseum toont hij zijn visie op dit meubelstuk. Column Het valt niet mee om bloempotten en bollenschalen te kopen van betaalbaar materiaal. Vaak zijn ze gemaakt van een soort nep-terracotta, volgens mij een mengsel van polyester en gemalen bloempotscherven, maar waarschijnlijk zie ik dat te simpel. Waarom ik op zoek ben naar een aardewerken schaal? Omdat ik een schaal wil volplanten met huislook. Huislook - Sempervivum tectorum is de Latijnse naam - is dat leuke vetplantje dat er uitziet alsof het met liniaal en passer is ontwor pen. Mooiere symmetrie kom je in het planten rijk niet vaak tegen. Huislook was een jaar of der tig geleden in de mode. Toen kon je in elk tuin centrum dakpannen kopen die ermee waren beplant. Die mode is uitgedoofd. Misschien Tuinieren stond het vreemd: een dakpan op je balkon in miereSSeen plaats van op het dak. ze geen moer. Het effect was dat van Maar Hat een vis op het droge. IVIddi Udl Sempervivum tecto- klinkt ZO cru rum betekent'eeuwig levend op het dakDe plant wordt ook wel donderblad genoemd. Volgens het geloof van de Romeinen beschermde een pol huislook op het dak tegen blikseminslag. Maar de Romeinse daken waren een stuk minder steil dan die van ons nu zijn. Ik heb weieens ge probeerd om een Sempervivum op ons dak te la ten groeien, maar tijdens een hevige regenbui spoelde de plant er steeds weer af. Huislook is ideaal voor uithuizige mensen. Ook als je de plant een halfjaar geen water geeft, blijft hij in leven. De enige manier om de plant dood te krijgen is hem planten in een schaal zonder afvoergat. Dan kan hij verdrinken in een langdurig natte periode. Afgezien daarvan is het een mooie beginnersplant voor mensen die be weren geen groene vingers te hebben. Dat is een andere manier om te zeggen dat tuinieren je geen ene moer interesseert. Maar dat klinkt zo cru. Neem een grote pot, of schaal en beplant die met verschillende soorten huislook. De keuze is enorm, er bestaan wel drieduizend variëteiten. Met grote rozetten en met piepkleine, behaard en glad, groen, rood of grijs. Vooral als je verschil lende variëteiten door elkaar plant krijg je een boeiend mozaïek van stervormige rozetten. Strooi na het planten de kaal gebleven grond af met fijn grind. Dat voorkomt dat er tussen de planten onkruid ontkiemt. De rozetten groeien snel naar elkaar toe en zo blijft er geen ruimte over voor onkruid. Geef een paar keer per jaar wat vloeibare mest. Verder heb je geen omkijken naar je huislookcompositie. Maar omkijken moet je nu juist wel, want de rozetten met al hun kleurscha keringen blijven eeuwig fascineren. TIPS NIEUWS tonm/HK) BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Nederland telt naar schatting tien a vijftien keer zoveel stoelen als inwo ners. Zitplaatsen in bioscopen, restau rants, wachtkamers en kantoren. En thuis natuurlijk: eetkamerstoel, keukenkruk, fauteuil, poef. We slijten een groot deel van onze dagen in de buurt van stoelen, of vaker nog: erop. „De stoel is het meest uitgekauwde onderwerp in design", zegt ontwer per Richard Hutten. „Maar het is en blijft de grootste uitdaging voor ont werpers, de ultieme lakmoesproef. Een goede stoel maken is moeilijker dan het grootste gebouw, zei de be roemde architect Ludwig Mies van der Rohe eens. Dat komt doordat het van alle voorwerpen het dichtst bij het lichaam komt - op kleding na, maar dat heeft geen vorm van zich zelf. Op een stoel moet je kunnen zit- vrijdag 23 maart 2018 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Jongens, even stil. De schutting wil wat zeggen. Het Nederlandse lifestylemerk Zoedt komt met tuinposters (19,95 euro) om je schutting of balkon mee op te leuken. Er staan ludieke spreuken op, zoals 'Zon, boek, wijntje', of 'Alles is leuker met slippers aan'. De posters zijn gemaakt van bisonyl- doek, dat gewoonlijk wordt gebruikt voor zeilen van schepen. Daardoor zijn ze waterbestendig, geschikt voor alle weersomstandighe den en ook nog gemakkelijk schoon te maken. The Plant Phar- macy gaat over geneeskrachtige werking van plan ten en kruiden. (Kosmos, €24,99) lantl de Vink Vhet grote VOUWBOEK In Het grote vouwboek vind je 75 tips voor urenlang vouwpret. (Kosmos, €19,99) Voor wie een al coholvrije zomer wil en toch van lekkere drankjes houdt: Limonade. (Snor, €16,99) Edo Dijksterhuis Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54