4 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 Wéér haalden de lokale partijen opgeteld de meeste stemmen, 32,8 procent van het totaal. In 164 van de 335 gemeenten werd de 'lokalo's' zelfs het grootst. Onder hen een aantal bekende-en soms omstreden - lokale helden. Hans Smolders Chauffeur van Pim Richard de Mos Buitenbeentje Mat Herben Comebackkid Sylvana Simons Volhouder Josvan Rey Limburgs'boefje' De chauffeur van Pim Fortuyn, het is een label dat Hans Smol ders met trots draagt. Het was Fortuyn die hem de politiek in trok, maar nu behaalt hij resul taat op eigen conto. Smolders is met zijn Lijst-Smolders de grootste geworden in Tilburg (tien zetels). In die Brabantse stad weten ze: Hans is meer dan de chauffeur-van. Oud-top-ijs- hockeyer, een ondernemer die al 'binnen' was op zijn 40ste en vooral: type recht voor z'n raap- politicus die langs de deuren gaat. Al had het allemaal weinig gescheeld of het was nooit ge beurd. In 2004 kwam een gewa pende man bij hem aan de deur. De aanvaller haalde de trekker van zijn pistool over, maar het ding ging niet af. Noem hem een clown, een politiek buiten beentje; als iemand de po sitie van underdog heeft verzilverd, dan is het Ri chard de Mos wel. De oud-PW'er maakt met negen zetels nu de dienst uit in de Haagse raad. Een kwestie van ombudspoli- tiek, als je het hem vraagt. Goed luisteren naar wat de mensen willen. En vooral: hen vervolgens verleiden op je te stem men. Dat deed hij met een bijna Amerikaans gelikte campagne. Een spervuur aan persberichten met kitscherige slogans als 'betaald parkeren gaan we weren' en 'gratis met de bus voor 65-plus'. Maar wie geeft hem nu nog on gelijk? Hij kon het gewoon weer niet la ten. Een hartoperatie maande hem tot kalmte. En de oud-woordvoer der van Pim Fortuyn en LPF-voor man Mat Herben was eigenlijk 'wel een beetje klaar' met de poli tiek. Maar recent hakte hij toch de knoop door: de raad in voor Lokaal Montfoort. „Je kunt wel klagen over wat er allemaal misgaat in je dorp, maar je kunt er ook iets aan doen", klonk het. Een volleerd po liticus. En dat is gelukt. Niet langer om de multiculturele samenle ving de maat te nemen, zoals tij dens de Fortuyn-revolte. Punt één op de agenda nu: behoud van dorpshuis De Vaart. Ze zal een onrustige nacht hebben gehad, want pas deze ochtend wordt echt duidelijk of het Bijt van Sylvana Simons, en dus zijzelf, een zetel haalde in Amsterdam. Ze viert dat alvast als een doorbraak. „Het biedt ons de kans te groeien naar een duur zame beweging", denkt ze. Voor reuring gaat dat hoe dan ook zorgen. Wei nig Bekende Nederlan der-politici die zoveel bij val én afkeer oogsten als Sylvana Simons. In haar periode bij Denk moest ze zelfs beveiligd worden, na haar kritiek op Zwarte Piet. De missie (sinds dien): einde aan racisme, Nederland inclusiever maken. Ze zijn even omstreden als ge liefd: de Limburgers Jo Palmen en Jos van Rey. Die laatste ver loor met zijn LVR weliswaar een zetel in Roermond, maar blijft de grootste daar. Zij partij werd vier jaar geleden geweerd uit de coalitie. Vraag is of de flamboyante Van Rey er popu lairder op is geworden nu hij re cent werd veroordeeld voor witwassen en corruptie. Maar een mandaat van de bevolking is ook wat waard. Voor een wet- houderspost is hij veiligheids halve evenwel niet beschikbaar. Voor de omstreden wethouder Jo Palmen geldt een vergelijk baar verhaal. Aan integriteit werd openlijk getwijfeld, door minister Ollongren zelfs, na een conflict over een lap grond in de gemeente. Maar de inwoners van Brunssum twijfelden niet: zijn partij BBB/Lijst Palmen werd de grootste met vijf zetels. vrijdag 23 maart 2018 Dit zijn de echte winnaars Tobias den Hartog Hans Smolders viert de overwinning met zijn achterban. FOTO BEELD WERKT Jos van Rey is recent veroordeeld voor corruptie, maar inwoners van Roermond blijven dol op hem. fotoanp Mat Herben probeert het weer. foto rik bakker Richard de Mos aan een champagne- ontbijt. FOTOANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4