WIM HOFMAN Kuifje in Vlissingen ZEELAND 11 zv In Hulst staat een beeld van Rey- naert de Vos. Hij ziet eruit als een bedelmonnik met een pij en een staf. Hulst heeft wat met die vos. In andere plaatsen van Zeeland heb je ook wel beelden of teksten die ver wijzen naar boeken of literatuur. In Brouwershaven staan twee beel den van Jacob Cats: het oorspronke lijke beeld is te vinden in de Sint Ni- colaaskerk en een nieuw bronzen standbeeld staat op de markt. In Sluis heb je het borstbeeld van de woordenboekmaker Johan van Dale; in Souburg een beeld van Pieter Lou- werse die de bekende regels: 'Op de stille top der duinen' en 'Op de groote stille heide' schreef. In Middelburg zie je steeds meer dichtregels op gevels verschijnen. De gedichten zijn van verschillende dichters en veel van die teksten, en dat is opmerkelijk, gaan over de zee. In Middelburg woont onder andere de dichter Dix, maar die komt eigen lijk uit Vlissingen. Bij een parkeerga rage is zijn dichtregel: 'haal ik de zee voor het eten haal ik de zee' te vinden. Uit Vlissingen kwamen meer dich ters: Jacques Bellamy onder anderen en Betje Wolff. Zij maakte een lof dicht over Vlissingen. Dat was niet moeilijk. Vlissingen zag er toen nog goed uit. Volgens haar had deze stad het mooiste stadhuis van Zeeland. Andere dichters uit Vlissingen waren Hans Verhagen en J.C. van Schagen en dan vergeet ik er nog wel een paar. Sinds enkele jaren staat op het Bel- lamypark een beeld dat 'De dichter van het park' heet. Toen ik het voor het eerst zag dacht ik: Dat is de we reldbekende reporter Kuifje! Volgens een van de albums van Hergé is Kuifje namelijk ooit eventjes in Vlissingen geweest. Maar het is Kuifje niet. Onze dichter heeft geen kuifje en geen plusfour. Hij staat hoog op een stalen sokkel en ziet er kleurig uit. Hij staart in de verte, zoals dich ters dat doen en hij bedenkt zich wel tien keer en hij wacht ook heel lang voor hij een woord in zijn schrift no teert. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: Redactie BN DeStem o.v.v. Lezersbrieven Herengracht 7 4530 AC Terneuzen of redactie.terneuzen@bndestem.nl ADRZ Pijnlijk komen de bezuinigingen en het falen van de marktwerking in de zorg aan het licht. Ouderen die ziek en zwak thuis wonen, moeten een veel hogere drempel over (indicatieverhoging) om in een zorgcentrum te komen. Als ze dan naast hun andere kwalen griep krijgen en langer dan ge wenst in het ADZR moeten ver blijven (krant 8 maart), loopt het daar vast. Te weinig capaciteit. De ouderen kunnen ook niet ontsla gen worden, omdat er mantelzor- gers en verzorgers tekort zijn. Chronisch tekort. En ook de zorg centra hebben te weinig capaci teit. Het is te hopen dat men vol gend najaar een juiste cocktail in de griepprik doet, anders herhaalt zich dit falen. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Maan Leo Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat de column van Maan Leo (krant 16 maart) over het be zoek van de heer Wilders enigs zins vooringenomen was. Nu druk ik mij nog gematigd uit. Op de foto van Maan die altijd bij haar column staat afgedrukt, valt mij de gelijkenis met de Noord- Koreaanse nieuwslezeres op. Die is ook zo zelfverzekerd in haar optreden. Is dit toeval of is er een familierelatie? Ben Tetteroo Korte Oostweg, Biggekerke Laatste Wil Hoe kan de vader van Ximena Knol beweren dat zonder 'Coöpe ratie Laatste Wil' hij zijn dochter nog had gehad (krant 16 maart). Iemand die het leven niet meer ziet zitten, zal wel altijd een mid del vinden om uit het leven te stappen. Wij moeten dan niet de schuld aan anderen geven. Hoe had u anders uw dochter kunnen helpen. Waarschijnlijk had u dat niet gekund. Als iemand echt uit het leven wil stappen, wie zijn wij dan om dat tegen te houden. Niemand dan degene die lijdt kan beoordelen hoe en wanneer zijn of haar leven ondragelijk is. Niet de naasten of andere hulpverle ners. Ik vind het onwenselijk en onaanvaardbaar dat anderen den ken te weten en te kunnen beslis sen over andermans leven. E. Fossberg De Gagelaar 15, Kapelle Unilever Nu Unilever kiest voor Rotter dam (krant 15 maart) is ook dui delijk wie de dividendbelasting wilde afschaffen. Geen enkele co alitiepartij had dit op zijn wen senlijst je. Beetje schimmige ver klaringen door de coalitiepartijen volgden over het waarom tot het besluit van Unilever. Oud-werk nemer Mark R. heeft zich per soonlijk ingezet om voor zijn oud-werkgever een belastingkli maat te eisen waar Unilever voor deel uit haalt. Het is mooi om te zien dat een ex-werknemer zo dankbaar is voor wat hij heeft mogen bereiken binnen Unilever. Goed voor Nederland, maar het ruikt ook een beetje naar eigen belang. Er is geen glazen bol voor nodig om de toekomst van Mark.R. bij Unilever uit te teke nen. Balkenende redde ING met staatssteun en kreeg vervolgens een topfunctie bij ING. Mark R. zit ook straks lekker in een top functie bij Unilever. De Balke nendenorm is voor hem dan ver leden tijd. Politicus, je moet het maar kunnen. Abko Paauwe 's-H. Hendrikskinderenstraat 63 Goes Arduin Zeeland heeft een prachtig schip, de stichting Arduin (krant 15 maart). Lading: 'Bijzondere, zeld zaam mooie maar heel kwetsbare eieren (cliënten)'. Het schip is uit koers, schade 'dreigt'. De ervaren kapitein, Peter van Wijk, krijgt opdracht 'het schip' te redden. Hij kiest de kortste route naar veilige havens. Het schip komt in onstui mig water terecht, lading raakt ernstig beschadigd. Bemanning geeft aan dat er voorzichtig met de lading moet worden omge gaan. De route gaat minder snel dan verwacht, er worden nog ex tra maatregelen genomen. Het schip mag niet beschadigd in de haven geraken. Wenselijk zou zijn, om voor het laatste stuk van de reis een meer behouden koers uit te zetten. Cliënten kunnen zo beter worden beschermd voor meer 'averij'. Jan Drost Gerit van der Veenstraat 5 Middelburg Westerscheldetunnel In de krant van 14 maart wordt ingegaan op de reactie van mi nister Van Nieuwenhuizen over tolgeld voor de Westerschelde tunnel. Zij denkt dat inwoners van Zeeuws-Vlaanderen tol niet prettig vinden. Echter, er zijn af spraken over gemaakt. Maar die kunnen toch worden herzien! En kent de minister het NRC-artikel (22 februari 2018) van professor Evert Meyer van de Technische Universiteit Delft, mijn universi teit. Hij stelt dat het volgens offi ciële rechtvaardigheidseisen on juist is tol te heffen voor noodza kelijke verbindingen. Hij zegt ook dat hier een taak ligt voor het ka binet. In het blad van de dorps raad in Retranchement heb ik een map geschetst van Zeeland. In die map is Zeeuws-Vlaanderen een wormvormig aanhangsel van de provincie Zeeland met de Westerscheldetunnel als navel streng. Door die streng kan je er wel uit, en ook weer terug, maar je moet er voor betalen. Hoe be staat het? Jaap Schijve Markt 18, Retranchement Verkiezingen Na de verkiezingen leven we, als alle beloftes die in de verkie zingsprogramma's stonden uit komen, in een paradijs op aarde met meer zorg, beter onderwijs, schoner milieu, minder over heidsbemoeienis en minder be lastingen. Als je alle beloftes wilt financieren dan moeten de ge meentelijke belastingen fors om hoog, en dus staan we na een jaar weer met beide benen op de grond en dat herhaalt zich op deze manier nog vele jaren. Een van de eerste opdrachten voor de politiek is om het aantal partijen (een aantal zijn gewoon actiegroepen) fors terug te bren gen. Ook het milieu lijdt onder de verkiezingskoorts; duizenden bo men worden gekapt om de grote hoeveelheden drukwerk te kun nen maken. Het is goed dat we kunnen en mogen stemmen, maar ga er als politiek ook nor maal mee om. Wees eerlijk en doe geen loze beloftes. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil vrijdag 23 maart 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Het kantoor van Unilever in Rotterdam, foto robin utrecht/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47