f I mil 10 ZE Wie niet beter weet, waant zich in Afrika. Alleen óe big five ontbreken. Pas als de boswachter passeert, wordt duidelijk dat we net over de grens zijn, op de Kalmthoutse Heide in België. f BUITEN EN ROUTE i Wie even van de paden af gaat, kan de zuilen van de poorten nog zien A Al INFO "et natuurgebied betreden kan vanuit verschillende -punten. Natuureducatie- centrum De Vroente aan de Put sesteenweg bij Kalmthout is de officiële opgang. Bij het grote pu bliek de meest bekende. Dus de drukste. Zeker in het weekend, als de zon schijnt. Dan is het zoeken naar een parkeerplaats. Rustiger zijnde op gang aan de Noordweg bij Putte en aan de Verbin dingsweg bij Essen-Hoek. Een wandelkaart heb je voor de Kalmthoutse Heide niet nodig. Over het 6.000 hectare metende natuurgebied zijn achttien wandelroutes uitge zet. Variërend van 1,7 tot 8,5 kilo meter. Door meerdere routes aan elkaar te vlechten, kun je met gemak een dagtocht van 20 kilometer of meer maken. De routes zijn bewegwijzerd met pictogrammen, een symbool van een dier in een specifieke kleur. De meeste routes starten bij De Vroente, het natuureducatiecen- trum. Wij nemen de Hagedisroute en pakken die op vanaf de Ver bindingsweg. De eerste kilometer voert in zuidelijke rich ting over een verharde, auto- luwe weg. Op een zonnige dag is het op passen voor racefietsers. Die maken veel gebruik van deze route, dwars door de Kalmt houtse Heide. De weg verbindt Essen-Hoek met Kalmthout en biedt een prachtig uitzicht over het gebied. Na een kilometer slaan we rechtsaf de heide op en volgen een zandweg waar we aanslui ting vinden op de route. Wie niet beter weet, is op een Afrikaanse savanne met hoge grassen, ver spreide bomen en heidevenne- tjes. De afwisseling in het land schap is groot. Stuifduinen, droge en vochtige ondergrond, ont- veende moerassen en berkenbos- sen wisselen elkaar af. Zeker twintig zeldzame planten- en dierensoorten komen voor in het grensoverschrijdende natuurge bied. Het grootste deel van de Kalmthoutse Heide ligt op Bel gisch grondgebied. De hagedis- - route volgt de grens en loopt langs Mont Noir, de zwarte heu vel. Daar stond, begin vorige eeuw, een groot landhuis. Wie even van de gebaande paden af gaat, kan de zuilen van de poor ten van het voormalige landgoed zien. En met een beetje fantasie ook de resten van een tuin in En gelse parkstijl. Tot in de jaren 60 bleef Mont Noir een plek waar mensen op een zomerse zondag gingen zwemmen of pootje ba den. Hier, midden in het gebied, overheerst de rust. Via een 300 meter lang verbindingspad vin den we aansluiting op route Schaap, die richting de Putse Moer loopt. Dat is, op het Stap persven na, het grootste meer in het gebied. Vriest het hard ge noeg, dan kun je hier schaatsen. Hier buigen we, vanwege de tijd, af via een verbindingspad over de Hazenduinen, wat aan sluit op wandelpad Duin. Dit is het minst inspirerende deel van de route. Een lange zandweg dwars door het gebied. Als de avond valt, schijnt het winter zonnetje haast een betoverend paars licht over de heide. Even la ter ontstaat grondmist, wat de beleving nog mystieker maakt. vrijdag 23 maart 2018 BM Ontdek Mont Noir op de heide Timo van de Kasteele Kalmthout De Kalmthoutse Heide heeft verschillende toe gangspoorten. De hoofd poort is bij bezoekerscen trum De Vroente aan de Putsesteenweg 29 in Kalmthout (B). Hemelrijk aan de Moerkantsebaan 50 in Essen is een tweede opgang. Vanuit Nederland is de heide be reikbaar via de Staartse Duinen, aan de Abdijlaan net buiten Huijbergen. Vanaf hier volg je de rou tes vos en ree om bij de Hagedisroute te komen. Stappers Verbindingspad Drieling vennen Route Hagedis Langven Mont Noir KALMTHOUTSE HEIDE Verbindingspad Route Schaap Natuureducatiecentrum De Vroente MPnip h'-Yi* Us 3 lïV 'Tl I' Ij" 5 A FOTO'S TIMO VAN DE KASTEELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46