Grootste partijen willen stevige coalitie Vlissingen Net zo veel kansen als blokkades voor coalitie f 7 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 A De gemeente raadsverkiezingen schuddende verhoudingen in de raadzaal van het politiek rustige Veere behoorlijk op ,J M Op grote veranderin gen rekende nie mand in Veere, de zittende gemeente raadsleden misschien nog minder dan het kiezersvolk. Nieuwe en/of andere partijen dan de zes in de raad vertegenwoor digde fracties deden niet mee. En kelen hoopten stilletjes op een ze teltje meer; anderen vreesden er eentje kwijt te kunnen raken. Maar tot essentiële verschuivingen zou dat niet leiden. Het onderzoek naar de integri teit van wethouder Jaap Melse, be schuldigd van belangenverstren geling, werd door de overige par tijen niet aangegrepen om SGP/ChristenUnie onderuit te ha len. Of de andere fracties vinden dat de lijsttrekker en het boeg beeld van de christelijke partij niets verkeerds deed met de aan koop van een luxe lodge in Zoute- lande of dat ze de kansen om mee te doen met een coalitie niet wil- Lijsttrekker Albert Vader van de PSR hoopt binnen afzienbare tijd een 'stevige coalitie' te presenteren. Als zijn partij, die woensdag de grootste van Vlissingen werd, tot overeen stemming komt met de LPV kunnen ze er twee partijen met twee zetels bij zoeken om een meerderheidscoalitie te vormen. Maar dat wordt niet de insteek, meldde Vader gisteren. „We gaan voor een coalitie, die de komende vier jaar op brede steun kan rekenen." De huidige Vlissingse coalitie heeft 'een flinke duw gehad', stelt Vader. Zijn PSR won een zetel en kwam daardoor net als de andere lokale coalitiepartij LPV op vijf zetels. De twee andere partijen die een wethouder aan de co alitie leverden, SP en D66, verloren beide twee zetels. „Die partijen zijn puur afgestraft op landelijk beleid. Als lokale partijen krijgen we wel waardering voor zaken die ondanks de moeilijke financiële situatie zijn gerealiseerd." Het aanvragen van de artikel t2-status was het vliegwiel waarmee Vlissingen uit het diepe dal moet komen. De stad zucht welis waar onder de bezuinigingen, maar ondanks dat is het rioleringsstelsel in de gemeente ste vig aangepakt en voor een groot deel ver nieuwd of gerenoveerd, betoogt Vader. Als lijsttrekker van de grootste partij legde hij de andere fracties gisteravond uit dat hij met alle partijen het gesprek aangaat. De gesprekken We willen een stevige coalitie, die niet direct bij het uitwerken van beleid struikelt zijn de basis voor onderhandelingen over het te voeren beleid. Vader legde uit dat hij dit weekeind eerst kijkt of de PSR overeenstemming kan berei ken met de LPV. „Als dat zo is, kunnen we de gesprekken samen verder voeren met de ove rige fracties." Vader weet dat het niet makke lijk wordt om zeven fracties met twee zetels en drie fracties met een zetel te overtuigen zich aan te sluiten bij twee fracties met vijf ze tels. „Maar ik hoop dat partijen over hun scha duw heenstappen voor het belang van Vlissin gen." ehoedzaamheid is ^geboden bij de coali- 'tie-onderbandelin- gen in Middelburg. Vier jaar geleden lette de LPM even niet goed op en grepen vijf andere partijen hun kans. Die vijf hebben ook na de verkiezingen van woensdag nog een meerderheid. Ze raakten slechts één zetel kwijt door het verlies van de PvdA. Bovendien hebben die vijf - PvdA, CDA, VVD, SGP en Christenunie - goed samen gewerkt. Ze zouden elkaar dus zomaar weer kunnen vinden. Vier van de vijf wet houders willen ook graag verder, en de PvdA heeft een vervanger klaar staan voor Saskia Szarafinski. Dezelfde stunt nog een keer uithalen, valt niet uit te leggen met de huidige ver kiezingsuitslag. De LPM is nu met zes zetels afgete kend de grootste. En de LPM zal dat ook niet laten gebeu ren. Niet voor niets heeft zij een informateur benoemd die met alle partijen gaat praten. Informateur Gerrit Schoenmakers is politiek zeer ervaren. Toch krijgt hij geen eenvoudige opdracht. Cijfermatig zijn veel combi naties mogelijk door het grote aantal partijen met drie zetels. De kunst wordt om inhoudelijk een dege lijke coalitie te smeden. „Het is een stoet van dwer gen en wij steken er een beetje bovenuit", omschreef lijsttrekker Piet Kraan van de LPM de uitslag. Alle lijsttrekkers wezen er in hun eerste reacties al op dat de inhoudelijke ver schillen tussen de partijen minder groot zijn dan soms lijkt. Dat maakt het juist moeilijker de ideale combi natie te vinden. De LPM staat dichter bij de PvdA dan bij de WD, maar de so ciaaldemocraten verloren veel stemmen, terwijl de li beralen er juist bij kregen. Kan verlies worden be loond? En GroenLinks groeide het meest, maar staat ver af van het CDA, dat met vier zetels de tweede partij is. Beide vinden wel dat ze in het college thuis horen. Ze staan echter dia metraal tegenover elkaar als het aankomt op de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland. De verkiezingsuitslag biedt net zo veel kansen als blokkades. Misschien, op perde Kraan al voorzichtig, kan voor enkele hoofdpijn dossiers zoals Trekdijk, Cleene Hooge en Porthos een rustpauze heilzaam zijn. Het zou niet de eerste keer zijn dat de Middelburgse po litiek twistpunten even par keert om een coalitie te vor men. den vergooien, is niet helemaal duidelijk. Maar de inschatting dat SGP/ChristenUnie een politieke factor van belang blijft in Veere was de juiste. Want Lijst 1 van afgelopen peri ode blijft de grootste van Veere. Wel verrassend is dat de PvdA/GroenLinks maar 25 kiezers m SGP/CU en PvdA/GL hebben samen de meerderheid, maar gaan voor een brede coalitie, lieten beide lijsttrekkers weten minder trok en ook vijf zetels in de Veerse raad krijgt. Te danken aan de groeiende landelijke populari teit van GroenLinks roepen analis ten van buiten. Maar waarschijn lijk beloonden (Domburgse) kie zers de partij ook, omdat ze conse quent tegen 'Knokse en Cad- zandse toestanden' aan de Veerse kust blijft. Als lijsttrekker Chris Maas, met de uitslag in de hand én een derde coalitiegenoot, de poot stijf houdt en winkeliers in Kou- dekerke, Oostkapelle en Vrouwen polder ook de kans geeft vaker op zondag open te zijn, zullen ook veel ondernemers blij zijn met de groei van de progressieve partij. vrijdag 23 maart 2018 Weelde voor grootste partijen René Hoonhorst Veere De steun voor de Lokale Partij Vlissingen (LPV) en de Partij Souburg-Ritthem (PSR) is voor PSR-lijsttrekker Albert Vader het bewijs dat veel inwoners van Vlissingen zich kunnen vinden in het be leid van de afgelopen jaren. René Hoonhorst Vlissingen -Albert Vader, lijsttrekker PSR De LPM is weer de groot ste partij van Middelburg geworden. Lukt het de partij nu wel de winst te verzilveren en de coalitie te gaan leiden? Maurits Sep Middelburg Be De aankoop van een lodge in het Zoutelandse duinhotel De Tien Torens leidde tot een integriteitsonderzoek naar de handel en wandel van de Veerse wethouder Jaap Melse. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43