Multiculti-klas? Praat met elkaar! Samenwerken op superdiverse school 5 Basisschoolklassen met kinderen van vijf verschillende nationaliteiten zijn - ook in Zeeland - geen uitzondering meer. Ria Goedhart uit Middelburg schreef een boek met tips voor leerkrachten: 'Samenleren op een superdiverse school', dat vandaag gepresenteerd wordt. Geert (10) tweede bij dictee 112 NIEUWS Politie vindt gewonde hond Brand in loods Verbrugge Omleidingsbord door gasleiding Hoe ga je om met een klas vol kin deren uit Nederland, Somalië, Sy rië, Polen, Turkije en Marokko? De één spreekt vloeiend Nederlands, de ander nog geen woord. De één viert het Suikerfeest, de ander Kerstmis. Daarover gaat het boek 'Samenleren op een superdiverse school' van Ria Goedhart. Ze werkt voor het Seminarium voor Ortho pedagogiek van de Hogeschool Utrecht. Goedhart wil leerkrachten met haar boek helpen om van een klas vol verschillen toch één groep te maken. Haar belangrijkste bood schap: „Leer kinderen om een ge sprek te voeren, zonder vooroorde len. Leer ze luisteren en oprecht nieuwsgierig zijn. Geef ze mee dat iedereen mag vertellen wat-ie vindt. Je mag wel vragen stellen, maar je hoeft niet direct je eigen mening te geven. Zo leren ze dat er verschillen zijn, en dat dat goed is. We moeten het stigmatiseren en hokjesdenken uit de weg gaan. Met gesprekken geef je kinderen een voorsprong, ook als ze ouder zijn. Je bereidt ze voor op de samenleving, waarin ook mensen uit allerlei windstreken zijn." Leer kinderen om een gesprek te voeren zonder vooroordelen Sofie Martens (30) was kleuterjuf op de Terneuzense basisschool Stelle-Zeemeeuw. Ze gaf niet alleen les aan een klas vol verschillende nationaliteiten, maar ze begeleidde ook zes Syrische leerlingen buiten het lokaal. Haar ervaringen staan beschreven in het boek van Goed hart. Ze hielp Ward, Parwin, Sedra, Sana, Jamil en Yaser bij het leren van de Nederlandse taal, maar ook bij het vinden van hun weg op school. Ze gebruikte bijvoorbeeld plaatjes om de zinsbouw uit te leg gen. „Toen het Sinterklaas was, heb ik ze het verhaal uitgelegd. Daar waren ze erg van onder de indruk. We hebben samen cadeautjes ge kocht en surprises gemaakt." De voorwaarde is dat kinderen zich veilig voelen. Martens: „Als dat niet zo is, dan komen ze niet tot le ren." Goedhart vult aan: „Het is be langrijk dat leerkrachten snappen dat vluchtelingenkinderen stress volle situaties meemaken. Het is moeilijk om te verwachten dat deze kinderen steeds alert zijn op hun schoolse vaardigheden. Als er veel verschillen zijn in de klas, dan dur ven kinderen daar pas over te pra ten in de klas als ze zich veilig voe len. Ze vertellen niet wat ze denken als ze bang zijn dat het gek gevon den wordt." Martens probeert haar leerlingen zo veel mogelijk structuur te geven, om zich veilig te voelen. „Ik plak pictogrammen op het bord, waarop staat wat we gaan doen. Ze hebben ook een vaste plek aan een tafel, zo dat ze zich even kunnen terugtrek ken op hun eigen plek, als ze dat willen. Een kind dat de taal nog niet goed beheerst laat ik samenwerken met een die de Nederlandse taal wel goed beheerst. Ze kunnen dan samen praten over een puzzel of een tekening." Leraren kunnen met kinderen praten over bijvoorbeeld hun wo ning, feesten en over school, tipt Goedhart. „Maar bijvoorbeeld ook over wat er in de broodtrommel zit. Daarmee laat je zien dat verschillen heel erg leuk zijn." Bericht voor onze adverteerders DE PERSGROEP NEDERLAND KRABBENDIJKE Geert Hooger- land (10) uit Krabbendijke heeft de tweede prijs gewonnen bij het Groot School Dictee in de Velu- wehal in Barneveld. Geert zit in groep 8 van de Juli- anaschool in Krabbendijke. Hij was één van de 22 leerlingen die meededen. De eerste prijs ging naar Henri van Beek uit Barne veld. Het dictee is een initiatief van uitgeverij Groen Educatief en de Reformatorische Omroep (RO). Kinderboekenschrijfster Ju- dith Janssen schreef het dictee. Het werd voorgelezen door SGP- kamerlid Roelof Bisschop. Het Groot School Dictee wordt op 6 april uitgezonden op televisie door de RO. vrijdag 23 maart 2018 POORTVLIET - De politie heeft woensdag in een loods in Poortvliet een ern stig gewonde hond aange troffen en meegenomen naar een dierenarts. Ook werden twee gestolen bromfietsen in beslag ge nomen. Bij de politie was een mel ding binnengekomen over slecht dierenwelzijn. Er waren zes honden in de loods aanwezig, waarvan een gewond. De zaak is in onderzoek. VLISSINGEN Bij een brand op het terrein van Ver- brugge terminals in Nieuw- dorp is gistermiddag ie mand gewond geraakt. De brand woedde in een loods aan de Luxemburg- weg en werd rond 13.50 uur gemeld. De brandweer rukte uit met twee blus- voertuigen en een ladder wagen. Er werd ook een ambulanceteam gestuurd omdat één van de mede werkers rook of een an dere vrijgekomen stof had ingeademd. De gewonde is om 14.40 uur afgevoerd naar het ziekenhuis. Rond 14.20 uur kon de officier van dienst het sein brand meester geven. YERSEKE Een omleidings bord aan de Molenlaan in Yerseke blijkt bij plaatsing enkele weken geleden dwars door een gasleiding te zijn geslagen. Dat werd pas gisteren ontdekt door een voetganger, die een sissend geluid hoorde toen hij langs het bord liep. De brandweer is opgeroepen om metingen te verrichten. De omgeving werd afgezet in afwachting van netbe heerder Enduris/DWNG. Voor zover bekend zijn er geen personen gewond geraakt en is het gevaar voor de omgeving gering gebleven. Een woordvoer der van DNWG kon nog niet vertellen hoeveel wo ningen er (tijdelijk) zonder gas zullen zitten in verband met reparatie. Sofie Martens aan het werk in haar gemêleerde klas van de Stelle-Zeemeeuw in Terneuzen. foto riagoedhart Cornelleke Blok Terneuzen - Ria Goedhart, pedagoog Ria Goedhart. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Het boek 'Samenleren op een su perdiverse school' wordt vandaag om 16.00 uur gepresenteerd in De Drvkkery in Middelburg. l.v.m. Pasen is de sluittijd voor het opgeven van advertenties, voor plaatsing op dinsdag 3 en woensdag 4 april, een dag eerder dan regulier. Kijk voor meer informatie op persgroep.nl of neem contact met ons op via advertising.zeeland@persgroep.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41