«SÊ Absolute meerderheid voor drie partijen De verkiezingsuitslag heeft lokaal de meeste impact, maar resoneert ook aan het Binnenhof. Vijf observaties. B0P1 f Nu de 'belangrijkere' verkiezingen Over een jaar staan er alweer nieuwe verkiezingen op het pro gramma en daar zijn de rege ringspartijen een stuk nerveuzer over dan over die van woensdag. Blijft het verlies dit keer nog zon der gevolgen, volgend jaar zal ver lies bij de Statenverkiezingen di rect consequenties hebben voor de samenstelling van de Eerste Ka mer. Daar heeft het Rutte III nu een minimale meerderheid van één zetel. Als de trend van woens dag zich doorzet, is de coalitie die straks kwijt. D66-leider Alexander Pechtold zag voor het eerst sinds tien jaar kiezers weglopen. En CDA-leider Sybrand Buma pochte wel dat zijn partij landelijk de grootste bleef, maar zag voor de zoveelste raadsverkiezing op rij de achterban afkalven. Alle par tijen zullen zich het komende jaar flink profileren. Bereid u voor op veel goed nieuws uit Den Haag. Wint Klaverwei? GroenLinks kraaide victorie woensdagavond en sprak van een 'historische uitslag'. Inder daad haalde de partij met 8,5 pro cent van de stemmen een veel be ter resultaat dan bij de gemeente raadsverkiezingen van vier jaar ge leden. Maar vergelijken we het met de landelijke verkiezingen van vorig jaar, dan deed de partij het juist slechter. Blijkbaar lukte het Jesse Klaver nu niet om de mensen die hij vorig jaar wist te inspireren dit keer weer allemaal over te halen op iemand van zijn partij te stemmen. Rutte is nog houdbaar houdt er rekening mee dat Mark Rutte aan zijn laatste termijn be zig is. Maar deze raadsverkiezing bleek hij nog niet over zijn houd baarheidsdatum heen. Doorgaans worden regeringspartijen afge straft bij lokale verkiezingen, maar dit keer wist de partij onder aan voering van de waarschijnlijk scheidend premier aardige winst te boeken. Verloren de liberalen vier jaar geleden nog ongeveer een derde van de raadszetels door het impopulaire beleid van Rutte II, woensdag kwamen er weer ruim 100 bij. Coalitiepartners CDA, D66 en Christenunie moesten juist in leveren of bleven gelijk. Wat nou proteststem Het succes van lokale partijen wordt vaak uitgelegd als protest tegen het establishment. Politi coloog André Krouwel beschreef de achterban bijvoorbeeld als 'vooral boze, blanke mannen'. Maar de uitslag van woensdag be wijst anders. Een deel van de lo kale partijen is zelf establishment geworden en door de kiezer be loond voor het dragen van be- stuursverantwoordelijkheid. Zo werd in Rotterdam Leefbaar Rotterdam weer met afstand de grootste. Partijen als Weert Lokaal en Echt Voor Barendrecht werden na vier jaar besturen zelfs beloond i GroenLinks kraaide woensdag victorie, maar de partij scoorde slechter dan vorig jaar met heel veel extra zetels. Dat terwijl de landelijke partijen met wie zij samenwerkten in het college wél zijn afgestraft. Het succes van de lokalen is dan ook niet zozeer een stem tegen anderen, het is vooral een stem vóór partijen waar veel burgers domweg meer vertrouwen in heb ben. De oppositie heeft nog geen vuist zegt ook iets over de oppositiepar tijen. GroenLinks deint nog wat voort op het Klaver-effect, maar PvdA en SP gingen opnieuw in de min-cijfers, terwijl de PW niet de grote doorbraak wist te forceren. Dat is opmerkelijk, want zo geluk kig kwam het nieuwe kabinet niet uit de startblokken. De inkt van het regeerakkoord was nog niet droog of er de 1,4 miljard kostende afschaffing van de dividendbelas ting moest worden verdedigd. En daarvan bekomen gleed minister Halbe Zijlstra uit over een glas harde leugen. Bovendien is het re ferendum afgeschaft én gaat de btw straks omhoog. In de cam pagne probeerden oppositiepar tijen de regeringspartijen wel pijn te doen met die impopulaire maat regelen, maar zonder veel succes. De grootste overwinning ging naar het CDA in het Twentse Tub- bergen. Die partij kreeg maar liefst 61,2 procent van de stemmen. Dat levert de partij twaalf van de ne gentien raadszetels op. In het Brabantse Reusel-de Mierden ging ruim 51 procent van de stemmen naar de partij Sa menwerking. Die heeft nu acht van de vijftien raadszetels. Tijdens de vorige raadsperiode waren zij ook al de grootste, maar had de partij nog niet de absolute meer derheid. „Hier hadden we alleen maar van durven dromen", zei de huidige wethouder Peter van de Noort meteen na het tellen van de stemmen. In Twenterand gingen twaalf van de 23 zetels naar Gemeente- Belangen Twenterand. De partij profiteerde van een gunstige rest zetel. In het Brabantse Boekei kwam het CDA ook dicht bij een abso lute meerderheid. De partij kreeg 48,8 procent van de stemmen. De christendemocraten hebben ze ven van de vijftien zetels. FM ONLINE DAB+ MOBILE vrijdag 23 maart 2018 1 Wat zegt de uitslag over Den Haag? Hans van Soest Tobias den Hartog Den Haag Bij de VVD zullen ze zich achter de oren krabben, ledereen Een harde afstraffing van het ka- binet-Rutte III zijn de raadsver kiezingen niet geworden. Dat DEN HAAG Drie partijen heb ben een absolute meerderheid veroverd in hun gemeente. Ze kunnen zelf besturen en hoe ven in principe geen akkoord te sluiten met andere partijen. Of ze dat daadwerkelijk alleen gaan doen, is nog niet duidelijk. Baarn VOOR^BAAll STEM: LIJST -voor Baarn Kiezers in Lage Vuursche, gemeente Baarn, worden bedankt voor hun stem. fotocasparhuurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3