Man graaft schuilplaats: woning gestut Zelfrijdende pantoffels zoeken plekje in de gang i"Afc 10 Oproep tot schrappen traditie Koningsdag Hij is er jaren in het geheim aan bezig geweest. Het gat is enorm Wie geen gehoor geeft aan de oproep, komt op een zwarte lijst V&C 0^ Uit de kruipruimte van zijn wo ning en deels onder de woning van de buren had de man grote hoeveelheden zand afgegraven. Daardoor was een gevaarlijke situ atie ontstaan die Mooiland deze week dwong in te grijpen. Volgens een woordvoerder heeft de wo ningcorporatie de boel laten stut ten. „We hebben tijdelijke stem pels in het ontstane gat geplaatst. We gaan nu maatregelen nemen om het gat te dichten." De politie ging mee naar het adres aan de Langeweg omdat mogelijk sprake zou zijn van een kelder waar wiet gekweekt werd. Dat bleek dus niet het geval. „De be woner is jaren bezig geweest om een schuilkelder te bouwen. He lemaal in zijn eentje heeft de man De Japanse autofabrikant Nis san heeft serieus werk ge maakt van die ludieke vraag en bij wijze van knipoog de eerste zelfparkerende pantoffels ont worpen. Handig voor mensen die ze altijd kwijtraken, want de sloffen rijden keurig terug naar een ingestelde plek in de gang of badkamer. Nooit meer zoeken dus. In een video van het Japanse bedrijf is te zien hoe dat werkt. De sloffen zijn uitgerust met vier minicamera's en twaalf sonarsensoren - vergelijkbaar met die in auto's - en ze vin den prima hun weg op een gladde vloer. Het technologische grapje werd gedemonstreerd in een ryokan, een traditionele her een enorm gat gegraven. Onge looflijk groot. Het zand heeft hij kennelijk in aanhangwagentjes afgevoerd. Dat alles gebeurde in het geheim", zegt een woordvoer der. Het zand dat de Gennepenaar uit de kruipruimte heeft wegge haald moet worden vervangen. Dat gaat grof geschat om zo'n too kuub zand. Dat zijn drie zandwa- gens vol. Volgens een woordvoer der van Mooiland is er nu geen ge vaar meer voor de veiligheid van de bewoner of omwonenden doordat de boel gestut is. Buren hoefden dan ook niet uit hun wo ning. Atoomoorlog Op de avond dat Mooiland in greep, is ook burgemeester Peter de Koning van Gennep geïnfor meerd. Volgens De Koning wilde de man een schuilkelder bouwen om voorbereid te zijn op calami teiten of eventueel een atoomoor log. Volgens de politiewoordvoerder heeft de bewoner de bouw serieus aangepakt. Er zouden ook nieuwe muren zijn gebouwd zodat een echte schuilkelder ontstond. Mooiland beschermt de privacy van de bewoner. Volgens de poli tie wordt onderzocht of de huur der psychische hulp nodig heeft. In de Verenigde Staten is het bouwen van een schuilkelder niet onbekend. Zogeheten preppers be reiden zich voor op een noodsitu atie als gevolg van een ramp of on geregeldheden. Het bouwen van een schuil- ruimte en aanleggen van nood voorraden voedsel, is daar dan ook niet ongewoon. De Oranjeverenigingen spreken morgen in Woudenberg over de toekomst van de decennialange tra ditie. „Het is een open debat", zegt Pieter Verhoeve, burgemeester van Oudewater en voorzitter van de Koninklijke Bond van Oranjever enigingen. „Maar uit het feit dat we het gesprek faciliteren, mag worden afgeleid dat het bestuur de maat schappelijke roep om duurzaam heid, ook tijdens aubades, herkent." Op de algemene ledenvergade ring van de Oranjekoepel zal Ma rijke Boonstra van de stichting De Noordzee de vertegenwoordigers van de meer dan 300 bij de bond aangesloten verenigingen vertellen waarom het oplaten van de ballon nen slecht is voor het milieu. Biologisch Peter Vogels van de Groene Ballon mag vervolgens wijzen op de mi lieuvriendelijker alternatieven voor het oplaten van de ballonnen, zoals biologisch afbreekbare ballonnen. In zijn eigen stad is de ballon in middels in de ban gedaan, zegt Ver hoeve. „Wij hebben een andersoor tige aubade, die net zo leuk kan zijn voor kinderen. Hier hebben we bel lenblaas en dergelijke." Verhoeve zegt dat de bond de ogen niet wil sluiten voor de maat- schappelijke discussie die al een paar jaar gaande is. „Die is nu vooral gericht op individuele verenigin gen. Wie geen gehoor geeft aan de oproep bij de aubade af te zien van het oplaten van ballonnen komt bij weigering op een soort zwarte lijst." En daar zitten die verenigin gen niet op te wachten, zegt hij. „Oranjeverenigingen drijven op vele enthousiaste vrijwilligers. Die willen gewoon een leuk feestje or ganiseren en zitten niet te wachten op de terugkerende discussie over ballonnen." Marijke Boonstra van stichting De Noordzee zegt blij te zijn met de gelegenheid die ze krijgt morgen de vertegenwoordigers van de Oranje verenigingen direct aan te spreken over de schadelijke effecten van de ballonwedstrijden. Tegen kinderen die het misschien jammer vinden dat de traditie verdwijnt, zegt ze dat de jeugd ook steeds bewuster wordt van de milieugevolgen. „Net als volwassenen zijn ze druk bezig met de plasticsoep en bijvoorbeeld het statiegeld op blikjes. Daar zie je dat het niet van bovenaf wordt op gelegd, maar dat het bottom up is. „En er zijn ook al veel gemeenten waar is afgestapt van de ballonnen, maar het is nog steeds een pro bleem. Zelf maak ik deel uit van de strandafval survey. Dat onderzoek leert dat er nog steeds twaalf res tanten van ballonnen en touwtjes die er aan vastzitten worden aange troffen per 100 meter strand." Oranjekoepel Verhoeve zegt dat de Oranjekoepel niet komt met een verbod op bal lonnen. Het wordt een 'afgewogen advies' vanuit de koepel aan de aan gesloten verenigingen. „Of ze wel of geen ballonnen oplaten, blijft uiteindelijk hun eigen keuze." Boonstra ziet dat ook wel. „Daarom blijft het hier niet bij. Op 15 april be ginnen we een schrijfactie richting gemeenten om een verbod op het oplaten van ballonnen op te nemen in hun algemeen plaatselijke veror dening." berg in het skigebied ten zuid westen van Tokio. Er zijn ook andere mobiele ob jecten verwerkt in het ge bouw, zoals bewegende tafels en zitkussens. Deze maand is de hightech ryokan voor het eerst opengesteld voor echte gasten. De sloffen zijn een demon stratie-object. „We willen mensen bewustmaken van een technologie die niet per se aan auto's hoeft te worden ge koppeld", aldus een woord voerder van Nissan. Japan heeft overigens grote plannen op dit gebied voor de volgende Ölympische Spelen, die in 2020 in Tokio worden gehouden. Die moeten een etalage worden van Japanse knowhow. Er is al een hotel waarin het personeel is ver vangen door robots. vrijdag 23 maart 2018 V <S> 1 LONDEN Zowel in Londen als in Brussel zijn gisteren de aanslagen herdacht van 22 maart. Op die dag in 2016 vielen in de Belgische hoofdstad 31 doden en honderden gewonden bij zelfmoordaanslagen op vliegveld Zaventem en metrostation Maalbeek. In Londen reed een jaar later een terrorist vier voetgangers dood op Westminster Bridge. Verderop stak hij een agent dood. fotosgettyenphotonews 'Verbied het oplaten van feestballonnen' Dit hebben ze bij woningcorpo ratie Mooiland werkelijk nog nooit meegemaakt. Onder een huurwoning aan de Langeweg in Gennep heeft een 39-jarige bewoner een schuilkelder ge graven. In 3,5 jaar bouwde de man een kelder van 3 meter diep, 12 lang en 4 meter breed. Hai Voeten Gennep - politiewoordvoerder TOKIO Als we auto's zichzelf kunnen laten parkeren, waarom dan niet pantoffels? Oranjeverenigingen beraden zich over de traditionele ballon wedstrijd op Koningsdag. Als het aan stichting De Noordzee ligt, laten kinderen geen ballon met kaartje met hun naam en adres meer de lucht in na de aubade bij het stadhuis. Ruud Witte Woudenberg De ballonnen zouden milieu vervuilend Zijn. FOTO PETER FRANKEN - Pieter Verhoeve, Oranjebond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10