9 AFFAIRE DATAMISBRUIK Weer ligt Facebook onder vuur. Na de 'fake news'-affaire kon een obscuur bedrijf met gegevens van 50 miljoen gebruikers de verkiezingen in de VS beïnvloeden. Sommige gebruikers zeggen hun account op. Anderen twijfelen nog. Want ja, wat dan? Mensen zijn vergeten dat het vroegerook leuk was om een brief te krijgen aar denk je aan?" III Facebookgebrui- ker Louis van de I Geijn (68) krijgt de vraag als hij dinsdagochtend inlogt op Facebook, waar hij nu een paar jaar actiefis. En eerlijk gezegd kan hij nog maar aan één ding denken: Facebook zelf. Moet hij wel blijven na het jongste schandaal met het Britse Cambridge Analytica? Dit bedrijf claimt Donald Trump aan de verkiezingswinst te hebben geholpen door op geraffi neerde wijze Facebook-profielen te analyseren en met advertenties in te spelen op de 'diepst gewortelde bewuste en onderbewuste angsten' van mensen. Met dank aan de 'like'- knop waarmee de slimme koppen bij Cambridge Analytica precies kunnen bepalen hoe iemand in elkaar steekt. Een truc die Van de Geijn niet had zien aankomen toen hij zichzelf aan meldde, moet hij bekennen. „Ik ben er altijd scherp op dat ik gemanipu leerd kan worden, maar dit gaat wel heel ver. Vooral dat je geen enkel zicht en grip hebt op wat er met je gegevens gebeurt en wat anderen daar allemaal uit kunnen halen, baart mij zorgen." Van de Geijn vroeg zich al langer af of hij zich bloot moest blijven stellen aan boodschappen waar hij niet om heeft gevraagd en die hij vaak ook nog eens dubieus vond. „Krijg ik een advertentie van de WD te zien om dat ik badminton speel, of in een prettig postcodegebied woon?" Maar ja, het contact met vrienden, oud-collega's en bekenden is hem ook wat waard. En met Facebook is dat netwerk ontzettend makkelijk te onderhouden. Een alternatiefis er nauwelijks. „Als ik mijn account ver wijder, zal ik dat wel gaan missen, want we zijn er niet meer op inge steld om op andere manieren contact te houden." #Deletefacebook Van de Geijn is niet de enige die wor stelt met de vraag wat nu te doen. Sommige gebruikers zijn resoluut en uiten met #Deletefacebook (#verwij- derfacebook) hun ongenoegen door de daad bij het woord te voegen en te stoppen met het vriendennetwerk. Wilma de Jong (54) is nog niet zover, maar twijfelt wel hevig. „Ik vraag me af of ik makkelijk zonder zou kun- nen. Familie en goede vrienden zie ik toch wel, maar het zijn juist die men sen daaromheen die ik minder zie en wel wil volgen." Dat mensen worstelen met Face book maar het nog moeilijk vinden om er definitief afscheid van te ne men, verbaast psycholoog Bram Bak ker niet. Hij vergelijkt het vrienden netwerk met alcohol en roken. „We weten dat het niet zonder gevaar is, maar omdat het zo lekker is gaan we er het liefst toch gewoon mee door." Facebook is voor veel mensen een sociale verslaving geworden. En dat heeft het bedrijf volgens Bakker heel knap voor elkaar gekregen. Ze zijn erin geslaagd om de indruk te wek ken dat mensen gelukkiger worden als ze actief zijn op het vriendennet werk. Dat het zo leuk is om vrienden te volgen die je anders niet zo snel meer spreekt. Dat het leuk is om met foto's de aandacht op jezelf te vesti gen en daarvoor beloond te worden met een like. „Maar mensen zijn ver geten dat het vroeger ook leuk was om een brief te krijgen." Bestoken Het bedrijf doet er volgens Bakker ook alles aan om de schijnwereld in stand te houden. „Hun enige belang is dat mensen zo vaak mogelijk te rugkomen, zodat ze hen kunnen be stoken met advertenties en daar heel veel geld mee verdienen." Of mensen er echt gelukkig van worden, zal ze een zorg zijn. Afscheid nemen van Facebook valt ook niet mee. Het be drijf duikt overal op, merkt Bakker. „Zelfs als je een pizza wilt bestellen is het soms makkelijker om dat te doen door in te loggen met een Facebook- account." Zelfbeheersing Toch vindt internetjournalist Peter Olsthoorn het te gemakkelijk om Facebook de schuld te geven van de schandalen die nu naar buiten ko men. Volgens Olsthoorn zouden mensen ook eens kritisch naar zich zelf moeten kijken. „Elk bedrijf pro beert klanten te verleiden om zoveel mogelijk te kunnen verkopen. Face book doet dat met fantastisch gepro grammeerde software, waarmee ze mensen steeds weer uitdagen om er gens op te reageren. Maar waar is de zelfbeheersing om steeds maar weer op zoek te gaan naar aandacht? Zijn die contacten op sociale media nu echt zo verheffend dat iemand niet zonder ze kan? Ik denk dat mensen het veel leuker kunnen hebben in de voetbalkantine. Of op de school van de kinderen, waar ze echt iets kun nen betekenen voor de mensen in hun netwerk." Hoewel het Cambridge Analytica- schandaal een flink aantal gebruikers aan het twijfelen heeft gebracht en de beurswaarde van het bedrijf en kele miljarden omlaag kukelde, ver wacht Olsthoorn niet dat dit de on dergang van Facebook wordt. „Over een week is iedereen dit weer verge ten." Kuddedieren Een paar weglopende gebruikers zijn niet het grootste gevaar voor Face book zolang er nog heel veel mensen sociaal verslaafd zijn, denkt ook Bram Bakker. „Mensen zijn kuddedieren. Die lopen pas massaal weg als hun helden zich ook afkeren van Face book." En toch vertoont het bastion Face book barsten die gevaarlijk kunnen zijn, vindt Olsthoorn. „Jarenlang wa ren ze een soort Sjors en de rebellen club en scoorden ze met alles wat ze deden. Maar als de eensgezindheid weg is, als er intern twijfel ontstaat over de richting die het bedrijf op gaat, als er mensen met slechte ver halen naar buiten blijven komen, dan kan het nog bloedlink worden voor Facebook." donderdag 22 maart 2018 GO Raymond Boere Rotterdam Een leven zonder Facebook? MM Dat is nog niet zo makkelijk - Bram Bakker (psycholoog) -4 Louis van de Geijn: Ik ben er altijd scherp op dat ik gemanipuleerd kan worden, maar dit gaat wel heel ver." FOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9