Geert Wilders vergaart zetels, maar zijn prestigeproject in Rotterdam mislukt Denk scoort in steden Verlies in grote steden doet D66 pijn VVD houdt zijn kiezers vast 7 BESCHEIDEN Sterker: Wilders zal met een vervelende nasmaak wakker worden. Want bij zijn eigen grote prestige project, de raadsverkiezing in Rotterdam, wist hij 'slechts' twee zetels bin nen te slepen. Nogal een demasqué wie kijkt naar hoe de PW-leider zei de stad te gaan 'veroveren' op Leefbaar Rotterdam. Die partij ging nota bene een verbond aan met Wilders' rivaal Forum voor Demo cratie en blijft - met waar schijnlijk elf zetels- de grootste. Ook in Utrecht wist de PW niet de grote door braak te forceren waarop hij had gehoopt: met twee zetels komt zijn partij de raad binnen. In Enschede worden het er mogelijk drie. Een mokerslag is het allemaal niet te noemen. Zo is het gemeente raadsproject van Wilders allerminst een zegetocht geworden. Wilde de PW- leider eerst meedoen in 6o gemeenten, later moest hij dat streven halveren door een gebrek aan kandida ten. Vervolgens bleef Wil ders bepaald niet vrij van de 'LPF-achtige' chaos en intern gedoe, nota bene de reden dat hij de stap naar de gemeentes zolang uit stelde. Soms had hij pech, omdat kandidaten uitgle den op Twitter. Een aantal maal was het Wilders zelf die voor uitglijders zorgde. Zo moest hij z'n zelf ge selecteerde nummer één op de lijst in Rotterdam al na 24 uur vragen terug te treden, nadat van deze He- gedüs racistische uitlatin gen opdoken. En Wilders zelf haalde de woede van velen op de hals door op bezoek te gaan in het Rus sische parlement en daar een vriendschapsspeldje op te knopen. De MH17- nabestaanden domineer den dagen het nieuws met hun verdriet over die stap. NIEUWKOMER Bij Denk mag de vlag uit. Volgens de eerste exitpolls in de grote steden neemt de islamitisch geïnspireerde partij meteen een stevige positie in in de raden van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. In Utrecht en Am sterdam wordt de partij voorlopig ingeschaald op 3 van de 45 beschikbare ze tels, en in Rotterdam zelfs op 4. Volgens eerste schat tingen haalde Denk daar 8,8 procent van de stemmen. De Rotterdamse Denk-lei- der Stephan van Baarle noemt dit een historische overwinning. „Ik ben intens gelukkig en trots. We gaan bouwen aan een brede volkspartij die bij de vol gende verkiezingen gaat wedijveren om de grootste te worden." TELEURSTELLING Zowel in Rotterdam, Utrecht als Amsterdam wonnen de liberalen wel iswaar gisteravond licht terrein in de exitpolls, maar de vraag is nog hoe zich dat vertaalt in extra raadszetels. Zo wordt in de havenstad vrijwel zeker zetelwinst geboekt, maar is dat in de Domstad en de hoofdstad lang niet zeker. De percentueel kleine winsten in de grote steden werden met gejuich ont vangen in Bink Rooftop, een restaurant in Den Haag. De score qua raadszetels is belangrijk voor de libe ralen, omdat de partij hoopt bij deze raadsver kiezingen landelijk de grootste te worden. Dat was tot nog toe het CDA. De WD kwam in 2014 tot 1.098 zetels, maar onvrede over het regeringsbeleid - de afgelopen jaren gericht op bezuinigingen - kost ten de liberalen nog 8 ze tels in de Tweede Kamer. Niet teleurgesteld kijken als de uit slag tegenvalt. Dat valt nog niet mee in de Utrechtse Winkel van Sinkel. De oekaze van de partijtop - ver stuurd per app naar actieve partijle den - is aan niet alle aanwezigen besteed. Als om 20.20 uur de NOS- prognose voor de Domstad binnen komt, is er eerst nog gelatenheid: met een verlies hebben de demo craten rekening gehouden. Maar als rivaal GroenLinks met maar liefst drie zetels verschil de grootste lijkt te worden, ontsnapt een 'oooh' aan diverse D66-kelen. Teleurstelling laat zich moeilijk dresseren. „Het wordt een nek-aan-nekrace met GroenLinks", weet campagne leider Sjoerd Sjoerdsma eerder op de avond nog te melden over het ge vecht in de grote steden, strijdto neel van de progressieve partijen. Misschien wel harder komt de exit poll in Amsterdam binnen, de hoofdprijs die D66 in 2014 nog ont futselde aan de decennialang zo op- permachtige PvdA. Nu, vier jaar later, is de partij alweer onttroond. Wederom door GroenLinks. Een beperkt verlies was vooraf wel ingecalculeerd, maar wennen is het wel voor een partij die de afge lopen jaren triomf op triomf wisten te stapelen. De ambitie om vanuit Het wordt een nek- aan-nekrace met GroenLinks een voortrekkersrol colleges te bou wen waarin links en rechts worden verenigd, is een grote opgave ge worden, al zal het er in sommige steden nog om kunnen spannen. Hoewel een lokale aangelegen heid kan de uitslag bij de gemeente raadsverkiezingen niet los worden gezien van landelijke ontwikkelin gen. Van de vier coalitiepartijen die deelnemen aan Rutte III lijken het CDA en D66 de meeste moeite te hebben haar aanhang te behouden. Voor D66 is dat niet verrassend. Dat had liever geregeerd met het afge haakte GroenLinks. Dat uitgerekend die partij in de grote steden beloond wordt, doet toch pijn. STABIEL donderdag 22 maart 2018 GQ De slechtziende Lidwien Cornelissens uit Leiden maakt ge bruik van een 'voor- leesbril' om het stem biljet te ontcijferen. Het apparaatje zet teksten om in spraak zodra Cornelissens ernaar wijst. De Leidse heeft nu geen hulp meer nodig tij dens het stemmen. F0T031PICTURES.NL Dubbel feest. Mike van 't Oever viert zijn 18de ver jaardag én mag meteen voor het eerst stemmen. Burgemeester Adri- aan Hoogendoorn (r) van Oldebroek haalt hem hoogst persoonlijk op in een limousine. FOTO HENRI VAN DER BEEK Geert Wilders heeft in de 30 gemeenten waar zijn PVV meedeed zetels ver gaard, maar de lokale doorbraak van zijn partij is het niet geworden. Tobias den Hartog Den Haag Blijdschap bij de liberalen, foto olaf kraak Regeringspartij VVD stevent in de gemeente raden van de grootste steden van ons land af op een iets betere score dan vier jaar geleden. Edwin van der Aa Den Haag De imposante zegereeks die D66 onder Alexander Pechtold door maakte, is tot staan gebracht. Het moest er een keer van komen, maar vooral het verlies in de grote steden doet pijn. Laurens Kok Utrecht Kamerlid Pia Dijkstra (I) kijkt naar de uitslagen, fotoanp -Campagneleider Sjoerd Sjoerdsma houdt de moed erin Partijleider Kuzu. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7