Bij de PvdA klinkt het van oef en au loUEUf Historisch: Groenlinks wint de hoofdstad 6 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 DREUN WINST der berusting. Maar ook voorzichtig optimisme en strijdlust. „We heb ben verloren, maar ten opzichte van 2017 heb ben we gewonnen", zei Asscher. „Het herstel is begonnen, maar het zal een lange weg zijn. Maar de PvdA komt al tijd weer terug." Opvallend vaak klonk het woord 'idealen'. „Als wij onze macht verliezen dan vallen we terug op onze idealen, en dat veert lekker", zei Moorman. Volgens As scher had de PvdA deze campagne 'met volle te genwind gevochten voor de sociaaldemocra tische idealen'. Maar hoe hard ze ook gevochten hadden, en hoe trots Asscher ook zei te zijn op alle dui zenden vrijwilligers, het kon niet verbloe men dat de PvdA in ge meenten nog nooit met zo weinig raadsleden vertegenwoordigd zal zijn als de komende vier jaar. Mogelijk dat de partij door de winst van Groenlinks is sommige gemeenten nog in het colleges terechtkomt, maar van het ooit zo grote sociaaldemocrati sche machtsblok op ge meentelijk niveau is niets meer over. En dat is een hard gelag voor de partij, die zo graag lo kaal geworteld wil zijn, maar inmiddels geredu ceerd is tot een margi nale factor. In 2oro haalde de PvdA bij de gemeente raadsverkiezingen 15,7 procent van de stem men, in 2014 nog 10,2. „Een historische overwinning", aldus partijleider Jesse Klaver gisteravond bij een uitzinnige menigte in Am sterdam. „Deze uitslag is nóg beter dan verwacht", zegt oud-partijleider en Tweede Kamerlid Bram van Ojik. In Amsterdam kan Groenlinks vol gens de exitpoll op elf zetels rekenen, bijna een verdubbeling van de hui dige zes zetels. Er werd gerekend op een nek-aan- nekrace met D66, dat in 2024 nog 14 van de 45 zetels behaalde en daarmee de PvdA van de troon stootte in de hoofdstad. Maar zelfs D66 werd giste ren met gemak verslagen. Groen- Links en D66 lijken nu wel op elkaar aangewezen om samen een coalitie te vormen. In vrijwel alle gemeenten heeft Groenlinks gewonnen. Ook in Utrecht, waar de partij de laatste vier jaar al meebestuurde. „Dit is een be loning voor goed bestuur", zegt Van Ojik. Ook het 'Jesse Klaver-effect' heeft een rol gespeeld, denkt hij. Het grootste thema in Amsterdam wordt de komende vier jaar volgens Rutger Groot Wassink - lijsttrekker in de hoofdstad - 'de groeiende onge lijkheid'. „Tussen hoge en lage inko mens, tussen hoog- en laagopgeleid. Er zijn groepen die niet meedoen en dat is op de lange termijn een groot gevaar. Er is niet één maatregel die dat oplost." Groot Wassink is ontzettend blij met de uitslag, zo liet hij kort na de exitpoll aan deze krant weten. „Als wij inderdaad de grootste zijn, willen we zo snel mogelijk een college vor men. Met Groenlinks aan het roer gaan we de stad eerlijker, duurzamer en socialer maken." Groot Wassink speculeerde al over samenwerking met D66 en VVD in het gemeentebestuur. „Ze zijn allebei knetterrechts, maar je kunt met beide partijen goed zaken doen", zei hij tij dens een debat. „D66 staat dichterbij ons, maar de WD is misschien wel wat buigzamer." Op dit moment regeren D66, WD en SP nog in Amsterdam. Voor een nieuwe coalitie zijn waarschijnlijk vier partijen nodig. Dat betekent dat GroenLinks en D66 op zoek moeten naar minstens twee coalitiepartners. Een andere grote winnaar - Forum voor Democratie - hoort daar niet bij: die is door beide partijen bij voorbaat uitgesloten. Of GroenLinks ook de eigen strijd tegen de 'sleepwet' heeft gewonnen, was gisteravond nog onduidelijk. On der leiding van Tweede Kamerlid Ka- thalijne Buitenweg voerde de partij fel campagne tegen de inlichtingen- wet. Maar de definitieve uitslag van het referendum was nog niet bekend. Bij een tegenstem wil GroenLinks een reparatiewet in werking laten tre den, waarmee de inlichtingenwet op meerdere punten wordt aangepast. In Akhnathon, een klein zaaltje in het cen trum van Amsterdam waar partijleider Lode- wijk Asscher was, over heerste voor de eerste exitpolls naar buiten kwamen nog de galgen humor. „Waarom wa ren we in 20014 eigen lijk zo down?" zei de Amsterdamse lijsttrek ker Marjolein Moor man. Toen werd de PvdA na meer dan 60 jaar ont troond als grootste par tij in de hoofdstad en volgden vier jaar van verbeten oppositievoe- ren in de gemeenteraad. Nu zou Moorman blind getekend hebben voor de 10 zetels van vier jaar geleden. Toen de voorlopige uitslagen binnendrup pelden sloeg de stem ming toch enigszins om. Bijna gehalveerd in Rotterdam, gereduceerd tot splinterpartij in Utrecht en in Amster dam teruggebracht tot een schamele 5 zetels. „Oef', klonk het vaak. En: „Au." En toch was er van een begrafenisstem ming geen sprake. Eer- donderdag 22 maart 2018 Nijmeegse ge meentewerkers ver wijderen een por tret van Alparslan Türkes, een natio nalistische Turkse politicus die in 1997 overleed. De poster hangt tot ergernis van de lokale partij Nijmegen Rechtsaf in een Turks cultu reel centrum waar gestemd kan wor den. FOTOANNENIJTMANS - De oude dubbel dekker die inwoners van Ressen is be loofd als stemloca- tie, strandt met pech. Stemgerech tigden moeten uit wijken naar het pro testantse kerkje in de Gelderse dorp in de gemeente Linge- waal. FOTO MAARTEN HARTMAN Klaver scoort in de stad Aanhangers van Groenlinks zijn euforisch als de uitslagen binnenkomen, fotoanp Groenlinks is als grootste partij uit de bus gerold in de gemeente raad van Amsterdam, voor het eerst in de geschiedenis. Daarmee lijkt de opmars van de partij - sinds het aantreden van Jesse Klaver - nog lang niet gestuit. Ook in Utrecht is Groenlinks de grootste. Peter Winterman Amsterdam Zou het voor de PvdA erger of minder erg worden dan vorig jaar? Dat de sociaal democraten zouden opnieuw een dreun zouden krijgen was in gecalculeerd, de vraag was slechts hoe hard de dreun aan zou komen. Behoorlijk hard, zo bleek. Roelf Jan Duin Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6