V 5 —f/ H Uitvouwen, sorteren, stapelen. Tot diep in de nacht sloofden duizenden mensen zich uit om zo snel mogelijk de stemmen te tellen. Een van hen: Ans Koorn. Ruim 60 jaar helpt ze in Den Helder: „Het is een eer" Even is er paniek in Ans' stembu reau. Een jongetje van 2,5 jaar propt de identiteitskaart van zijn moeder in de stembus. De moeder houdt 'm nog net tegen: „Sorry. Ik had Joey verteld dat hij iets in de 'brievenbus' mocht gooien, alleen niet wat." Ans glimlacht er maar éven om. „Mevrouw, dit had lastig kunnen worden. Zonder identi teitsbewijs kunt u niet stemmen. En uw pas had u pas na 21.00 uur uit de stembus kunnen halen. Dan mag de bus pas open." Ja, stembureau-lid Ans Koorn lepelt de regels zó op. Maar wat wil je ook? In 1955 zat ze al voor het eerst 'op' een bureau en anno 2018 heeft ze het examen dat ze ervoor moet afleggen wederom glansrijk gehaald. En dat het examen digi taal was, was geen probleem. Deze whatsappende oma (zeven klein kinderen, twee achterkleinkinde ren) is zo modern, dat ze zelf di rect over het elektronisch stem men begint. „Zo jammer dat het is afgeschaft. Toen konden we aan het einde van de avond één bon uitdraaien: hup, klaar!" De grootste verandering in de 60 jaar dat ze meedraait: dat het al lemaal veel strenger is geworden. „Vroeger vroegen we bijvoorbeeld helemaal niet naar een identiteits bewijs. Iedereen in Den Helder kende iedereen. De hele dag hoorde ik: hé Ans, hoi Ans. Maar ja, de stad is gegroeid hé. En veel van mijn kennissen zijn overle den. En als je niemand meer kent, is het natuurlijk logisch dat je om legitimatie vraagt." Ook de stemlocaties zijn nogal veranderd. Ans: „We zaten vroeger vooral in scholen en dan was er al tijd wel een conciërge die hielp. Maar die mannen zijn wegbezui- Met mijn nieuwe heup kan ik weer prima knielen om biljetten te tellen, en weer overeind komen nigd en veel van de scholen zijn verdwenen of gefuseerd." Vandaag zit ze onder de glitterbollen: stem bureau 30 bevindt zich in de lokale dansschool. 'Best gezellig', oor deelt Ans, terwijl ze een echtpaar vermanend toespreekt. Het stel heeft zijn passen verwisseld. Ans: „Ik zag het eerst niet, want jullie lijken op jullie paspoortfoto's nogal op elkaar." De vrouw, quasi- verontwaardigd: „Ik? Lijk op mijn man?" Ans, die stoïcijns doorwerkt aan het tafeltje met zak Mentos (voor de frisse adem), met loep (voor de slechtziende kiezer) en stamper (om de formulieren in de bus aan te duwen) heeft het stemmen tel len altijd als 'een eer' gezien. „Ik heb de oorlog als meisje heel be wust meegemaakt. Ook wij moes ten op de vlucht voor de bommen, een veilig onderdak vinden in een boerderij buiten de stad. Ik weet hoe het is als je je niet vrij voelt. Verkiezingen zijn daarom bijzon dere dagen. Zoals ze wel zeggen: een feest van de democratie." Niet dat Ans stemmen zo ge makkelijk vindt. Net als veel an dere Nederlanders heeft ook zij flink getwijfeld voor ze haar for mulier invulde. „Ik heb de afgelo pen weken drie keer de Kieswijzer gedaan en toen wist ik het nog steeds niet." Welke lijst het uitein delijk is geworden, zegt ze niet, maar in ieder geval géén splinter partij. „Ik heb een hekel aan die partijtjes waarvan je weet dat ze maar hooguit één zetel krijgen. Die kunnen toch niks in de raad betekenen?" Elk jaar krijgt ze de vraag van collega's of ze er bij de volgende verkiezingen weer bij is. Vindt ze gek. Zó oud is ze toch niet? „Men sen zeggen altijd: je bent nog zo fit, maar ik vind er niks bijzonders aan." Ze doet dus ook kwiek mee aan het gehannes in de late uurt jes. Stemformulieren uitstorten, per partij bij elkaar leggen, voor keurstemmen tellen. „Sinds ik een nieuwe rechterheup heb, kan ik weer prima knielen én overeind komen." De opkomst in Ans' bureau is best hoog: ze krijgt nauwelijks de kans de groentesoep-met-vermi- celli op te lepelen die de dans schoolhouder ondertussen ser veert. Natuurlijk hoopt ze op een record, maar wel met één beden king. Want als er echt massa's stemmers zijn, is zij vér na het perse gaan van deze krant nog be zig. „Ik vergelijk zo'n dag wel eens met een verjaardag. Leuk als er veel mensen komen, maar wel meer afwas." donderdag 22 maart 2018 GQ Burgemeester Wil Houben van Voe- rendaal trakteert vrijwilligers in zijn stembureau op taart. Houben kreeg afgelopen week veel steunbetuigin gen nadat bekend was geworden dat hij begin dit jaar was bedreigd door een gemaskerde man met een pi stool. FOTO ANP Inwoners van Zuidpias, nabij Gouda, hoeven de auto niet uit om de kandidaat van hun voorkeur aan te kruisen. Het drive-in stembureau blijkt ook in trek bij motorrijders. Krasse Ans Koorn (86) telt sinds 1955 de stemmen Eefje Oomen Den Helder - stembureaulid Ans Koorn Ans Koorn op een stembureau in Den Helder. „Het is nu strenger. Vroeger vroegen we nooit om een identiteitsbewijs." fotomarcookhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5