Vreemd gedrag remt PVV niet O Vroeg uit de veren We gaan stemmen Nieuwland stemt met Trekdijk in het hoofd IJZEU Autocorrectie 2 Zoevend naar het stembureau GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN T IN STIJL STEMMEN Commentaar De Zeeuwen hebben nieuwe gemeenteraden geko zen. In bijzondere omstandigheden. Even dreigde de verkiezingen hier een podium te worden voor Geert Wilders. De extreemrechtse populist wilde gisteravond in Terneuzen verschijnen tussen brave kandidaat-raadsleden die geen vlieg kwaad doen. Burgemeester Jan Lonink waarschuwde hem terecht dat het wel een lokaal feestje moet blijven. Vervolgens haakte Wilders af. Ondanks dit vreemde gedrag komt de PVV in de gemeenteraden van Terneuzen en Tholen. Kiezers zullen zich ook even achter de oren hebben ge krabd over het referendum. Over de wet die inlichtingen diensten toestaat veel communicatie te onderscheppen. Dat gaat ten koste van de privacy, een groot goed. Maar de Tweede Kamer heeft al beslist dat het nodig is voor de veiligheid. Zo sta je als burger voor een lastige afweging. Dat blijkt. Voor- en tegenstanders houden elkaar in even wicht. En dan de nog steeds bescheiden opkomst. Die zien we als graadmeter voor het succes van de democratie. De ge kozen raadsleden hoeven zich echter geen zorgen te maken. Hun mandaat is er nauwelijks minder om. De men sen die niet stemmen, houden zich meestal bewust afzij dig. Dat is beter dan een onbezonnen stem. De niet-stem- mers hoeven de komende jaren niet te zwijgen. Liever niet. Een beetje volksvertegenwoordiger beseft dat goed naar hen luisteren de beste manier is om ze bij de politiek te be trekken. De beste manier om niet- stemmers bij de politiek te betrekken is naar ze te luisteren ALMANAK Werken is anno 2018 toch heel wat anders dan pakweg twintig jaar geleden. Wie had ooit ge dacht dat er zoiets zou zijn als een groepsapp, waarin het team dat weekeinddienst heeft elkaar berichtjes stuurt. Meer, en min der ter zake doende. Zo appte een vermoeide collega aan het einde van haar dienst dat ze in ging storten. Want 'van 10 tot 17 alleen maar klauwen belopen', voerde ze ter verklaring aan. Een mededeling die alleen maar vragen opriep, dus verduide lijkte ze: 'Klussen'. En om de oorzaak van het misverstand op te helderen: 'Autocoureur'. Raadslid Treurniet grijpt naast titel Lasagne in stembureau Waarnemers uit Frankrijk aanwezig Voor al uw inlijstwerk [ijstenmakerij^fcs De demonstranten verzamelden zich rond 20.00 uur bij het station waarna ze zingend en roepend naar het Middelburgse stadhuis trokken in de hoop dat de nieuw gekozen politici dat plan van tafel vegen. Wat hen betreft blijft de Trekdijk groen, maakten ze via vele protest borden duidelijk. John de Rijke ver telde dat hij uit protest deze keer op de LPM stemde. „En een vol- machtstem namens mijn buurman op de SP." Vier jaar geleden stemde hij nog VVD en zijn buurman 'zo ver ik weet' op het CDA. „Maar die partijen zijn voor industrie daar. Die krijgen dus deze keer niet onze stem." Volgens hem gaven veel inwo ners hun stem aan partijen die te gen de aantasting van de Trekdijk zijn. Dat beaamde ook Freddy van Nieulande die 'in het belang van Nieuwland' op de SP stemde. „Deze keer hebben veel inwoners tijdens het stemmen echt gedacht aan onze leefbaarheid." donderdag 22 maart 2018 ii HEINKENSZAND Naar het stembureau in stijl. Burgemeester Gerben Dijksterhuis van Borsele was gisteren voor één dag chauffeur van een Tesla. Hij bracht stemmers in de luxe elektri sche auto naar het stembureau. „Ik wil graag met ze in gesprek komen over de lokale democratie. Dat vind ik heel belangrijk, want de keuzes die ze vandaag maken zijn de komende vier jaar van invloed." De keuze voor een Tesla is bewust. Het moest ludiek zijn en milieubewust vervoer past bij Borsele. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Lijsttrekker Willemien Treurniet van de CU in Middelburg heeft naast de titel Beste Raadslid van Nederland gegrepen. Johnas van Lammeren van de Partij voor de Die ren won de prijs. Er waren wel lovende woor den voor Treurniet. „Zij is de personificatie van haar dossier. In de raads zaal maar ook daarbui ten. Als er iemand is die volk en vertegenwoordi ger aan elkaar weet te verbinden, is dat Wille mien wel." Zij was uit 338 inzendingen doorgedron gen tot de finale. NISSE Op het stembureau van Nisse was het goed toe ven. De geur van vers ba nanenbrood in de zaal. Bij de ingang een schaaltje met chocolade bonbons. Gemaakt door Olga volgens Russisch recept. „Die maakt mijn schoonmoeder", zegt Su- zanne Thoen, mede-be heerster van het dorps huis. Zij legde deze dag de leden van het stembu reau in de watten. „Tus sen de middag krijgen ze huisgemaakte lasagne met een groene salade en vanavond broodjes". MIDDELBURG Internationale waarne mers van de Raad van Europa hebben de ver kiezingen in Middelburg bijgewoond. Niet om te controleren of die cor rect verliepen maar om ervan te leren, vertelde de Fransman Jean-Pierre Liouville. Hem viel vooral op dat de stembureaus op zo veel 'gewone' loca ties waren waar mensen toch al komen. „Stem men wordt zo onderdeel van het dagelijks leven." Tegelzetter Henno Suurmond loopt als eerste stemmer de raadszaal binnen. De zaal dient als stemlokaal. „Het is razend druk op mijn werk. Dus ik ga nu maar vast. Je heb het recht om te stemmen, dus daar moetje gebruik van maken." De Dombur ger moet nog vijf minuten geduld hebben. Precies om half acht zegt Jan Lampert plechtig: „Het stembureau is geopend." Ook in Westkapelle Herrijst gaat het stembureau open. De beheerder heeft de leden van het stembureau binnengelaten. „Alle stemlo kalen zijn op tijd open. De eerste zorgen zijn voorbij", verzucht Tanja. „Blijft toch altijd spannend." Tanja maakt met gemeentesecretaris Jo Steinbusch een ronde langs de stembureaus. De verkiezingen lopen op rolletjes. Ze zijn aan het eind van de ochtend in Grijpskerke. De gemeentesecre taris schat dat verreweg de meeste mensen die voor de gemeenteraad stemmen ook hun stem uitbrengen voor het referendum. Tanja: „We hebben nu twee keer zo veel stembussen nodig. Maar die heb ben we gelukkig zelf in huis. De verkie zingen voor provincie en waterschap waren ook gelijktijdig." En wat als ie mand een biljet in de verkeerde bus gooit? Tanja: „Geen probleem. Die biljet ten tellen we gewoon mee." Ook in Grijpskerke verloopt het stemmen goed. foto ruben oreel LIST IN LIJSTEN^ Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl Zo'n honderd inwoners van Nieuw- en Sint Joosland en sym pathisanten protesteerden gisteravond luidkeels tegen de plannen om een industrieterrein aan te leggen op de Trekdijk bij Nieuwland. Emile Calon Middelburg De verse krantjes maken het pakket compleet. De vorig dag zijn de vouwkratten voor de zestien vaste en twee mobiele Veerse stembureaus gevuld met alles wat er nodig is voor de verkiezingen. En dat is meer dan alleen stembiljetten. Met haar collega Madeleine van Kempen verdeelt Tanja Da- vidse de kranten. „Voor de stille uurtjes." Davidse werkt bij de gemeente Veere en is al vanaf oktober bezig met de organisa tie van de verkiezingen. Vandaag is dé dag. De wekker ging vanochtend vroeg af in huize Davidse. Tanja moest om zes uur op het gemeentehuis in Domburg zijn. De voorzitters van de stembureaus komen vanaf kwart over zes naar het gemeente huis om de spullen op te halen. Toevallig is Joris Hoogwerf, de voorzitter van stembureau 1 in Veere, ook de eerste die binnenkomt. Twintig minuten later gaat de voorzitter van stembureau Ga- pinge als laatste met de spullen op pad. Tanja's telefoon rinkelt. De deur van verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst is nog op slot. „We hebben een lijst met de beheerders van alle stemlokalen. Gauw even bellen." -4 Tanja Davidse met voorzitter Jan Lampert van het stembureau in Domburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57