O M A Nog meer lokalen de grootste, PVV blijft klein, GroenLinks kan juichen I A 'Groei lokale partijen is indrukwekkend' 4 GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 Veel meer afgetekend waren de voorlopige resultaten van de ge meenteraadsverkiezingen. Zo wist de PVV niet de grote over winningen te boeken in Utrecht en Rotterdam, juist de steden waar Geert Wilders het bij de lan delijke verkiezingen goed had ge daan en een 'een verovering' had beloofd. Tot de winnaars behoren aller eerst de vele lokale partijen die op veel plekken de macht grepen. Waarschijnlijk zijn er nog meer lokale partijen de grootste gewor den in vergelijking met vier jaar geleden. In elk geval in Rotterdam wist Leefbaar Rotterdam haar po sitie van grootste partij met af stand te behouden. Een van de weinige landelijke partijen die reden heeft tot jube len is GroenLinks. Die partij wordt de grootste in Utrecht en Amsterdam en haalt ook in bijna alle andere gemeenten waar ze meedeed aan de verkiezingen winst. Dat gaat vooral ten koste van D66. Vier jaar geleden was die partij in veel grote steden nog de grootste. De partij lijkt te worden afgerekend voor de regeringsdeel name. Dat geldt overigens ook voor regeringspartij CDA. Deze verliest in de grote steden terrein, terwijl collega-coalitiepartij VVD hier en daar juist wat zetels won. Een andere partij die succes boekte, is Denk. Het lukte de par tij - net als vorig jaar bij de lande lijke verkiezingen - om veel al lochtone stemmers te mobilise ren. Zo komt de partij in Rotter dam vanuit het niets de raad in met vier zetels, in Utrecht en Am sterdam met drie. Versnipperd In het merendeel van de gemeen ten, hebben de gemeenteraads verkiezingen een versnipperd po litiek landschap opgeleverd. Veel kleinere partijen veroverden een plek, terwijl traditionele fracties inleverden. De komende weken moeten er op veel plekken colle ges worden gevormd van mini maal vier partijen. Als de uitslag van het referen dum een 'ja' blijkt kan het kabinet het advies van de kiezer naast zich neerleggen. Toch kan er binnen de regeringscoalitie een discussie losbarsten om toch al eerder een aantal aanpassingen door te voe ren. Het nee-kamp haalde, zo leek gisteravond, bijna evenveel stem men. Zeker D66 zal ervoor voelen nog eens naar de scherpe kantjes van de wet te kijken. De lijst met gemeenten waar lokale partijen de grootste zijn geworden groeit en groeit. In Den Haag is het Groep De Mos. In Rotterdam Leef baar Rotterdam. In Tilburg LST. In Venlo is EenLokaal vanuit het niets de grootste geworden. En, en, en... Toch is zo langzamerhand het maximum wel bereikt, denkt poli ticoloog Krouwel van de Vrije Uni versiteit van Amsterdam. „Niette min is de groei indrukwekkend." Haalden lokale partijen in '96 nog zo'n 18 procent van de stemmen, dit groeide van 23,7 in 2010 naar 27,8 in 2014. Ditmaal voorspellen peilers zelfs dat de grens van 30 procent wordt overschreden. Die groei is verklaarbaar door de krimp in de aanhang bij CDA en PvdA, zegt Krouwel. „Het verval van de oude, enorme machtspar tijen heeft de lokale partijen ge voed. Er zit veel boosheid in de aan hang van lokale partijen. De teleur stelling in de oude machtspartijen is hun brandstof geweest." Al moeten lokale partijen ditmaal de kiezers die teleurgesteld zijn in de traditionele partijen, delen met de PVV, zegt hij. „Die partij vist duidelijk in dezelfde vijver. Net als Forum voor Democratie, maar goed, die doen maar in één ge meente echt mee." Al benadrukt Krouwel, op basis van zijn uitgebreid onderzoek naar lokale politiek, dat lokale partijen De teleurstelling in de oude machtspartijen is hun brandstof geweest niet alleen op deze vorm van pro teststemmers kunnen rekenen. „Er zijn zeker kiezers die oog hebben voor hoe een wethouder van een lokale partij of een raadsfractie het heeft gedaan. Maar omgekeerd is ook waar: soms straffen ze de lokale VVD voor een optreden van een landelijk kopstuk." Krouwel gelooft niet dat de groei almaar zal blijven doorgaan. Er zit een grens aan, zegt hij. „Een grote groep kiezers blijft namelijk toch stemmen op de lokale fractie van een landelijke partij: die kijkt hele maal niet naar lokale program ma's." En kleine schandalen spelen soms het imago parten. „Ik noem ze flash parties", zegt de politicoloog. „Ineens zijn ze er, zonder dat er echt een programma ligt. Zo'n lo kale partij zonder echte kernwaar den. Die gaan nogal eens ten onder aan de ego's van leden, want dan blijkt bij een actuele kwestie dat ze totaal niet op één lijn zitten, maar bijeengekomen waren op één issue. Dat knalt niet zelden ineens uit el kaar." donderdag 22 maart 2018 GO Stembureau Vanaf klokslag 00.00 uur zijn kie zers welkom in een dubbeldekker op de Markt in Zaltbom- mel. Aziz Rahou (28) is de eerste be zoeker in de bus en hij is daarmee de L brengt voor de Bt raadsverkiezingen 2018. FOTO ROEL VAN DER AA De Partij voor de Dieren had onge twijfeld hoge ogen gegooid in dit stemlokaal bij kin derboerderij 't Erf in Waalwijk, maar in die gemeente doet de partij niet mee. Geitjes, zebravin- ken en eekhoorn tjes houden de kie zers gezeldschap. FOTO MARIE-THERESE KIER- Het referendum over de wet voor de inlichtingendiensten is een fotofinish geworden. Uit een eerste poll bleek dat 49 procent van Nederland 'ja' heeft gezegd, één procent meer dan het nee-kamp haalde. Tobias den Hartog Den Haag Kajsa Ollongren brengt haar stem uit in Amsterdam, fotoanp A Jos van Rey, ex-VVD'er en nu lijstduwer van de Liberale Volkspartij Roermond, brengt zijn stem uit. Hij heeft op het stembureau in Herten snel woorden met Leon Goijen. Volgens Van Rey mag deze ex-voor- zitter van het CDA Roermond er niet zitten. De gemeente geeft aan dat Goijen in zijn recht staat, fotoanp Voor de derde achtereenvol gende keer zit er groei in lokale partijen bij de gemeenteraads verkiezingen. Zij halen ongeveer een derde van alle stemmen. Al zit er een grens aan de groei, zegt politicoloog André Krou- wel. Tobias den Hartog Den Haag -André Krouwel, politicoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4