Hommage aan de 'gewone' vrouw 44 5 Linssen brengt serenade TheDoorsen meer DOUWE EISENGA Wens in vervulling Folk Rock werking van de verschillende tek sten. Het schrijven van een a capella- koor betekent dus veel ambachtelijk werk. In Un, c'est le premier nombre d'un nombre infini (één is het eerste getal van een oneindig aantal) maakt duidelijk dat je de wereld onmogelijk kunt doorgronden. Hoe meer je weet, hoe meer je niet weet. De tekst is tijdloos. In de meer dan duizend jaar oude tekst blijkt dat er intolerantie was, maar ook verdraagzaamheid, net als nu." VanWyck Bij een kleine groep was ze al bekend, vanwege haar pro ject One Song A Week. Dat begon in 2016. Iedere week een nieuw nummer schrijven en ver spreiden via internet. Dat lukte aardig en onthulde al een voor liefde voor subtiele teksten, zacht glijdende melodielijnen en trage, akoestische, folky begeleiding. Een stem die diep kan raken, maar vooral warm, donker en breekbaar is en altijd melodieus over de ak koorden danst. Stem en muziek van VanWyck klinken heel internationaal. Haar uitspraak, maar ook de diepgang en poëzie in haar Engelstalige tek sten en de manier waarop ze op in ternet haar songs presenteert, dra gen daaraan bij. De artiestennaam VanWyck klinkt dan weer heel Nederlands. Het is een verwijzing naar de meisjesnaam van haar oma. Net als de andere oma een sterke vrouw die een belangrijke rol op de achtergrond speelde en haar stimuleerde om talenten vol ledig te ontplooien. „Ik had een jeugdfoto van haar op de desktop van mijn laptop staan. Dat herin nerde me steeds aan de kansen die zij nooit kreeg, maar ook aan hoe ze mij stimuleerde die wel te grij pen." Christine ging met muziek aan de slag en studeerde klassiek pi ano. Ze verbreedde haar muzikale Ik had een jeugdfoto van mijn oma op de desktop van mijn laptop staan interesse en maakt uitstapjes naar rap, triphop en jazz. Er is verwant schap aan grote stemmen zoals die van Natalie Merchant, Kate Wolf, Laura Marling. Muziek met de im pact van songwriters als Damien Rice en zelfs Leonard Cohen. Er kleeft daardoor ook iets tijdloos aan hoe ze zingt en aan wat ze zingt. Veelal verhalen die met ac tualiteit te maken hebben, maar daarin niet verzanden. Kritische voetnoten bij grote en kleine ge beurtenissen die door een poëti sche invulling kunnen ontroeren. De nummers van One Song A Week bleven nog in eenvoud ste ken. Op het album komt een rijker gearrangeerd geheel tevoorschijn. Daarvoor kreeg ze hulp van onder andere muzikant en producer Reyer Zwart. Geen overdaad, maar uitgekiende eenvoudige accenten die kleur geven aan de melancho lie. Dat gebeurt onder meer met strijkersarrangementen of de bij drage van bandlid en zangeres Marjolein van der Klauw. Die geeft met haar backing zang de muziek een extra dimensie. Diva Zangeres en album lijken uit het niets te komen. Toch maakte Christine Oele al in 2010 indruk met de band Nevada Drive. Muziek die experimenteier klonk, maar al de kracht had om luisteraars in te palmen. Van de band verschenen twee albums. Daarna ging Chris tine in 2016 op zoek naar de mu ziek die dichterbij haar lag en op zoek naar de reden waarom mu ziek maken voor haar essentieel was. Daaruit ontstond VanWyck en de poëtische muziek van het al bum. Het album is deels een hom mage aan de 'gewone' vrouw. Een reactie op het ideaalbeeld van de succesvrouwen die een leven als model of diva leiden. Met An Aver age Woman kiest ze om het veelal onzichtbare leven zichtbaar te ma ken. Daarmee tilt ze het gewone en alledaagse naar een hoger ni veau. donderdag 22 maart 2018 GO Douwe Eisenga liet zich inspireren door de poë zie van de Arabisch ge leerde Omar Khayyam (11e eeuw). Het was een wens van hem om deze oude gedichten, Ru- baiyat, van muziek te voorzien. „Twaalf jaar geleden maakte ik een selectie uit de Rubaiyat en ordende de teksten rond de thema's die Khayyam bezighouden. Het idee was, en is, een vierdelige koorcyclus te schrijven. Tot nu toe deed zich geen gelegen heid voor dit idee uit te werken. De compositie opdracht van het Utrechtse Studenten Cantorij zorgt ervoor dat één deel ervan, onder de titel D'Uri Nombre Infini, tot leven komt." Time-Out, Utrechtse Studenten Cantorij, zaterdag 24 maart in de Zeeuwse Concertzaal Middelburg, aanvang 20.00 uur De vijfkoppige band The Open Doors Project brengt een welgemeend saluut aan de muziek van de iconische groep The Doors uit de six- ties. De bandleden vullen het repertoire aan met andere mu ziek die ze leuk vin den. De band bestaat uit Alex van Hoo- tegem (zang en gi taar), Dirk van Halm (bas), Piet Snoodijk (drums), Lex Kosters (gitaar), Rob Kosters (toetsen en zang) Van Hootegem tourt al 45 jaar met andere bands door de pro vincie, maar staat nu voor het eerst in Porgy. Porgy en Bess, Terneuzen, zaterdag 24 maart, 21.30 uur In de vijfde voorstel ling van Joris Lins sen en zijn band Ca- ramba draait het om de lofzang. De show, Serenade, is geïnspi reerd op een Mexi caans gebruik: een orkestje inhuren om je geliefde het hof te maken of je overle den helden te eren. Zanger en tv-presen- tator Joris Linssen brengt samen met Marcel van der Schot (accordeon en zang), Kees van den Hoo- gen (gitaar en zang), Erik van Loo (contra bas en zang) en Djem van Dijk (per cussie en zang)een ode aan het leven, de liefde en de muziek. Luctor et Emergo, Rilland, zaterdag 24 maart, 20.00 uur Utrecht se Stu denten Cantorij is in de ban van tijd. Onder de artiestennaam Van Wyck leverde zangeres en lied jesschrijver Christine Oele on langs debuutalbum An Average Woman af. Een klein meesterwerk van de zangeres met Zeeuwse wortels, woonachtig in Amster dam en opgegroeid in Nieuw- Zeeland. René de Dreu - Christine Oele VanWyck, zondag 25 maart, Bunder Kunst, 's-Heer Arends- kerke, aanvang 15.00 uur. Ze staat zaterdag 17 juni ook op fes tival EEF in Wissenkerke. Christine Oele, artiestennaam VanWyck, heeft Zeeuwse voorou ders. FOTO JITSKE SCHOLS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49