Op zoek naar onkruid 0 Natuur 4 A capella Tijd. Dat is het thema van de voorstelling Time-Out van de Utrechtse Studenten Cantorij. Het komt in allerlei vormen terug. Zo baseerde Douwe Eisengazijn nieuwe compositie voor het koor op eeuwenoude gedichten. Watertanden van boerenwormkruid B'loose geeft songs een eigen twist j/mim e Utrechtse Studen ten (US) Cantorij laat de toeschouwer (genieten van a ca- [pellamuziek uit ver schillende eeuwen: van Sweelinck tot en met Eisenga. De twee achtstem mige psalmen van Jan Pieterszoon Sweelinck contrasteren mooi met de Madrigaal van Peteris Vasks, geba seerd op een 16de eeuws gedicht. In dit werk vervliegt alles met de tijd, behalve de gekwetste trots van een bedrogen minnaar: die eeuwig blijft branden. Juist de combinatie van oude teksten voorzien van heden daagse muziek maken deze Time-out een keer tot iets totaal anders. Dirigent Fokko Oldenhuis roemt het enthousiasme en de passie van de studenten, die studeren aan de uni versiteit en/of het conservatorium in Utrecht. „We toeren met een breed repertoire door Europa en dat bete kent een gevuld en druk leven voor de studenten die de uitvoeringen moeten combineren met hun studie. Heel wat studenten reizen elke week naar Utrecht om te repeteren", ver telt hij. „Dit koor is uitgegroeid tot Eerlijk gezegd vind ik een strijkkwartet 'a piece of cake' vergeleken met het schrijven voor koor a capella een van de beste in de Nederlandse studentenwereld. Het is een hechte groep. De combinatie van passie, am bitie en gezelligheid en het zingen op hoog niveau, maakt het ensemble bijzonder." Getallen „We onderscheiden ons van andere koren omdat we speciale pro gramma's brengen. Omdat we op zouden treden in Middelburg, heb ben we Douwe Eisenga gevraagd speciaal voor dit programma een compositie te schrijven. Zijn D'Un Nombre Infini laat zien dat muziek, getallen en religie al millennia lang onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Hij baseert zijn compositieop dracht op een oud gedicht." Het koor zingt ook een compositie van Ton de Leeuw. „Hij maakte mu ziek bij een gedeelte uit een oud-Soe- merisch handschrift, waarin een krij ger in een ondeelbaar ogenblik het voornemen opvat om voor zijn ge liefde zijn hart te openen en haar zijn liefde te tonen. Robert Nasveld laat de auteur in het werk Mijn vrouw en ik letterlijk een time-out nemen door op vakantie te gaan in Zeeland. De teksten die hij vond in het gasten boek van het hotel, haalde hij door een vertaalprogramma. Ze klinken inhoudsloos in krom Nederlands, echt grappig. Het werk sluit prima aan bij Virgencita van Arvo Part, waarin het gevoel van tijd naar de achtergrond verdwijnt. Minimalisti sche en tijdloze muziek." Het concert van de studenten wordt afgesloten met het Ave Maria van Knut Nystedt, voor koor en viool, gespeeld door Marijke Mulder, een van de vocalisten die ook is afgestu deerd als violiste. Douwe Eisenga en Fokko Olden huis kennen elkaar al vanuit de peri ode dat Eisenga directeur van de Zeeuwse Concertzaal was. Eisenga: „Ik heb al eerder voor zijn koren en orkest geschreven. Ik vind het fijn dat ik nu een werk mocht schrijven voor de US Cantorij, maar het was niet ge makkelijk. Er wordt vaak gezegd dat het schrijven van strijkkwartet de meesterproef voor een componist is. Eerlijk gezegd vind ik een strijkkwar tet a piece of cake vergeleken met het schrijven voor koor a capella. Je wilt natuurlijk geen barbershop-achtige doebie-doebie dingen, dus je zult de puls, de groove uit de tekst moeten halen. Het is een worsteling om tekst, onregelmatige ritmes en ideeën uit te werken. Alles moet kloppen wat be treft de muzikale lijnen die door el kaar lopen, de harmonieën van de verschillende stemmen en de uit- 5 REDENEN OM UIT TE GAAN vrnttfrr* Blues donderdag 22 maart 2018 GO Studenten spelen met tijd Jeanette Vergouwen 44 - Douwe Eisenga Onkruid vergaat niet. Dat is een geluk voor Jonmar van Vlijmen en Ronald Boer. Als Onkruideniers nemen ze publiek mee de natuur in en laten zien dat onkruid heel nuttig kan zijn. En smakelijk bo vendien. Verder eert Joris Linssen geliefden en overleden helden en spelen B'Loose en The Doors Pro ject blues-, jazz- en rockcovers. Weet jij wat je ziet als je door een park loopt? En welke planten eetbaar zijn? Of waar je ze allemaal voor kunt gebrui ken? Je kunt niet meer zonder te likkebaarden door de stad lopen als je op pad bent ge weest met de mannen van de Onkruidenier. Jonmar van Vlij men en Ronald Boer laten zien en oogsten wat de natuur in Middelburg te bieden heeft. Ze zijn sinds vorig jaar maart op reis door Nederland om een ar chief samen te stellen van Ne derlands bruikbare wilde plan ten. Elke locatie heeft zijn eigen vegetatie en die explore- ren ze samen met het publiek, dat met hen meewandelt. Van Vlijmen en Boer vertellen on derweg verhalen en delen hun kennis over onkruid. Aan het einde van de tour kijken ze samen met de deelnemers wat ze kunnen maken van de ge plukte lokale oogst. Het wordt een niet alledaags menu met bloemenlimonades, parkpes- to's en -pannenkoeken met boerenwormkruid. De expedi tie, te boeken via Zeeland Theaters, wordt afgesloten met een onkruidlunch of -borrel. Stadspark Molenwater, zon dag 25 maart, 11.00 uur De zeskoppige band B'Loose speelt vooral minder bekende bluesnum mers. Maar ook jazz en rock-'n-roll worden niet geschuwd. De ervaren muzikanten brengen hun eigen in terpretatie van nummers van grote artiesten als Bob Dylan, Janis Joplin en Tony Joe White op bas, drums, gitaar, saxofoon en mondharmo nica. Jackelien Roozenburg verzorgt de zang. 't Schalle- maaj, Osse- nisse, zon 25 mrt, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48