Onverwachtse reserverol zuur voor De Ridder halve marathon II II 13 KOOPZONDAG 25 MAART zv De Ridder (24) vertrok in de zomer van 2017 naar dé topclub van Neder land, nadat die al jaren aan haar had getrokken. Meteen kreeg de nieuwe ling een basisplaats van coach Detlef Elewaut en ze behield die tot 24 fe bruari. Daarna verhuisde ze naar de bank en viel ze twee keer in. In laat ste twee speelrondes van de regu liere competitie kwam ze helemaal niet in het veld. „Het is heel zuur", laat ze weten. „Het is mij wel duidelijk dat de trai ner met de huidige acht mensen, die ook hartstikke goed zijn, de play-offs gaat spelen. Dat zijn de leukste wed strijden van het seizoen. Alleen als Eigenlijk herken ik mezelf momenteel niet meer. En dat is niet leuk iemand nog ziek wordt of een bles sure oploopt - wat ik hen niet toe wens - kom ik er weer in. Ik zal me dus heus voor 100 procent blijven inzetten de komende weken, maar ik vind het wel moeilijk allemaal." Bij hoofdklasser TOP Arnemui- den speelde De Ridder zeer aanval lend en blaakte ze van het zelfver trouwen. Bij PKC moest ze voorna- melijk in dienst spelen van haar vak genoten, die haar ook regelmatig niet of nauwelijks in een aanval be trokken. „Ik denk dat ik het nog niet zo slecht deed in mijn ondersteu nende rol, in een spel dat helemaal nieuw voor me was. Maar ik heb in de afgelopen tijd mijn eigen kwali teiten niet kunnen benutten. Eigen lijk herken ik mezelf momenteel niet meer. En dat is niet leuk. Ik in vesteer heel veel in mijn sport en als het dan niet loopt zoals je hoopt. PKC, dat bovenaan eindigde na achttien duels, treft in de play-offs eerst nummer vier Fortuna. In de andere halve finale staan TOP Sas- senheim en Blauw Wit tegenover elkaar. De winaars komen elkaar op zaterdag 7 april tegen in de Ziggo Dome, waar voor zo'n 10.000 toe schouwers de eindstrijd wordt ge speeld. In Arnemuiden hebben al veel mensen kaartjes gekocht voor dat duel. De Ridder: „Die willen mij daar zien spelen. Het is heel jammer als dat nu niet gaat gebeuren." Natuurlijk wil de Walcherse zich nog volop concentreren op het slot van het zaalseizoen, maar daarna zal ze zich beraden op haar toekomst. „Ik zie mezelf het liefst in een eerste team spelen, omdat dat nu eenmaal meer motiveert", zegt De Ridder, die tot nu toe achttien maal scoorde. „Bij PKC hebben ze al gezegd dat ze willen dat ik blijf Ik ben er nog niet uit of ik daarop in ga. Ik heb al tele foontjes gehad van andere clubs. Er is belangstelling genoeg." en ging hij ook enkele malen met goud aan de haal op de 5000 meter. „Toen ik nog bij de senioren liep, was ik allesbehalve fanatiek", ver telt de veteraan van atletiekvereni ging De Wielingen. „Pas later ging ik het serieuzer aanpakken en vanaf mijn veertigste, in de vetera- nencategorieën, ben ik echt grote wedstrijden gaan winnen." Zonder twijfel zijn mooiste overwinning was die in de Mara thon van Zeeuws-Vlaanderen. Op die aprildag in 2012 debuteerde hij nota bene op de afstand van 42,195 kilometer en meteen ging hij met de overallzege - dus niet alleen die in de H50 - aan de haal. „Dat was héél bijzonder. De eerste keer zo'n wedstrijd lopen en dan in je eigen regio meteen iedereen ach ter je laten.Ja, dat was echt de kers op de taart." Mooier gaat het dus niet meer worden voor Luteijn, maar op het NK van zondag hoopt hij toch nog op een stuntje. Hij is één van de jongsten in zijn leeftijdscategorie en dus weet hij dat er kansen zijn. De Zeeuws-Vlaming denkt op 1.21 uur uit te moeten komen voor een podiumplaats. „In Cadzand liep ik vorige maand 1.24. In Venlo heb je een iets sneller parkoers. Maar als mijn tegenstanders ook een goede dag hebben, kan het voor mij wel eens 'net niet' worden. Dan word ik misschien vierde. Veel zal afhan gen van de vorm van de dag en de weersomstandigheden." van 13.00-17.00 uur. als zijn idool beschouwt. „Met de ontwikkeling die ik nu doormaak hoop ik fysiek en mentaal nog be ter te worden en uiteindelijk ook op de internationale PBA-tour te recht te komen." De Ruiter maakte vorig jaar zijn debuut bij het EK. Zonder ver wachtingen vertrok hij naar Hel sinki om Nederland te vertegen woordigen op het hoogste po dium. Op dag één was het direct raak: De Ruiter won zilver in het Doublés Event, samen met Ronan van der Loo. Komende week in het Deense Aalborg hoopt hij met het Nederlands team, dat bestaat uit vier jongens en vier meisjes, op een nieuw internationaal succes. Op vier verschillende onderdelen Grote namen komen ineens een handje geven en feliciteren met mijn prestaties zijn er medailles te behalen. Er wordt maandag 26 maart begon nen met het Doublés Event, daarna volgen het Team Event en het Singles Event. De beste spelers sluiten het EK op zondag 1 april af met het Masters Event. De concurrentie komt met name uit Scandinavië. „Om goed te presteren moet ik vooral mijn kop erbij houden. Rustig blijven en lol hebben samen met m'n teamgenoten. Dan ga je vanzelf goed bowlen met goede resultaten als gevolg", blikt de Ruiter voor uit. Vorig jaar bleek het luidruch tige publiek een lastige factor te zijn. „Daar kun je niet op trainen, maar ik heb dit jaar wel oordopjes bij om mee te spelen. Wellicht kan dat helpen om de juiste focus te bewaren tijdens de wedstrijden." acht. Na zijn zevende 300-game, in Assen, ontving hij een grote fles champagne. „We hebben toen af gesproken dat die open gaat wan neer ik mijn 25ste perfect game heb gegooid", blikt De Ruiter dor- Ik zag de grote mensen met veel effect gooien en dat wilde ik ook kunnen nen in één worp te raken. Dat veel mensen bowlen meer als recreatieve bezigheid dan als sport zien, geeft De Ruiter niet minder voldoening van zijn pres taties. „Het is makkelijk om te be oefenen, maar het is moeilijk om er echt goed in te worden. Daar heb je echt wel een aardige skills- set voor nodig." Met alleen talent en een dosis geluk kom je er niet en dus is De Ruiter bijna iedere dag op de bowlingbaan te vinden. „Op maandagavond train ik. Op dinsdag, woensdag en donderdag gooien we hier voor de league. Op vrijdag train ik soms ook nog en in het weekend is er altijd wel een toernooi ergens in het land", zo somt de havo-student zijn week planning op. Buitenom zijn school en zijn werk bij de lokale super markt in Dauwendaele is De Rui ter dus vooral op de bowlingbaan te vinden. „Ik vind het leuk en uit dagend om te doen. Het geeft me iedere keer weer een kick. Boven dien kom ik hier ook om te relaxen en me lekker uit te leven op de baan." Achter zijn kenmerkende dub- belhandige werpstijl schuilt ook een verhaal. Als kind van twee bowlende ouders was De Ruiter er al vroeg bij op de bowlingbaan. „Ik was negen jaar toen ik zelf begon met gooien", kijkt hij met een brede grijns terug in de tijd. „Ik gooide met één hand en er ston den nog hekjes op de baan. Ik zag de grote mensen hier op de ver eniging met veel effect gooien en dat wilde ik ook kunnen. Maar met mijn kleine armpjes werd dat lastig. Toen dacht ik op een gege ven moment: 'laat ik het eens met twee handen proberen.' Vanaf dat moment kreeg ik mijn eerste eigen bowling bal en ben ik met twee handen blijven gooien." Later ontdekte De Rui ter dat veel wereldtoppers ook met twee handen gooien, onder wie de Austra liër fason Belmonte, die hij stig vooruit. Het gooien van een strike is voor De Ruiter inmiddels de normaalste zaak van de wereld. Dat blijkt wanneer hij één van de negen eigen bowlingballen uit zijn tas pakt voor een kleine de monstratie. Hij kijkt eens rond, neemt zijn positie in en pakt de bal met zijn kenmerkende tweehandige stijl vast. Hij gooit, via de rand van de baan draait de bal met veel effect naar bin nen en boem, een strike! Hij doet het vijf keer achter elkaar voor en vijf keer weet hij alle pin- donderdag 22 maart 2018 maakt naam Net nu de play-offs van de Korf bal League gespeeld gaan wor den, is Anita de Ridder buiten de basis gevallen bij PKC. De Arne- muidse speelster, nieuw dit sei zoen in Papendrecht, baalt enorm van haar reserverol. „Ik ben niet gewend aan een plek op de bank", zegt ze. „Ik leer hier natuurlijk ook van. Maar als het aan mij ligt, duurt dit niet te lang. En is het niet bij PKC, dan wil ik bij een andere club in het eerste spelen. Er zijn aanbiedin gen genoeg." Roeland van Vliet Papendrecht -Anita de Ridder I Anita de Ridder. Molenstraat 5, 4701 JK Roosendaal t 0165-537889 www.bogersherenmode.nl - Brent de Ruiter Brent de Ruiter gebruikt oor dopjes om zijn focus te behou den tijdens wedstrijden. FOTO RUBEN OREEL - Brent de Ruiter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41