Geen coulance: verlopen pas, dus 99-jarige mag niet stemmen 3 Analyse GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 2018 De gemeente raadsverkiezingen waren dit jaar lokalerdan ooit. Veel kiezers keerden hun rug toe naar de landelijke partijen. Op zo'n 10.000 plekken konden kiezers gisteren hun stem uitbrengen. Van dubbeldekker tot kinderboerderij, van bejaardenhuis tot stemtram. Regeringspartijen worden altijd afgestraft bij gemeenteraadsver kiezingen. Het is voor veel kiezers immers de enige mogelijkheid die ze hebben om tussentijds hun on genoegen kenbaar te maken over regeringsbeleid. Vier jaar geleden ervoeren VVD en PvdA aan den lijve hoe impopulair hun bezuini gingen waren. De eerste verloor een derde van haar raadszetels, de tweede bijna de helft. Het lijkt erop dat VVD, CDA, D66 en Christenunie zo'n enorme afstraffing dit keer wilden voorko men. Sinds het aantreden van het kabinet in oktober hebben ze bijna geen wetsvoorstel ingediend. Alsof ze zich bewust onzichtbaar wilden houden tot 21 maart. En strategie of niet: geen van de vier regeringspartijen heeft zo'n onge nadig pak op de broek gekregen. Al is het verlies van D66 in de grote steden wel erg pijnlijk. Lokale partijen Dat de lokale partijen weer veel aanhang hebben gekregen, komt niet alleen uit onvrede over de 'ge vestigde orde'. Veel kiezers halen ook gewoon hun schouders op over Den Haag. Dat blijkt ook uit onderzoek van I&O Research. Liet vier jaar geleden nog meer dan de helft zijn stem bepalen door de landelijke politiek, gisteren was dat percentage gezakt naar 44 pro cent. Lokale problemen waren voor de meerderheid dit keer doorslaggevend. Dat zo veel kiezers de landelijke partijen links hebben laten liggen, zal hen stof tot nadenken geven. D66-leider Alexander Pechtold verloor voor het eerst sinds hij het roer overnam bij de partij. Al voor de verkiezingen - toen hij erop zinspeelde dat dit zijn laatste ter mijn zou worden - begon de dis cussie over zijn houdbaarheidsda tum. Nu D66 niet meer de groot ste is in grote steden als Amster dam en Utrecht, zal die vraag hem gaan achtervolgen. Ook bij het CDA zal die opbor relen. Sybrand Buma is nog niet de man gebleken die de partij weer aantrekkelijk maakt voor de ooit zo grote achterban. Gisteren leek het er bij het sluiten van deze krant op dat de partij in de ge meenteraden niet meer de groot ste landelijke partij is, maar dat de WD van Mark Rutte de christen democraten voorbij is gestreefd. Ook van Rutte denkt iedereen dat hij aan zijn laatste termijn be zig is. Zijn gedoodverfde opvolger Klaas DijkhofFwas deze campagne amper zichtbaar. Het lijkt erop dat Rutte zijn kroonprins niet wilde belasten met een campagne waar bij de kans op verlies te groot was. Wie niet bang was voor gezichts verlies, was Geert Wilders. Maar hem lukte het juist niet om lokaal potten te breken. Hij zette hoog in door dit keer in 60 gemeenten mee te willen doen aan de verkie zingen. Het werd slechts de helft van dat aantal. En in veel van die plaatsen haalde zijn lokale afde ling slechts een fractie van de stemmen die de partij er vorig jaar bij de landelijke kiesgang haalde. Zo viel de winst in Rotterdam vies tegen, juist zijn kindje. Hier had hij vorig jaar een zesde van de stemmen gehaald. Maar het lukte hem niet het lokale Leefbaar Rot terdam van de troon te stoten en behaalde slechts 2 raadszetels. Ook PvdA-leider Lodewijk As- scher heeft geen reden tot juichen. De partij blijft fors verliezen. Denk Een van de weinige landelijke par tijen die wel blij kan zijn, is Denk. Door zich vooral op de allochtone stemmer te richten, wist het in ge meenten met grote Turkse en Ma rokkaanse gemeenschappen door te breken. Stuk voor stuk stemmen die vier jaar geleden naar traditio nele landelijke partijen gingen. GroenLinks deed het net zo goed als bij de landelijke verkie zingen vorig jaar en werd in bij voorbeeld Utrecht en Amsterdam de grootste. Al met al leidt de opkomst van alle partijen wel tot versplintering in de meeste gemeenteraden. De komende weken moeten er - net als bij het kabinet - veel colleges gevormd worden van minimaal vier partijen. Het stembureau in zorgcentrum Huize Franciscus maakte dat on mogelijk. Omdat haar paspoort langer dan de toegestane 5 jaar was verlopen. Eén lid van het stembureau was niet te vermurwen. Onder het mom: regels zijn regels. De andere twee leden hadden er minder moeite mee, maar dat mocht niet baten. Dus heeft Annie Wilbers voor de eerste keer in haar langja rige leven niet gestemd. En dat deed pijn. „Dit is heel jammer", was haar eerste reactie. „Ze ken nen me toch, en anders mijn zoon wel. Ik woon hier nota bene. Daar is geen identificatie voor nodig." En ze had zich nog zo op deze gemeenteraadsverkiezingen ver heugd. Goed voorbereid ook. Voor het eerst zou Annie Wilbers bo vendien niet stemmen zoals ze al tijd heeft gedaan, op het CDA, maar op GroenLinks. „Omdat deze partij begaan is met de natuur en huizen wil bouwen voor jong en oud. Dat is vooral ook in Ootmar sum hard nodig." Haar laatste, in de toenmalige gemeente Ootmarsum aange schafte paspoort, verliep in 1997. Toen ze 5 jaar later haar paspoort eigenlijk had moeten verlengen, weigerde ze dat. „Want Ootmar sum was immers in 2001 gefuseerd met Denekamp en Weerselo tot Dinkelland. Voor een nieuw pas poort had ik naar Denekamp ge moeten en dat wilde ik beslist niet. Ik had helemaal niets met Dene kamp." Maar ook met een verlo pen paspoort bleek stemmen in Ootmarsum geen probleem. Elke keer dat Annie Wilbers kwam, za gen de leden van het stembureau haar verlopen paspoort door de vingers. Tot gisteren. Het oordeel was onverbiddelijk: zonder geldig identiteitsbewijs niet stemmen. Annie Wilbers toonde zich met een weer realist en neemt het stembureau niets kwalijk. „Als het niet mag dan houdt het op." donderdag 22 maart 2018 Een karton nen versie van prinses Beatrix be waakt de orde in een stemlo kaal in Den Haag, waar oud-PVV'er Richard de Mos zojuist zijn stem heeft uitgebracht. FOTOMARTIJN BEEKMAN M Stemmen in de tram, in Den Haag kan het. Vervoerder HTM heeft lijn 11 be schikbaar gesteld voor kiezers die al rijdende de kandi daat van hun voor keur willen aankrui sen. In 2010 reed de stemtram voor het eerst, dat bleek toen tot genoegen van veel Hagenaars. Den Haag laat kiezer koud Hans van Soest Den Haag A Alexander Pechtold spreekt zijn achterban toe na het verlies van zijn partij, fotoanp De teleurstelling was van haar gezicht te lezen. Nog één keer wilde Annie Wilbers-Quaink uit Ootmarsum gisteren gaan stem men, maar het mocht niet. Alphons Weierink Ootmarsum LtQltlMATtt A Annie Wilbers-Quaink: „Ze kennen me toch? En anders mijn zoon wel." foto carlo ter ellen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3