Delta zet eerste vijf analoge zenders uit Onderzoek alternatief voor Plan Perkpolder 10 ZE Getijdencentrum in Grevelingendam Delta stopt op t mei met het ana loog doorgeven van vijf televisie zenders via de kabel. ARD, ZDF, WDR, BBCi en TVsmonde zijn vanaf dan alleen nog digitaal te bekijken. Op 20 augustus gaan alle analoge tv- en radiozenders van de Zeeuwse kabel. Delta kondigde ruim een half jaar geleden aan dat ze de stekker trekt uit analoge tv en radio. Dat analoge signaal neemt veel ruimte op de kabel in; ruimte die nodig is om onder meer het internet snel ler te maken, aldus de kabelex ploitant. Delta levert aan alle klanten digitale tv en radio, maar niet iedereen maakt er gebruik van. Naar schatting 17.000 klanten kijken en luisteren analoog. Zij moeten overstappen naar digitaal. Nadat Delta dat vorig jaar bekend maakte, leidde dat tot veel protest. Delta kiest niet voor een 'big bang' waarbij in één keer alle ana loge tv- en radiozenders van de kabel worden gehaald. „We be ginnen met de kanalen die door Zeeuwen, volgens kijk- en luister onderzoek, het minst worden be keken", zegt Joost Jiskoot van Delta. „Door eerst deze vijf ana loge zenders van de kabel te halen, denken we mensen beter te kun nen voorbereiden en beter te kun nen informeren voordat we op 20 augustus alle analoge zenders van de kabel halen." Want vanaf half april krijgt ie dereen die de vijf zenders op zijn analoge tv opzet een waarschu- wingsbalk op het scherm te zien. „Dat is om mensen alvast voor te bereiden", zegt Jiskoot. Wie na 1 mei naar de vijf analoge kanalen zappt, ziet geen 'sneeuw' maar een bericht dat de zenders alleen nog via digitale tv te zien zijn. Voor mensen met een moderne radio en televisie, hoeft het om schakelen van analoog naar digi taal geen probleem te zijn. Televi sies met een DVB-C- ontvanger zijn zo in te stellen dat je gratis naar digitale tv over de kabel kunt kijken. Dan zijn dezelfde zenders te zien en te horen als nu via het analoge signaal. Meer zenders krijg je met een smart card/abon- nement of met Delta interactieve We beginnen met de kanalen die door Zeeuwen het minst worden bekeken tv. Wie nog geen modern toestel heeft, kan bij Delta vanaf deze week een mini-decoder kopen (39,95 euro). Met dat kastje kan ook op oude toestellen digitale tv worden bekeken of naar digitale radio worden geluisterd. Zo'n drieduizend mensen hebben Delta laten weten interesse te hebben in de mini-decoder. Delta heeft er ruim zevenduizend be steld. „Als er meer nodig zijn, be stellen we die uiteraard", zegt Tim Brouwer van Delta. „Ook de men sen die voor het eerst van het kastje horen, kunnen het deze week bestellen." In het getijdencentrum in de Flak- keese Spuisluis bij Bruinisse kun nen ontwikkelaars van turbines technologieën in een werkelijke omgeving testen en tonen. Niet ver op zee, maar bereikbaar en daar door betaalbaar. Het TTC is een van de zes proj ec- ten die worden ondersteund met geld uit de 25 miljoen euro die het Rijk vorig jaar uittrok voor de maat regelen van oud-premier Jan Peter Balkenende om de Zeeuwse econo mie te versterken. De initiatiefne mer is BT Projects. Directeur Ferdi- nand Dees heeft een 'goed gevoel' bij de gunning aan Van der Straa ten. „Het is een hele enthousiaste jonge club. Ze hebben hun stin kende best gedaan voor een zo scherp mogelijke aanbieding. Het is leuk om met die mannen te spar ren. Ze hebben er zin in." Omdat buiten het stormseizoen moet worden gewerkt, begint Van der Straaten in april. De bedoeling is om het twee jaar geleden ge bouwde doorlaatmiddel, waarmee het water in het Grevelingenmeer wordt ververst, te verlengen met drie stroomgoten van 50 meter lang. Daarvoor wordt met een tijde- lijke dam een bouwput in het water gemaakt, die daarna wordt leegge pompt. „Op 1 oktober moeten we klaar zijn met de grote werkzaam heden", vertelt Dees. „Dan moet de tijdelijke dam weg zijn." Eind de cember is het TTC klaar, in 2019 gaat het draaien. Dees verwacht geen vertraging, hoewel nog niet alle procedures rond zijn. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft vorig jaar al een bouwvergunning verstrekt, maar het wachten is nog op een verkla ring van geen bezwaar van de pro vincie. En voor de pompen om de bouw put droog te zetten, hoopt Dees op een elektriciteitsleiding van Stedin. „Ik dacht dat er al een bouwaanslui- ting was, omdat Van den Herik twee jaar geleden ook zo'n bouw put heeft gemaakt. Maar dat was niet het geval. Dus heeft Van den Herik een dieselgenerator neerge zet die 140.000 liter diesel heeft ge bruikt om de put droog te pompen. Ik snap dat je niet patsboem een elektriciteitsleiding kunt neerleg gen, maar ik zou toch graag willen voorkomen dat we zoveel dieselolie moeten verstoken. Dat zijn zeven tankwagens vol, en dat voor een project voor duurzame energie. Dus als het anders kan, graag." Van over de hele wereld is er be langstelling om turbines in het TTC Grevelingendam te installeren. Er zitten twintig projecten in de pijp lijn, aldus Dees, waarvan er zes con creet zijn. Het verhaal van de industrieklas- segrond in de westelijke Perkpol der is genoegzaam bekend. Van die grond wordt 5,5 tot 8 miljoen ku bieke meter gebruikt om de golf baan op te hogen. Hulst krijgt geld voor het gebruik daarvan. De grond geldt daardoor als financiële basis voor Plan Perkpolder, dat ver der onder meer bestaat uit 450 hui zen, een jachthaven en een hotel. „De studenten gaan met een open en frisse blik naar het plan kijken", zegt Ingrid Heiszier van stichting Schone Polder. „Ze on derzoeken hoe Plan Perkpolder zonder industrieklassegrond ge realiseerd kan worden. Zonder ver nietiging van de streek. We hopen dat ook lokale bedrijven van dit plan kunnen profiteren." De stu denten gaan ook met partners in het project praten. Heiszier: „Met de gemeente en ontwikkelaar Hulst aan Zee als ze willen." De Pro Perkpolder Groep, dat groot voor stander van het plan is, mag ook aanschuiven. „Wij zijn zelf ook voorstander van een economische De studenten gaan meteen open en frisse blik naar het plan kijken impuls voor de streek. We worden wel eens verweten dat we alleen maar tegen zijn. Maar nee, we zijn alleen tegen die industrieklasse grond." Of het uiteindelijke alternatieve plan iets zal uithalen, weet zij niet. „Ons alternatieve plan van tien jaar geleden is nooit serieus bekeken. Deze keer hopelijk wel." OPTOCHT LAWAAI Geluidsonderzoek voor camping in Nieuwvliet moet opnieuw NIEUWVLIET Camping Inter national in Nieuwvliet moet op nieuw maanden extra geduld hebben voordat het kan uitbrei den. De gemeente Sluis moet van de Raad van State eerst een akoestisch onderzoek opnieuw laten doen. De camping, aan de rand van het dorp, wil uitbreiden van 6 naar 7,6 hectare. De gemeente Sluis gaf daarvoor al jaren gele den toestemming, maar omwo nenden stapten naar de Raad van State. Die gaf hen deels ge lijk, waarna Sluis het plan ver duidelijkte. Daarbij werd onder meer onderzoek gedaan naar de gevolgen van de uitbreiding voor het omgevingsgeluid. De buren vochten die nieuwe gegevens opnieuw aan, en weer met gedeeltelijk succes. Het in gehuurde bureau Vliex heeft ste ken laten vallen, zo blijkt uit de uitspraak: er is deels met ver keerde gegevens gemeten. Daarom moet het akoestisch on derzoek opnieuw, vindt de Raad van State. donderdag 22 maart 2018 WA Ruim een half jaar geleden kondigde Delta het al aan: ze stopt met het doorgeven van analoge radio- en televisiezen ders op de kabel. Op 1 mei zet de kabelexploitant de eerste stap. Jeffrey Kutterink Middelburg - Joost Jiskoot, Delta Van der Straaten bouwt bij Bru Aannemingsmaatschappij Van der Straaten uit Hansweert be gint volgende maand met de bouw van het Tidal Technology Center (TTC) in de Grevelingen dam. Daar komen turbines om stroom uit water op te wekken. Ernst Jan Rozendaal Bruinisse De droge bouwput tijdens de renovatie vorig jaar. fotorws Drie vierdejaars studenten van de Hogere Agrarische School in Den Bosch werken vanaf september samen met stich ting Schone Polder aan een 'al ternatief' Plan Perkpolder. Bob Maes Perkpolder - Ingrid Heiszier, Schone Polder MIDDELBURG Deksels, toeters, rammelaars - met alles wat ook maar een beetje lawaai kon maken, liepen kinderen van De Stro ming in Middelburg in een optocht. Ze vroegen aandacht voor voor kinderen met een handicap in ontwikkelingslanden. „Als we een handicap hebben, kunnen we naar een andere school", legde juf Lia Kerkhof uit. In andere landen is dat moeilijker. De juf noemde Cristabel als voorbeeld. „Door een slangenbeet raakte ze verlamd en kon ze niet meer naar school. Het Liliane Fonds zorgde voor een operatie, waardoor ze toch naar schooi kon." FOTOPZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38