II Wilders toch niet op lokale verkiezingsavond II Smoothies voor kiezers 5 Zitten op stembureau hoort erbij (nummer 5 op de lijst), Ernest Franken (3), steunfractielid Jaco Moelker en fractieondersteuner Gijsbert Landegent) splitst zich in twee groepen op. Nog vóór 7 uur, als het stembureau in Kapelle opent, moeten de ballonnen han gen. „We halen ze direct nadat de stembussen dicht zijn weer op. Ze moeten niet door het hele dorp gaan zweven", zegt Van de Sluis, terwijl hij met tiewraps een ballon vastmaakt. „Hoewel dat niet zo heel erg zou zijn. Onze ballonnen zijn biologisch afbreekbaar. Daar is over nagedacht." Hoge plek Na het ophangen van de ballonnen is er nog net genoeg tijd voor een snel ontbijt. En dan naar school, het Isaac Beeckman College in Kapelle. Heeft hij daar ook campagne ge voerd? Van de Sluis: „Nee, dat doe ik niet. Er zijn wel enkele vwo-leerlin- gen die in Kapelle wonen en mogen stemmen. Die ken ik persoonlijk. Of zij op mij stemmen, is hun zaak." Strikt genomen kan de zes tienjarige wel gekozen worden. „Ze hebben mij op een relatief hoge plek gezet. Dat toont dat het CDA vertrouwen heeft in de jeugd en in mijn capaciteiten en jongeren een kans wil geven. Mijn intentie is wel om dan ook echt de raad in te gaan. Ik moet dan wel anderhalf jaar wachten tot ik r8 ben natuurlijk. Het zou kunnen dat ik tegen die tijd toch nee moet zeggen omdat mijn studie te veel van mijn tijd vergt. De inwoners van Kapelle verdienen goede raadsleden." Van de Sluis' grote voorbeeld is - hoe kan het anders - Jan Peter Bal kenende. Straks gaat hij politicolo gie studeren. Maar nu eerst de mid- Dat ik jong en onervaren ben is geen reden om niet op mij te stemmen delbare school afmaken. Het eerste uur heeft hij gelijk een wiskunde- herkansing. „Ik heb nu een 7,8. Ja, dat is een mooi cijfer. Maar als je de kans hebt om het beter te doen, moet je die aangrijpen, toch?" Voorkeursstemmen In Yerseke doet Wahine Wisse (nummer 7 op de CD A-lijst Rei- merswaal) het rustiger aan. Van daag een gewone schooldag. Om 7.03 werpt Wahine een blik op haar smartphone om te kijken of vriend Levi haar al succes heeft gewenst op deze bijzondere dag. „Dat was niet zo. Maar later wel hoor!", zegt de vijftienjarige Pontes-leerlinge la chend. CDA Reimerswaal (lijst 3) telt vijftien plaatsen. Wahine staat, vijftien jaar oud, op nummer 7. Aanvankelijk zelfs op 6, vertelt de blonde Yersekse. „Mijn ouders von den dat te hoog. Ik ben toen op 8 ge zet maar doordat nummer zeven verhuisde, kwam ik toen daar te recht. Het CDA heeft drie zetels in Reimerswaal. Stel dat ik heel veel voorkeursstemmen zou krijgen, dan zou ik drie jaar moeten wach ten. Die tijd kan ik dan mooi ge bruiken om mee te lopen en me in te laten werken. Dat ik onervaren ben, is geen excuus om niet op mij te stemmen." Bijzonder: Wisse haar maatschap pijleraar is Driek van Vugt, die in 1999 als 19-jarige jongen Eerste Ka merlid werd voor de SP, het jongste Eerste-Kamerlid ooit. „Hij heeft een schatting gemaakt van het aan tal stemmen dat ik zou kunnen krijgen en kwam uit op 56. Dat is nogal wat." Het is een kort schooldagje voor Wahine. Rond lunchtijd is ze al weer thuis. Vriend Levi is er dan ook. Het enige wat verder op het programma staat, is wachten op de uitslag van de verkiezingen. „Mijn vader telt stemmen. Dus hij weet als eerste hoeveel ik er gekregen heb!" Lonink zat niet op de komst van Wilders te wachten. „Niet omdat hij PW-leider is", benadrukte hij. „Iedere landelijke partijleider hoort naar mijn idee niet thuis op wat een lokaal feest van de demo cratie moet zijn." Gisterochtend vroeg, toen het er nog naar uitzag dat Wilders zou komen, was Lonink fel. „Hij heeft naar mijn idee niet het lef naar bijvoorbeeld Rotterdam te gaan. Niet omdat hij bang is, maar om dat de prognoses voor zijn partij daar niet goed zijn." Het zat Lonink hoog dat hij via persbureau ANP moest vernemen over de komst van Wilders. De Terneuzense PW-lijsttrekker Pa- trick van der Hoeff had Lonink donderdagavond tijdens een raadsvergadering al wel verteld over Wilders' plan. Officieel was het toen nog niet. „Het was wel zo fatsoenlijk geweest", aldus Lo nink, „als hij zich vooraf bij ons als de gastheer had aangemeld." Lonink sprak Wilders in de loop van de ochtend telefonisch twee keer. Dat zorgde voor een ommekeer. De PW-leider toonde begrip voor de argumenten van Lonink, met name dat het om een lokale verkiezingsavond gaat. Drie Het was wel zo fatsoenlijk geweest als hij zich vooraf had aangemeld partijen wilden ook al wegblijven, als hij zich zou vertonen. „Vervelend, maar begrijpelijk", reageerde PW-lijsttrekker Van der Hoeff op het besluit van Wil ders om in Den Haag te blijven. Na eerdere kritiek op Lo nink - 'ik heb het idee dat het PvdA-bloed harder stroomt bij de burgemeester dan zijn burge- meestersbloed' - matigde ook hij zijn toon. „Ik ga doen wat ik wilde doen met Wilders erbij, iedereen een hand geven, en hopen op een goede samenwerking." De kosten voor Wilders' bevei- ling spaart Terneuzen nu uit. ARNEMUIDEN In het stembureau in CBS De Hoek steen bereidde de kinderburge meester zelf de gezonde fruitdrank- jes voor de bezoekers. Bij een even tueel gebrek aan een ontbijt zorgde dat alsnog voor een gezonde start van de dag. Hieltjes En Lara was niet de enige 'bobo' in het stembureau. Er was sowieso een stevig ontvangstcomité aanwezig in De Hoeksteen. Naast de reguliere bezetting van het stembureau en de kinderburgemeester was ook 'gro- temensenburgemeester' Huub Hieltjes naar de Wemeldingse ba sisschool gekomen. De waarnemer moet de gemeente Kapelle door de verkiezings- en for matieperiode heen loodsen. Hij vervangt tijdelijk de naar Aalten verhuisde Anton Stapelkamp. Naar verwachting zal in de loop van het voorjaar de vacature voor een nieuwe burgemeester worden opengesteld. Dan krijgt Kapelle misschien nog dit jaar een nieuwe, vaste, burgemeester. Kinderburge meester Lara maakt in ieder geval het kalenderjaar vol. donderdag 22 maart 2018 PC Wahine Wisse (tweede van links) gisteravond bij het legen van een stembus, foto johan van der heijden -Wahine Wisse (15) Kreeg Terneuzen de kans zich landelijk op de kaart te zetten, kwam PVV-voorman Geert Wil ders gisteravond toch niet naar de verkiezingsavond in het stadhuis. Burgemeester Jan Lonink: „Het was sneu ge weest voor andere partijen, als hij alle aandacht had getrok ken." Harmen van der Werf Terneuzen - Jan Lonink, burgemeester Als je je afvraagt wie die men sen toch zijn die de hele dag op een stembureau gaan zitten? Nou, in Arnemuiden is het vaak een familietraditie. Esther Wal- hout bijvoorbeeld heeft in dorpshuis De Arne gezelschap van haar moeder en haar zus zit op stembureau De Blikken verderop in het dorp. En dan mag ze ook nog voor het eerst zelf stemmen. „Ik ben 18 geworden. Vorig jaar hielp ik al met het tellen van de stem men en nu zit ik ook op het stembureau. Ik vind het leuk om te doen, de dagvergoeding van ongeveer 200 euro is meege nomen, maar het is vooral een traditie in ons gezin." De Kapelse kinderburgemeester Lara van Son verraste de vroege stemmers gistermorgen met een verse smoothie. Willem Adriaansens Wemeldinge Huub Hieltjes (tweede van links) maakt een praatje terwijl Lara (rechts) zich met de smoothies bezighoudt, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33