Ik zie, ik zie, wat jij' niet ziet... ...een correcte kilometerstand. AutóTrack 24 Reading kan succes vorig seizoen niet evenaren en ontslaat trainer donderdag 22 maart 2018 Stam verloor zaterdag met Reading van Norwich City, de 18de neder laag van het seizoen. Jaap Stam (45) bungelde met Reading maanden rond de degradatiezone in het Engelse Championship. Na een fantastisch debuutseizoen kostte de ontluisterende neergang hem gisteren de kop. Geert Langendorff Reading Niets kon Jaap Stam meer goed doen bij de supporters in het Ma- dejski Stadium. Ze jouwden hem uit, haalden hun gram op sociale media en probeerden de eigenaars ertoe te bewegen de Nederlandse coach op straat te zetten. Gisteren kregen ze hun zin. Een paar dagen na het verlies bij Norwich City (3-2), de achttiende nederlaag van het seizoen, nam de club afscheid van hem. Hij betaalde, wrang ge noeg, de tol voor zijn eigen succes. De Chinese grootaandeelhouders Dai Yongge en Dai Xiu Li gingen niet over één nacht ijs. Ze bleven de 67-voudig international steunen tot het niet meer ging. Reading won sinds de jaarwisseling slechts een maal. Stam deed wat hij kon om de ploeg aan de praat te krijgen, maar slaagde niet in zijn opzet. Wat over blijft zijn de bitterzoete herinne ringen aan de finale van de play- offs op Wembley tegen Hudders- field Town. In het nationale stadion van En geland liep Stam promotie naar de Premier League mis na een verloren strafschoppenserie. The Royals ein digden in de reguliere competitie als derde, een reuzensprong vooruit vergeleken met de jaren ervoor. „Vorig seizoen maakten we het ver schil met onze manier spelen", re ageerde Stam gisteren tegen deze krant. „Nu kennen de tegenstan ders ons. Dan moet je meer in huis hebben." Speelruimte Stam kreeg na de stunt diverse aan biedingen, maar besloot te blijven. De overname van de club door een Chinees consortium wees erop dat het minimale budget een flinke in jectie zou krijgen. Het verwachte effect bleef echter uit. De regels van Financial Fair Play beperkten de speelruimte van Stam. Hij werkte opnieuw met een krappe beurs en moest noodgedwongen genoegen nemen met (breekbare) koopjes op de transfermarkt. „Vorig jaar hadden we het geluk dat alle nieuwe spelers perfect in het team pasten", vertelde hij op een koude zaterdagmiddag in fe bruari hierover. „Dat is nu niet het geval. Het zit niet mee. Toch den ken de mensen dat je bovenin moet kunnen meedraaien. Dat is abso luut niet het geval. Je ontkomt er helaas niet aan. We zijn qua budget, met alle respect voor de club, geen topteam in het Championship." Een blessuregolf en een vormcri sis bij dragende spelers, onder wie Joey van den Berg, maakten de situ atie steeds grimmiger. „Bij AC Mi- lan maakten we ook eens zo'n peri ode door", vertelde Stam. „We kon den maar niet winnen. Iedereen wist dan altijd precies de goede din gen te zeggen: hard werken, in je- Vorig jaar hadden we het geluk dat alle nieuwe spelers perfect pasten in het team. Dat is nu niet zo -Jaap Stam zelf blijven geloven. Maar je moet het wel doen. Er is een verschil tus sen zeggen en doen. Al zeg ik niet dat deze jongens niet willen." Stam, nuchter, voelde de bui aan komen. „Als je slecht speelt, moet de trainer eruit", gaf hij na een zo veelste nederlaag aan. „Dat weet je. Zeker in Engeland. Dat maakt mijn werk niet makkelijker. Het team voelt dat ook." Het tij keren, zo stelde hij, was een minstens zo zware klus als een jaar eerder het bereiken van de play-off-finale. „Anders dan in Nederland zijn de verschillen in deze competitie heel klein." Rumoer Het almaar groeiende rumoer on der de verwende aanhang vrat aan de selectie. Angst voor negatieve re acties leidde tot individuele fouten en soms blinde paniek. Stam kon de rust niet doen terugkeren. Aan in zet lag het niet. In zijn ijver om zijn elftal uit het dal te krijgen, stu deerde hij tot ver na middernacht op tactieken en beelden van duels. Het leverde hem niets op. In wrok omkijken doet Stam niet. „Vorig seizoen zat alles mee, dit sei zoen veel niet", stelde hij laconiek. Zijn eerdere succes met Reading, nu slechts drie punten boven de de- gradatiestreep, legde een vergroot glas over de problemen. Klagen doet hij niettemin niet. Menig trai ner had zich een bestuur met zo veel geduld gewenst. Dat wil je toch graag weten. Alleen bij AutóTrack check je gratis de geschiedenis van een auto. Van de eerste eigenaar tot de laatste keuring. Dan weetje dat de kilometerteller de waarheid vertelt. i£G FOTO GETTY IMAGES Stam wordt slachtoffer van zijn eigen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24