Moordende Madsen: Ik pakte alles wat er voorhanden was irM Minister Johnson: Poetin doet als Hitier 13 Slachtoffers huiselijk geweld doorbreken stilzwijgen L PvdA-Kamerlid Kirsten van den Hul is bedolven onder zon 150 persoonlijke reacties na haar interview in deze krant waarin zij onthulde dat zij in een vorige relatie jarenlang werd mishandeld. „Ik krijg nog elke dag emails en word op straat aangesproken", zegt het Kamerlid. Dag in, dag uit voert Kirsten van den Hul telefoongesprekken naar aanleiding van haar ontboezemin gen dat zij is gevlucht uit haar re latie omdat ze de mishandelingen beu was. „Ik heb ruim 70 mails gehad van mensen die er vaak voor het eerst over schrijven. Die getriggerd werden door mijn verhaal over het schuldgevoel en de schaamte. Ze zetten een eerste stap door mij erover te schrijven. Ik adviseer ze dan: maak niet mijn fout, maar zoek hulp." Het is echt nog steeds een ta boe, zo merkte Van den Hul. Er is geen communicatiemiddel waarop geen reactie kwam. Mensen reageerden via sms, WhatsApp, Twitter. Er kwamen 40 reacties op Facebook. Ze hoorde ook verhalen van mensen die niet goed waren ge holpen door de politie of andere instanties. En ook mensen uit haar kennissenkring, van wie ze het niet wist, biechtten op dat zij vroeger zuchtten onder geweld achter de eigen voordeur. Of nog steeds. „Ik kreeg ook zo'n twintig reac ties van Kamerleden en fractie medewerkers hier op het Binnen hof', zegt Van den Hul. Van men sen die zelf ervaring hebben met mishandeling. Voor het meren deel zijn de reacties positief. „Sommigen zeggen: 'Is dat nou goed voor je profiel? Dan blijft aan Ik adviseer mensen die mij schrijven: maak niet mijn fout, maar zoek hulp je kleven dat je dat mishandelde Kamerlid bent.' Profiel? Maar dit is wie ik ben en waarom ik de po litiek in ben gegaan." Op Internationale Vrouwendag, de dag van haar ontboezemingen, bezocht ze samen met de PvdA- Kamerleden Sharon Dijskma en Attje Kuiken premier Mark Rutte in het Torentje. Daar boden de drie PvdA'ers Rutte een initiatief nota aan over de aanpak van hui selijk geweld. „Rutte gaf aan dat hij mijn interview heel moedig vond. Hij was blij dat het be spreekbaar was en zou daar op zijn manier ook zijn best voor doen." LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken Boris Johnson heeft gisteren in het parlement na drukkelijk herhaald dat Moskou verantwoordelijk is voor de gifaan slag op ex-dubbelspion Sergej Skri- pal en zijn dochter. De verantwoordelijkheid voor de aanval leidt naar de Russische staat en degenen aan de top, aldus Johnson. De minister zette de relatie tus sen Groot-Brittannië en Rusland verder op scherp door te zeggen dat Rusland het komende WK voetbal misbruikt zoals Adolf Hitier dat deed met de Olympische Spelen van Berlijn in 1936. Ook president Poetin zou proberen zijn imago en dat van zijn land via dit sportevene ment te verbeteren. Zo kan hij zijn land weer als een sterke natie uit beelden na de ineenstorting van de Sovjet-Unie. Verloren „Ik denk dat Vladimir Poetin het gevoel heeft dat Rusland heeft ver loren, dus hij wil overal waar hij kan problemen veroorzaken", zei Johnson. „Zijn voornaamste pu bliek hiervoor zijn niet wij, het is zijn thuispubliek dat, na wat het ziet als vernederingen, wil voelen dat Rusland weer sterk is." Johnson herhaalde dat de timing van de aanval op de ex-spion in En geland waarschijnlijk gelinkt is aan de presidentsverkiezing van afgelo pen weekeinde, die Poetin ruim won. „En zoals veel niet-democra- tische figuren doen bij een verkie zing of op een kritisch politiek mo ment: het is dan vaak aantrekkelijk om in de publieke verbeelding het idee van een vijand op te roepen." Madsen wrong zich de dagen na het incident op 10 augustus vorig jaar in allerlei bochten, over de toedracht van het ongeluk en over de verdwijning van Wall. Ze zou het luik van zijn duikboot Nauti lus op haar hoofd hebben gekregen en zijn overleden. In paniek zou Madsen de Zweedse een zeemans grafhebben gegeven. Twee weken later spoelden li chaamsdelen van Wall aan en bleek Madsens ongelooflijke ver haal niet te kloppen. Hij verklaarde uiteindelijk dat hij het lichaam van de vrouw in stukken had gezaagd, maar dat haar dood wel degelijk een ongeluk was geweest. Autopsie heeft uitgewezen dat Wall voor haar dood meermalen met een scherp voorwerp werd ge stoken. Ook zou de vrouw meer dere verwondingen aan haar ge slachtsdelen hebben. Hoewel Madsen ontkent dat er een seksu eel motief voor Walls dood was, staat hij daarom toch terecht voor moord en necrofilie. Volgens de uitvinder was het aan stukken hakken van Wall de enige manier om haar van boord te krijgen. Naar eigen zeggen heeft Madsen 'alles wat hij op de boot kon vinden' gebruikt om haar li chaam in moten te snijden. De aanwezigen in de rechtszaal werd onder meer een enorme schroe vendraaier met een lengte van een halve meter getoond. „Het was een krankzinnige situatie en ik heb gebruikt wat er voorhanden was", sprak Madsen. Waarom hij de vrouw ook onthoofdde, kon hij niet verklaren. Madsen weigerde verder in de tail te treden. „Het is zo vreselijk, dat ik niet veel wil vertellen." Om te voorkomen dat Walls lichaams delen boven zouden komen drij ven, bond hij ze met tyraps vast aan ijzeren buizen. Om gasvor- ming in het ontbindende lichaam te voorkomen, zou hij de messte ken hebben toegebracht. Madsen dumpte ook Walls kle ding, maar bewaarde haar onder goed. Gevraagd of hij dat als 'tro fee' wilde houden, reageerde Mad sen woedend. In de rechtszaal werden ook lu gubere filmpjes vertoond, waarin vrouwen worden vermoord. Mad sen zou de beelden hebben beke ken voor zijn ontmoeting met Wall. Gegarandeerde vertrekken met mps Horizon Nederlandssprekende reisleiding en cruisedirector donderdag 22 maart 2018 T Eerlijke Kirsten geeft moed Jan Hoedeman Den Haag - Kirsten van den Hul Uitvinder Peter Madsen, ver dacht van moord op journaliste Kim Wall, heeft in de rechtbank uit de doeken gedaan hoe hij in zijn duikboot het lichaam van de verslaggeefster in stukken sneed en in zee gooide. David van der Heeden Rotterdam/ Kopenhagen I- Cl A Uitvinder Peter Madsen (I) en slachtoffer Kim Wall. FOTO'S EPA/AP vanaf 569 vanaf 579 vanaf 599* Steden reizen Autoreizen Vliegreizen Busreizen Verre reizen www.dejongintra.nl/riviercruises Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd 19,50 reserveringskosten en €2,50 Calamiteitenfonds Rijncruise Randmeren en Door vier Hollandse vanuit Rotterdam Friesland provincies 8 dagen 7 dagen 7 dagen reiscode: crcr448 reiscode: crcr434 reiscode: crcr445

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13