49: 3 dgn Den Helder/Texel Fox-presentator stapt op om 'propaganda' EUWS 11 Bijzondere Alzheimertheraphie bij Britse clubs 57.50 Een stichting in Groot-Brittannië geeft mannen met dementie en Alzheimer therapie door herinneringen over voetbal op te halen. „Breiclubjes werken niet." Breigroepjes waarbij gepraat werd bijvoorbeeld. Dat werkt niet." Jameson-Allen begon voortvarend in Leeds. Het project verspreidde zich als een inktvlek. Clubs als West Bromwich Albion en Wolverhamp- ton Wanderers omarmden Sporting Memories. Vrijwilligers meldden zich massaal aan. Lastige groep De wetenschap bestudeert de metho diek inmiddels. Professor Claire Surr van de Leeds Beckett University ziet in Sporting Memories een potentiële heilige graal voor de zorg in tijden van bezuinigingen. „Het richt zich op een traditioneel lastig te bereiken groep mensen: mannen", legt het hoofd van de faculteit Dementia Stu dies uit. „Er zijn relatief weinig kos ten aan verbonden. Het draait op vrij willigers en is duurzaam." Surr liet al met succes een speciale door Sporting Memories ontwik kelde app onderzoeken. „Liefst 75 procent van de deelnemers deed de gehele tijd aandachtig mee", geeft ze aan. „De app hielp om herinneringen terug te halen. Het gaf patiënten ver trouwen." Het komende jaar volgt een promovendus diverse groepen om de effecten ervan te meten. „Ook met het oog op preventie." De wekelijkse bijeenkomst bij FC United of Manchester leent zich daar uitstekend voor. Onder de 30 deelne mers zitten hooguit één of twee mannen met beginnende dementie of Alzheimer. Ze komen, zoals tij dens een themamiddag over George Best, vooral uit sociaal oogpunt naar het stadion. „To get me out of the house", vertelt George Ryan (80). Ryan zag vrienden wegvallen, zijn zwager wegteren door Alzheimer. Nu heeft hij nieuwe kennissen opgedaan. „Ik ga met hen naar wedstrijden. Het ophalen van herinneringen is leuk. En, niet onbelangrijk, als ik straks de ment word, ligt alle hulp al klaar." 3 dgn Schmallenberg 3 dgn Drenthe diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693/ocPg NEW YORKEenvan de bekend ste gezichten van de Ameri kaanse zender Fox News, Ralph Peters, heeft ontslag genomen. Hij stapte op omdat volgens hem de zender 'is verworden tot een propagandamachine voor een desastreuze en ethisch geruï neerde regering'. De voormalige kolonel Peters kan naar eigen zeggen niet naar eer en geweten zijn werk als ana list bij Fox blijven doen. Hij was een boegbeeld van Fox, de zen der die hij zag als 'een gelegiti meerde stem van conservatie ven'. Maar volgens zijn vernieti gende afscheidsbrief is, zo meldt The New York Times, niets meer over van die conservatieve stem. De 65-jarige Peters zegt lang trots te zijn geweest, maar zich nu diep te schamen voor Fox News. Peters haalt fel uit naar presen tatoren 'die feiten en aantoon bare realiteit volkomen negeren om volstrekt oneerlijke aanval len te doen op de FBI, justitie, rechters, inlichtingendiensten en op de oorlogsheld en geres pecteerd ambtenaar Robert Mueller'. Ralph Peters zegt lang trots te zijn geweest, maar zich nu te schamen Mueller is aangesteld om speciaal onderzoek te verrichten naar mogelijke banden in 2016 tussen Russen en campagnemedewer kers van toenmalig presidents kandidaat Trump. richt het basisconcept zich wel op die doelgroep. Sporting Memories bestrijdt ook eenzaamheid, probeert verlichting te geven bij depressies en een handvat te bieden bij rouwver werking. Liefde voor sport vormt de gemene deler. De stamkroegachtige sfeer doorbreekt barrières. Purvis: „Zag je die vrolijke kerel? Die ver telde me net ooit een zelfmoordpo ging te hebben ondernomen." „Ik had als verpleger in de psychia trische zorg ervaring met herinne ringen ophalen als vorm van thera pie", zegt Tony Jameson-Allen, di recteur en medeoprichter van de or ganisatie. „Ik wist dat dit een posi tieve uitwerking had. Maar in tehui zen en instellingen trof je nergens specifieke programma's voor man nen met dementie aan. Wel voor vrouwen, want die leven langer. Billy Reid schuifelt met een glazige blik in de ogen aan de arm van zijn begeleidster de krappe persruimte van Motherwell FC binnen. Als spe ler maakte hij ontelbare meters in het stadion van de Schotse club. Sup porters dragen hem nog altijd op handen. In de tunnel naar het veld hangt een bordje met zijn naam. De 'legend', zoals Reid respectvol wordt genoemd, heeft er zelf weinig weet meer van. Hij leeft in de schimmen- wereld van dementie. Zijn steeds lossere grip op het he den maakt hem onzeker. Vaak weet Reid 's middags niet meer wat hij bij het ontbijt heeft gegeten. Van deze handicap valt aan de ovalen tafel in Fir Park Stadium, even ten oosten van Glasgow, elke woensdag gedu rende twee uur weinig te merken. Reid ondergaat tijdens de bij eenkomst van stichting Sporting Memories een gedaanteverwis seling. Als groepsleider James Purvis vergeelde programma boekjes uitstalt en een bal met een veter tevoorschijn haalt, gaat de bejaarde man (80) rechtop zit ten. Hij glundert, maakt oogcontact en stelt zich zelfverzekerd voor. Als Reid gevraagd wordt in zijn geheu gen te graven naar zijn mooiste her innering aan een Europese voetbal wedstrijd, vertelt hij honderduit. Schaterlachen „De kracht van de bal", vertelt ex- prof Jim Chapman, bij Motherwell verantwoordelijk voor projecten in de gemeenschap. „Laat een paar krantenknipsels of foto's van hun fa voriete sport zien en mannen ont dooien." De groep in Schotland, een van ruim 100 in Groot-Brit tannië, bewijst dit. Terwijl Purvis de zes deelnemers herinnerin gen laat ophalen, echoot hun ge- schaterlach door de catacomben. Lang niet alle aanwezigen kam pen met dementie of Alzheimer, al donderdag 22 maart 2018 GO Dementen leven op door de kracht van voetbal Voor maar: Den Helder i.c.m. een retourtje Texel. Tip! Bezoek Reddingmuseum Dorus Rijkers. 2 nachten in het 3* Hotel Den Helder (7,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. bootkaartje (voetganger), ontdek Texel in 1 dag! Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 3* Gasthof Westfeld, Sauerland (8,6) 3* Brinkhotel, Zuidlaren (8,2) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. Sauerlandkaart p lx diner (hoofdgerecht) pg Gratis wifi en parkeren 3#* Gratis wifi en parkeren Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Ralph Peters, fotofoxnews Geert Langendorff Herinneringen op halen in Manchester. George Ryan komt vooral voor de gezel ligheid. FOTO'S ANP Motherwell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11