'Zure' overwinning voor ouders van Ximena Afghaan mag wel uitgezet worden 10 Celstraf voor schoppend meisje Stadsmerel wordt ouder dan soortgenoot die in bos leeft Jt Een Palestijns tienermeisje dat was gefilmd toen ze een Israëlische soldaat op de be zette Westelijke Jordaanoever schopte en sloeg, krijgt acht maanden celstraf. Dat volgt uit de deal die ze gisteren sloot met de militaire aankla ger, meldde de nieuwssite van Haaretz in Israël. Volgens de deal zou ze schuldig pleiten in ruil voor een verlaagde straf. Ahed Tamimi (17) werd een heldin voor de Palestijnen na het incident op 15 december buiten haar huis in Nabi Sa- leh. Het proces tegen haar en haar moeder begon vorige maand voor een Israëlische militaire rechtbank. Op de beelden is te zien hoe de vrouwen en een familielid de confrontatie zoeken met militairen. De tiener slaat een van de mannen in het gezicht. In Arabische media is ze om schreven als symbool voor het verzet tegen de Israëlische au toriteiten. Critici zien haar als provocateur. Gebruik van zenuwgas novitsjok is waanzin Storm oostkust zorgt voor flinke overlast De storm die de oostkust van de Verenigde Staten teistert zorgt onder meer voor stevige hinder voor het luchtverkeer. Meer dan 3.600 vluchten in de regio zijn geschrapt, waaron der enkele vluchten vanaf Schiphol. In sommige regio's wordt meer dan 30 centimeter sneeuw verwacht. Naast het luchtverkeer wordt ook het openbare leven bemoeilijkt. Burgemeester De Blasio heeft inwoners van New York opge roepen thuis te blijven. Gewonden in discotheek In Schagen zijn mensen gewond geraakt in een uit gaansgelegenheid. Op de tweede etage van een dis cotheek raakten mensen in de ver drukking. Daarbij werd een persoon onwel en er ont stond paniek. Vol gens de Veilig heidsregio waren er te veel mensen te dicht bij elkaar in een deel van de club. Onduidelijk is hoe dat kwam. Meisjes in Nigeria vrij Terreurbeweging Boko Haram heeft meer dan 100 van de 110 meisjes vrij gelaten die uit een school in het Ni- geriaanse Dapchi werden ontvoerd. Een wordt er nog vastgehouden, vijf zijn overleden. Alarm om ossenstaart Nog eens zestien Nederlandse be drijven moeten hun klanten waar schuwen om os senstaarten, af komstig van het Belgische vleesbe drijf Veviba, niet te consumeren. Dat meldt de Ne derlandse Voed sel- en Warenau toriteit. De ossen staarten zijn in de handel gebracht zonder dat een dierenarts het vlees goedkeurde. Merels leven langer in de stad dan in het bos. Toch zijn ze minder gezond. Dat valt op te maken uit onderzoek in vijf Europese steden, gedaan door biologen van de universiteit van Groningen. Ze deden on derzoek in Granada, Sevilla, Madrid (Spanje), Dijon (Frankrijk) en Turku (Finland) en kwamen tot de conclusie dat de stadsmerels sneller verouderen, maar dat er toch relatief meer oude vo gels in de stad zitten dan in het bos. Dit wijst er volgens de onderzoe kers op dat de voordelen van het stadsleven opwegen tegen de nadelen voor de gezond heid. Waarom is nog niet dui delijk. Wat er mogelijk aan bijdraagt, is dat er in de ste den minder roofdieren zijn en meer voedsel. TRAANGAS KOSOVO Ximena Knol uit Uden maakte eind februari een einde aan haar leven met een zelfmoordpoeder dat ze voor een tientje op internet kocht. Volgens Ximena's ouders is hun dochter op het spoor van zelfdo ding gebracht door de publiciteit rond de Coöperatie Laatste Wil (CLW) en de promotie van een 'veilig en humaan' zelfmoordmid del. De ouders - maar ook twee advo caten en een psycholoog - drongen vorige week bij het Openbaar Mi nisterie aan op een onderzoek naar de vereniging, die inmiddels al ruim 22.000 leden telt. Dat komt nu van de grond. Directe aanleiding is de bekendmaking van CLW, vorige week, dat inkopers het omstreden middel daadwerkelijk gaan bestel len. Ongeveer 1.000 CLW-leden zouden binnen korte tijd over het middel kunnen beschikken. Het OM heeft de vereniging gis- i Het OM stelt een strafrechtelijk onderzoek in naar de CLW teren per brief verzocht onmiddel lijk te stoppen met haar activiteiten. Doet ze dit niet, volgt mogelijk een kort geding. Vader Randy Knol, die de coöpe ratie eerder al 'levenseindeterroris ten' noemde, heeft gemengde ge voelens. „We zijn heel blij dat het OM een strafrechtelijk onderzoek instelt. We zijn ook heel blij dat de coöperatie de activiteiten onmid dellijk moet staken, en dat er anders een kort geding volgt. Maar het is ook heel wrang." Volgens de vader van Ximena had zijn dochter nog geleefd als het zelfdodingsmiddel direct was ver boden in september, toen de coöpe ratie hier voor het eerst publiekelijk over sprak. „Er zijn destijds Kamer vragen gesteld door de SGP, maar minister Blok vond dat het Open baar Ministerie maar moest kijken of er onderzoek nodig was. Moest er eerst een dode vallen? Als er toen actie was ondernomen, hadden wij nu nog kunnen genieten van onze mooie dochter. Hopelijk blijft dit grote leed andere ouders be spaard." Op de eigen website reageert de Coöperatie Laatste Wil voorlopig kort: 'Het bestuur van de CLW zal de brief bestuderen en verklaart dat geen sprake is van strafbare hande lingen. Er wordt advies gevraagd aan haar advocaat. Over de verdere voortgang zullen wij onze leden spoedig informeren.' Dat heeft de Raad van State gisteren beslist in een zaak die was aange spannen door een Afghaanse asiel zoeker tegen de IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst). Die dienst wil de Afghaan laten uitzetten, de asielzoeker vindt het te onveilig in zijn land. De Afghaan wordt gesteund door organisaties als Amnesty Interna tional en Vluchtelingenwerk. Ook verschillende gemeenteraden heb ben een motie aangenomen waarin ze de landelijke overheid oproepen gedwongen uitzettingen naar Af ghanistan voorlopig stop te zetten. Zij stellen dat de veiligheidssituatie in het land belabberd is en verder verslechtert. Gisteren kwamen er nog 26 mensen om bij een bomaan slag in Kabul. De Raad van State las zestien rap porten van Nederlandse en inter nationale organisaties over de situ atie in het land, meldt de organisa tie. „De algemene veiligheidssitua tie in Afghanistan is zorgelijk en in sommige provincies verder ver slechterd. Maar dat betekent niet dat sprake is van een zodanig uit zonderlijke situatie dat een burger die geen band heeft met de strij dende partijen in Afghanistan, niet naar het land kan terugkeren", vindt de Raad van State. Staatssecretaris Harbers (asiel, WD) heeft aangekondigd dit voor jaar met een nieuw 'ambtsbericht' te komen over de (veiligheidssitu atie in Afghanistan. Ondertussen kunnen uitzettingen doorgaan, vindt hij. Daarin wordt hij nu ge sterkt door de uitspraak van de Raad. Negen kinder- en mensen rechtenorganisaties noemen de uit zettingen in een reactie op de uit spraak 'levensgevaarlijk en vol strekt onverantwoord'. Afghanistan nam lange tijd niet iedereen op die teruggestuurd werd. Maar vorig jaar sloten de EU en Afghanistan een deal: in ruil voor financiële steun neemt het land nu wel ruimhartig ex-vluchte lingen op. donderdag 22 maart 2018 GO JERUZALEM Russisch ministerie van Bui tenlandse Zaken wil dat de stof die bij een moordaanslag in Salisbury is gebruikt, snel wordt onderzocht. NEW YORK SCHAGEN ABUJA DEN HAAG GRONINGEN m De oppositie in Kosovo zette gisteren traangas in om een stemming in het parlement te verstoren. De belangrijke stemming ging over een grens- deal met Montenegro. Twee parlementsleden raakten ge wond. Volgens de oppositie raakt Kosovo gebied kwijt door de deal, experts ontkennen dat. Montenegro heeft de deal al goedgekeurd, foto reuters De ouders van de overleden Ximena Knol (19) zijn blij met het strafrechtelijk onderzoek dat het Openbaar Ministerie instelt naar de Coöperatie Laatste Wil. „Al blijft de 'overwinning' heel zuur. Het is ten koste gegaan van onze dochter." Hanneke van Houwelingen Uden Nederland mag voorlopig door gaan met het uitzetten van asielzoekers naar Afghanistan. De veiligheidssituatie in dat land is 'zorgelijk', maar niet zo 'uit zonderlijk slecht' dat niemand mag worden teruggestuurd. Cyril Rosman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10