00 ?f|»J m Stembureau toegankelijker Welke gemeenten? 9*0* Stemmen op wie? Kieswijzer c Stem uitbrengen Cl7 CU Vorming gemeenteraad IQ Vorming dagelijks bestuur W A Vandaag mag u gaan stemmen voor een nieuwe gemeenteraad. Lokale bestuurders hebben fors meer taken op hun bordje gekregen, vooral op het vlak van sociale zaken en zorg. Waar beslissen ze eigenlijk allemaal over? Financiën De gemeentelijke budgetten zijn de afgelopen jaren flink gestegen, vooral door de overheveling van Rijkstaken naar lagere overheden, denk aan de bijstand en de thuis zorg. In 2016 gaven gemeenten sa men 53,6 miljard uit. Zo'n 69 pro cent van dit geld is afkomstig van het Rijk en gemeenten hebben doorgaans weinig speelruimte bij de besteding. Bijstandsuitkeringen worden bijvoorbeeld centraal vast gesteld, gemeenten voeren de wet slechts uit. De gemeente heeft ook eigen inkomsten, bijvoorbeeld uit pacht, huur en rente (8 procent), grondverkopen (13 procent), en ei gen belastingen (11 procent). Hoe wel het relatief om een gering aan deel gaat, is die laatste categorie - en met name de onroerende zaakbe lasting - vaak onderdeel van poli tieke strijd. Gemeenten mogen zelf weten waar zij de ozb aan besteden en hoe hoog het tarief is. Wonen Met snel stijgende huizenprijzen en een nijpend tekort aan betaal bare huurwoningen is huisvesting een van dé thema's tijdens deze verkiezingen. Gemeenten bepalen niet zelf de prijzen, dat is aan de markt (koop- en vrije huursector) of is aan wettelijke regels gebonden DEN HAAG Vanaf volgend jaar moeten bij verkiezingen in principe alle stembureaus toegankelijk zijn voor men sen met een lichamelijke be perking. Nu is dat nog min stens een kwart. Dat schrij ven de ministers Ollongren van Binnenlandse Zaken en De Jonge van Volksgezond heid aan de Tweede Kamer. Ollongren gaat ook kijken of leden van het stembureau bijstand kunnen verlenen in het stemhokje aan mensen met een verstandelijke beper king, als die daar om vragen. (sociale verhuur). Maar ze hebben wel degelijk een instrument in handen waarmee ze een stempel kunnen drukken en dat is de gronduitgifte. Als een gemeente grond aanbiedt om te bebouwen, dan kunnen aanvullende eisen worden gesteld. Denk bijvoorbeeld aan een minimumaantal sociale huurwoningen of goedkopere vrije sectorwoningen met een huurprijs van 800 tot 900 euro per maand. In Amsterdam verordonneerde de ge meente dat beleggers die huurwo ningen bouwen voor het midden segment de huren 25 jaar op peil moeten houden en niet fors mogen optrekken, ook al is de vraag groot. De gemeente Utrecht stelde als eis dat huurders die 950 euro gaan be talen daar minimaal 60 vierkante meter voor terug moeten krijgen. Mobiliteit Veel mensen weten dit niet, maar gemeentebesturen hebben vaak een potje met geld klaarstaan om burgers te compenseren als ze val- 469,- len door een boomwortel die uit steekt, schade door werkzaamhe den of een gat in de weg. Kortom, de gemeente heeft de zorg om u veilig te laten bewegen binnen de eigen grenzen. Ook een storing aan een stoplicht, een verkeerd ge plaatst bord of gevaarlijk kruispunt is de zorg van het lokale bestuur. Grote steden bestieren zelf hun openbaar vervoer, zoals het GVB in Amsterdam of de RET in Rotter dam. Kleinere gemeenten zijn vaak onderdeel van een regioconcessie of regelen zelf kleinschalig ov, zoals een buurtbus. Veel gemeenten zijn bezig met de introductie van 'groen' en licht vervoer, zoals elek trische voertuigen. Tot slot zijn ge meenten verantwoordelijk voor hun eigen parkeerbeleid, door cri tici bestempeld als een melkkoe voor burgemeester en wethouders. Zorg Gemeenten moeten ervoor zorgen dat mensen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Dus krijgen oude en zieke burgers begeleiding en dagbesteding. Er is opvang gere geld in geval van huiselijk geweld en voor mensen die dakloos zijn. Ook kunnen mensen aanpassingen in de woning (bijvoorbeeld een traplift) of een rolstoel voor langere tijd aanvragen bij hun gemeente. Het lokale bestuur is verantwoor delijk voor jeugdhulp. Meerdere plaatsen een Centrum Jeugd en Ge zin, waar professionals van jeugd- hulpinstellingen samenwerken. De gemeente vergoedt geestelijke ge zondheidszorg en 'beschermd' wo nen voor jongeren. Lokale overhe den bieden, vaak in regionale ver banden, kant-en-klare zorg aan, maar mensen kunnen ook zelfhulp regelen via een persoonsgebonden budget. Tot slot heeft de gemeente de taak om 'zich te bemoeien' met verwarde mensen. 599,- Busreizen diverse data gegarandeerd vertrek woensaag 21 maart zuitt Om de 4 jaar kunt u stemmen voor de gemeenteraad. Dit keer op woensdag 21 maart, tussen 7.30 uur en 21.00 uur. U ontvangt van tevoren een stempas en een kandidatenlijst. Nederland telt 380 gemeenten, IST1 335 nemen deel aan de verkiezingen, 45 gemeenten niet, vanwege samenvoegingen. Daar wordt wel gestemd voor het referendum over de sleepwet. Bedenk welke partij het best aansluit bij wat u belangrijk vindt voor de gemeente. Dat kan gaan over de veiligheid in uw buurt, een verkeersplan, het onderwijs, woningbeleid etc. Kies jouw gemeente U kunt partijprogramma's vinden op de site van uw gemeente. Nog handiger: bezoek de kieswijzer van deze krant. Die is beschikbaar voor 220 van de 335 gemeenten. U stemt op 1 kandidaat van een politieke partij. De ranglijst is bepaald door de partij. Kandidaten bovenaan de kieslijst hebben de meeste kans raadslid te worden. Na het stemmen worden alle stemmen geteld en de raadszetels over de partijen verdeeld. De kleinste gemeenten mogen 9 raadsleden hebben, de grootste 45. Voorbeeld: een gemeente met 25.000 inwoners heeft een raad van 19 leden: Partij C Partij A Partij B De grootste partijen vormen een coalitie- De coalitie bepaalt een programma voor de komende 4 jaar. Dat wordt uitgevoerd door het dagelijks bestuur. Als laatste kiest de coalitie de wethouders. Het maximum aantal wethouders is 9 voor de grootste gemeenten en 2 voor de kleinste. In de gemeente met 25.000 inwoners zijn dat 4 wet houders: V <x> V V Burgermeester (voorzitter), aangesteld door regering De gemeenteraad controleert of de wethouders het coalitieplan goed uitvoeren. 4 Gemeente heeft vol takenpakket de anderen vormen de oppositie. Edwin van der Aa Laurens Kok Den Haag 11 procent van de inkomsten van gemeenten komt uit eigen belastingen. De ozb is vaak on derdeel van politieke strijd. ©210318/TU oad.nl/BEDEI5 vanaf o.a. Bodensee, Mainau, watervallen in Triberg verblijf in het uitstekende hotel 3 Konige inclusief ontbijt, lunch en diner prachtige natuurtochten door Kaunertal en over Silvretta Hochalpenstrasse bijzondere treinreis met de Bernina Express oad.nl/BEAT2l vanaf Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Het Zwarte Woud 7-daagse busreis - Duitsland I Nauders in Tirol Bernina Express ET J I O-daagse busreis - Oostenrijk I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7