Zorgcentrum Coensdike gaat strijd aan met dementie t 6 Historicus is tegen verhuizing naar Middelburg Het gemeentebestuur denkt erover het eigen archief on der te brengen in Middel burg. Volgens Adrie de Kraker heeft Terneuzen te lang de zaken op zijn beloop gelaten, en merkt het nu daarvan de gevolgen. Het archief is wel enigszins geordend maar niet geïnventariseerd in de mate als zou horen. Een gemeente van het formaat van Terneuzen zou eigenlijk twee archivarissen in diensten moeten hebben, vindt De Kraker. „Verhuizen naar Middelburg is de gemakkelijkste oplossing, name lijk: niet willen investeren in de ei gen intellectuele infrastructuur. Het archief in Terneuzen is twee keer zo groot als dat van Hulst, maar Hulst heeft het veel beter voor el kaar." In Hulst is een groep fanatieke vrijwilligers bezig met het ontcijfe ren en digitaliseren van oude ge schriften. Zou het Terneuzense ar chief naar de overkant verhuizen, dan wordt het wel heel lastig om vrijwilligers te vinden voor zo'n soort klus, verwacht De Kraker. Een archief is volgens hem veel meer dan een plek waar oude papieren veilig zijn. „Het belang van een streekarchivariaat gaat verder dan alleen bewaren, conserveren en be schrijven. Het is ook een plaats van samenkomst, met name van Zeeuws-Vlamingen die belangstel ling hebben voor de historie van hun gebied, familie of gebeurtenis sen." Wethouder Frank Deij kan De Kraker nog geen helderheid geven over de toekomst van het archief. Hij wil eerst alle voors en tegens op een rijtje hebben. „Natuurlijk wor- Verhuizen is de makkelijkste oplossing, namelijk: niet willen investeren in de eigen intellectuele infrastructuur den alle argumenten en ook senti menten meegenomen", zegt Deij. „Ik ben zelf altijd gebruiker van het archief geweest en hecht zeker ook aan een plek waar je kunt binnen lopen, liefst spontaan en dichtbij. Ik denk dat we moeten zoeken naar een combinatie: de voordelen van de digitale toegankelijkheid en de wettelijke verplichtingen die daar aan vast zitten, afgezet tegen de wens voor het zo lokaal mogelijk houden van deze voorziening." Goud waard Deij zegt zich bewust te zijn van het nut van vrijwilligers voor een archief. „We moeten zeker het be lang en de liefde van vrijwilligers voor alles wat met ons verleden te maken heeft koesteren. Dat is goud waard. Laten we daarom eerst alle opmerkingen inventariseren en wegen. Dan kijken wat de verschil lende opties zijn met de mogelijke consequenties, en dat leggen we dan aan de gemeenteraad voor." Woonzorgcentrum Coensdike in Aardenburg heeft een missie: Sluis dementievriendelijk maken. De nieuwste stap om dat te bewerkstelligen is een informatiecentrum. Vorig jaar sloot de gemeente Sluis zich met een werkgroep van woonzorgcentrum Coensdike aan bij het landelijke initiatief 'Samen Dementievriendelijk'. Een team van vier vrijwilligers maakt zich vanuit Coensdike sterk om men sen meer bekend te maken met deze ziekte. Onbegrip, ongeduld en onwetendheid zorgen ervoor dat we op een foute manier om gaan met mensen met dementie, is de achterliggende gedachte. Het informatiecentrum is er voor mensen met dementie en hun mantelzorgers, zorgmedewerkers, studenten in opleiding en andere geïnteresseerden. „We hebben nu iedere maandag tussen twee en vier uur een spreekuur", vertelt Karien de Vriese van het team. „Ook beschikken we dankzij sub sidie nu over informatiemateriaal zoals boeken, spelletjes en dvd's. Daarnaast zien wij het als onze taak om de ondernemers van Sluis hierbij te betrekken." Met name in winkels zoals supermarkten en in de horeca ligt nog een heel gebied 'braak.' „Veel werknemers weten niet hoe ze om moeten gaan met mensen met dementie. Terwijl deze vooral zo lang mogelijk aan het 'gewone' leven willen deelne men." Voor werknemers zijn er trainin gen, online en op locatie. In Zee land beet Albert Heijn in Kapelle het spits af en mocht als eerste in onze provincie het keurmerk 'de mentievriendelijk' ontvangen. IN DE REGIO Lezing Joke Verweerd Paasconcert duo Troost Seniorenclub houdt bingo Expositie haakwerk MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 21 maart 2018 ZV 'Archief moet in Terneuzen blijven' Een gemeente hoort een eigen archief te hebben, het hoort on derdeel te zijn van de voorzie ningen. Onderzoeker en histori cus Adrie de Kraker is faliekant tegen een verhuizing van het Terneuzens archief naar Middel burg. Guido van der Heijden Terneuzen Adrie de Kraker, archieffoto camileschelstraete - Adrie de Kraker, historicus Wilma Valk Aardenburg ZAAMSLAG Werkgroep Chris tenvrouwen Zeeuws-Vlaanderen houdt morgen de thema-avond 'Be wogen en bevlogen' in De Rank in Zaamslag. Spreek ster is schrijfster Joke Verweerd. Aanvang is 19.45 uur, inloop vanaf 19.15 uur. Er wordt een vrijwillige bij drage gevraagd. HOEK Gerald en Nelinda Troost geven vrij dag een concert in de kerk van de Pro testantse gemeente te in Hoek. Het pro gramma zal be staan uit solo's over het lijden, sterven en opstaan van Jezus. Ook is er de gelegenheid om samen te zingen. Kaarten kosten 5,00 euro per per soon en zijn te be stellen via www.zin- genindekerk.nl. AXEL Seniorenvereniging Kanaalzone houdt vrijdag een bingo in het Gregoriuscen- trum in Axel. De zaal gaat open om 13.00 uur, de bingo begint om 13.30 uur en duurt tot onge veer 16.00 uur. Bingokaarten kos ten 1,50 euro per stuk (zeven ron den). De prijs van koffie en thee is 1 euro. KOEWACHT In Theethuin Koe wacht is van vrijdag tot en met zondag een nieuwe exposi tie te bewonderen. Lianne Loos toont haar haakwerk. Van 13.00 tot 17.00 uur is iedereen wel kom. TERNEUZEN Het excuus 'sorry, moest werken' gaat van daag niet op. De gemeente Terneuzen zit tijdens de verkiezin gen de stemmers achter de broek met de Stembus. De bus, een mobiel stembureau in de vorm van een touringcar, komt zelf naar de grootste werkgevers. Route: Dethon (7.45 uur tot 10.00 uur), Scalda (Zeldenrustlaan, 10.30 uur tot 11.30 uur) Yara (Industrieweg bij Sluiskil, 12.30 uur tot 14.00 uur). Dow (Poort 1,14.30 uur tot 18.00 uur) en tenslotte ziekenhuis Zorg- Saam (19.00 uur tot 20.30 uur), foto boaztimmermans AXEL De Halle, 13.30 uur: Sjoelen; Gregorius- centrum, 13.30 uur: Vrij kaarten, biljar ten, koersbal; 't Trefpunt, 14.00 uur: Handwerken, kaar ten, biljarten; 't Kas teeltje, 10.00 uur: Koffieklets; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Koersbal; GRAAUW Gemeenschaps huis, 13.00 uur: Handwerken; HEIKANT 't Heike, 13.00 uur: Biljarten, kaartjes maken; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, jeu de boules; HULST De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internetcafé; De Serre, 13.00 uur: Inloopmiddag; KLOOSTERZANDE Marijkeplein, 08.00 -12.00 uur: Food- markt; OOSTBURG Hervormd kerkcen trum, 9.00 uur: Kof fieochtend Open Kring; Ledelplein en markt, 08.30 - 16.00 uur: Week markt; PHILIPPINE De Kaaie, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummikub; SAS VAN GENT St. Albert, 14.00 uur: Quilten, biljar ten, kaarten; Café Reseda, 14.00 uur: Kaarten; De Statie, 14.00 uur: Thema bijeenkomst over dementie; TERNEUZEN De Veste, 9.00 en 10.15 uur: Sociaal vi taal; 12.00 uur: Bil jarten; 13.00 uur: Soos; 13.30 uur: Jeu de boules; Ro- segracht, 08.00 - 16.00 uur: Week markt; Ter Schorre, 14.00 uur: Diamond painting Steunpunt Terneuzen; Porgy en Bess, 20.00 uur: Concert Vibrafonist Mike Mainieri; ZANDSTRAAT De Straete, 19.30 uur: Koersbal, pool biljarten; ZUIDDORPE SOKA PLUS, 14.00 uur: Koffiemiddag. STEMBUS j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67