II We willen het niet kwijt Liever Maxima dan Trump We zijn er vertrouwd mee Inval op caravanpark levert weinig op 7 ORANJEVERENIGING JUBILEUM De Oranjevereniging Renesse bestaat 80 jaar. Een mooi moment om alle 80-jarige dorpelingen in het zonnetje te zetten. In Renesse weten ze wel wat een feestje vieren is. Ouderassen in nieuwe boomgaard Of ze nu een thema beden ken, versieringen ophan gen of iets anders regelen voor Koningsdag. Het is altijd la chen, gieren, brullen met de be stuursleden van de Oranjevereni ging Renesse. Op dat ene jaarlijkse momentje na, bij de aubade 's och tends bij de kerk. „Kippenvel", zegt voorzitter Jacqueline Pronk - als ze denkt aan de ouderen die die plechtigheid trouw bijwonen. De Oranjevereniging Renesse viert dit jaar het tachtigjarig bestaan. Het bestuur zet 8o-jarigen op het dorp in het zonnetje. Want ze zijn er echt. Renessena- ren die geboren werden in het jaar dat Oranjevereniging Juliana werd opgericht. Niet dat de in Renesse geboren en getogen Rinus Kooman (hij is op 18 september 80 geworden) zich nog iets herinnert van dat prille begin van die nog al tijd levendige club. Maar dat Ko ningshuis? „Dat vind ik helemaal prima. Dan hebben we nog eens een feestje ook." En wat voor een feest. Het tien koppige bestuur van de Renesser Oranjevereniging pakt jaarlijks groot uit. Met een bomvol pro gramma, elk jaar gekoppeld aan een nieuw thema. Dit jaar is dat (pop)idool in combinatie met de tachtigste verjaardag. Alle 80-ja- rige Renessenaren kunnen zich melden. Zij worden 'in naam van Oranje' gehuldigd bij het traditio nele Koningsdagontbijt in het dorpshuis. Niet alleen om het ei gen 80-jarig bestaan te vieren, maar vooral ook om die mensen in het zonnetje te zetten die met zo veel plezier het Oranjefeest mee vieren, schetsen Pronk en be stuurslid Andrea Dreyer. Als het ontbijt wordt geopend met de kreet 'Leve de Koning' dan klinkt het altijd weer in koor: 'Hoezee, hoezee, hoezee'. „Het is écht mooi om te zien hoe oudere mensen Ik ben supertrots hier deel van uit te kunnen maken Koningsdag beleven. Ik ben super- trots daar deel van uit te kunnen maken", zegt Pronk. Dat gaat trouwens ook op voor het dorp waar ze wonen. „Het is een heel hechte gemeenschap", vertelt Dreyer. Waar zomers snoeihard wordt gewerkt, maar waar - als het kan - toch nog altijd met elkaar dorpsfeesten worden gevierd. Waaraan alle onderne mers een steentje bijdragen. „Het is bijzonder wat hier allemaal is." JANNIE ADRIE DAVID In caravanpark Onze Hoeve in Bruinisse is gistermiddag een inval geweest van de politie. Bij de ge plande actie waren ook de belas tingdienst, gemeente en de brand weer betrokken. De controle verliep rustig en bracht geen grote zaken aan het licht, laat burgemeester Gerard Ra- belink weten. Bij één caravan werd een aantal hennepplanten aange troffen. De bewoner heeft afstand gedaan van de planten. De brand weer constateerde dat de veiligheid bij een groot deel van de zeventig gecontroleerde caravans onder maats is. Doordat de boel dicht op elkaar staat, bestaat bij het uitbre ken van brand grote kans op snel overslaan van het vuur. Volgens burgemeester Rabelink waren er 'signalen' dat buiten landse werknemers die op het park zijn ondergebracht, mogelijk wer den uitgebuit. Tevens waren er aan wijzingen dat er sprake was van il legale prostitutie. Van die ver meende omstandigheden werd ter plekke niets aangetroffen. Het is de eerste van meerdere soortgelijke gezamenlijke acties die in Zeeland op stapel staan, aldus Rabelink. RENESSE Een Kleipeer komt er te staan. Maar ook een Bruine Kriekpeer en een Juttepeer. Net als de Reine Claude van Schou wen, die in 1943 op Schouwen- Duiveland ontwikkeld werd. Gisteren maakten leerlingen van de Renesser basisschool 't Stae- pel'of, onder begeleiding van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, een begin met de aan leg van een dorpsboomgaard ten noorden van het Transferium. De hoogstamboomgaard met oude rassen is onderdeel van de Tuin van Renesse. Geef de boomgaard wat tijd en je kunt er later een appel of peer plukken. woensdag 21 maart 2018 Ode aan 8o-jarigen uit Renesse Esme Soesman Renesse - Jacqueline Pronk Grote foto: Een paar bestuursleden en een paar 80-jarige Renessenaren warmen alvast op voor Ko ningsdag. Vlnr boven: Janet Leeuwe, Jaap de Feiter, Rinus Kooman, David Quist. Vlnr onder: Annet Lin- ders, Adrie Dalebout, Jannie Verseput en Andrea Dreyer. foto dirk-jan gjeltema Wat de dames eigenlijk van het Koningshuis vinden? „Geweldig! Onmisbaar!", zegt Annet Linders (80, grote foto eerste links) stellig. „De leden van het Ko ningshuis zijn onmisbaar bij het besturen van Nederland. Daarnaast tonen ze veel medeleven aan mensen. Dat is ook heel belangrijk." Jannie Verseput (sinds 26 mei 80 jaar) is het er helemaal mee eens. „Ze weten zich ook aan ie dereen aan te passen. Dat is knap. We willen het Koningshuis echt niet kwijt." David Kwist (hij wordt 1 oktober 80) is een man van weinig woorden. Maar dui delijk is hij wel. „Ik vind het Koningshuis ge-wél-dig, maar ik heb er verder niets mee." Wat er dan zo geweldig aan is? „Nou. Heel eerlijk. Maxima is wel erg leuk om te zien natuurlijk", grapt zijn vrouw Jos. „Nee maar echt", vervolgt David: „Ik ben blij dat we een Koningshuis hebben." Jos is het ermee eens: „Dat is altijd beter dan een president zoals Trump." Adrie Dalebout (in oktober is ze 80 geworden) ervaart het Nederlands Ko ningshuis, net als de dames Verseput en Linders, als prettig en sympathiek. „Zoals Willem-Alexander en Maxima ook doen. Ze gedragen zich gewoon. Staan niet boven ons." Veel leeftijdsgenoten ervaren dat zo, weet Dalebout. „We zijn er helemaal mee opgegroeid. Dat is ook wel onze generatie natuurlijk. We zijn er vertrouwd mee. Het zou verschrikkelijk wezen als het Koningshuis er niet meer was." Leerlingen Joell, Fedde en Milan (vlnr) aan het werk in de toekom stige boomgaard, foto dirk jan gjeltema Marcel Modde Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62